jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۳۴۷۰۶ ۲۱ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۶:۲۳

مسئول گروه مغز و اعصاب بیمارستان رضوی گفت: شیوع بیماری ام​اس در زنان ایرانی نسبت به مردان سه برابر است.

ام​اس در چه کسانی شایع‌تر است؟

به گزارش ایسنا، محسن آقایی حکاک در نشست خبری کنگره بین‌المللی «ام اس» که در بیمارستان رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه غالب بیماران ام اس را زنان جوان تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: براساس آمارهای جهانی شیوع بیماری ام اس در میان زنان دو برابر مردان بوده که این آمار در زنان ایران به سه برابر می‌رسد که یکی از علل آن نیز کمبود ویتامین دی است.

وی فاکتورهای محیطی، فست‌فودها، موادمخدر، عوامل ویروسی و کمبود ویتامین‌ها را از جمله عوامل بیماری ام اس دانست و افزود: این عوامل موجب تحریک سیستم‌های ایمنی بدن علیه سیستم مغزی شده و موجب التهاب بافت مغز و در نهایت بیماری ام اس می‌شود.

مسئول گروه مغز و اعصاب بیمارستان رضوی تصریح کرد: بیماری ام اس مادرزادی نبوده، اما معمولا بعضی استعدادهای ژنتیکی در فرد وجود دارد و احتمال ابتلا در افرادی که سابقه خانوادگی بیماری ام اس را دارند، حدود پنج برابر افزایش می‌یابد.

آقایی حکاک با اعلام اینکه بیماری ام اس یک بیماری شایع در بین بیماری‌های مغز و اعصاب بوده که معمولا غالب بیماران را افراد جوان و میانسال 20 تا 50 سال تشکیل می‌دهد، افزود: با وجود تحقیقات زیادی که در شناخت و درمان این بیماری صورت گرفته هنوز علت آن مبهم است و امیدواریم با برگزاری کنگره بین‌المللی «ام اس» بتوان از اطلاعات روز دنیا در این زمینه استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه شیوع ام اس طی سال‌های گذشته در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان پایین بوده، اما امروز با رشد فزاینده این بیماری آمار مبتلایان در کشور افزایش یافته است، عنوان کرد: میزان ابتلا به این بیماری در خراسان رضوی متوسط است.

مسئول گروه مغز و اعصاب بیمارستان رضوی با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های جهانی، شیوع ام اس از استوا تا قطب افزایش می‌یابد که نتیجه‌گیری شد علت آن کاهش میزان نور خورشید است، اضافه کرد: معمولا شیوع ام اس در بین افراد تحصیل کرده، ثروتمند و موفق رایج‌تر بوده که هنوز علت آن مشخص نشده است.

آقایی حکاک اظهار کرد: آمار جهانی نشان می‌دهد که 70 درصد از بیماران ام اس بعد از تشخیص می‌توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند و 90 درصد این بیماران در 10 سال اول زندگی خود می‌توانند بدون ناتوانی ادامه دهند بنابراین بیماری ام اس خیلی ناتوان‌کننده نیست.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه کشور ایران در زمینه بیماری ام اس تائیدیه جهانی را داشته و نسبت به سایر کشورهای جهان عقب نیست و تمام داروها و امکاناتی که در سایر کشورهای پیشرفته استفاده می‌شود در ایران نیز وجود دارد.

مسئول گروه مغز و اعصاب بیمارستان رضوی با بیان اینکه دو درمان کوتاه کردن علائم حاد بیماری و اقدامات پیشگیری‌ برای بیماری ام اس وجود دارد، گفت: بیشتر داروهای ام اس جنبه پیشگیری داشته که موجب کاهش 30 تا 40 درصدی این بیماری می‌شود.

آقایی حکاک با اشاره به اینکه علائم حسی و بینایی، شایع‌ترین علائم ام اس است، اظهار کرد: بیشتر علائم ام اس حسی بوده و به صورت خواب‌رفتگی و مورمور شدن در بدن احساس می‌شود و کاهش بینایی نیز به‌ صورت خطای دید رنگی و گاهی نابینایی کامل اتفاق می‌افتد.

وی افزود: دوبینی، ضعف حرکتی، سرگیجه، بی‌اختیاری ادرار، ناتوانی در انجام امور جزئی از دیگر علایم بیماری ام اس بوده اما صرفا نمی‌توان گفت که اگر کسی با این علائم روبه‌رو شد، مبتلا به ام اس است بلکه باید برای تشخیص قطعی به پزشک اعصاب و روان مراجعه شود.

مسئول گروه مغز و اعصاب بیمارستان رضوی تصریح کرد: بیماری ام اس با توجه به اینکه ممکن است هر بخشی از مغز را دچار اختلال کند، می‌توان گفت بیماری هزار چهره است و گاهی با تغییر سرعت حافظه، خستگی و افسردگی خود را نشان می‌دهد.

آقایی حکاک با تاکید بر اینکه بهترین روش تشخیص ام اس، انجام «ام.ار.آی» و تست‌های الکتروفیزیولوژی بوده که خوشبختانه در کشور ما این امکانات فراهم است، افزود: عموما میانگین عمر بیماران ام اس 65 سال است که این امر به دلیل ناتوانی، عفونت‌ها و عوارض دارویی در این افراد است.

در ادامه، امیر هژبرالساداتی، دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی ام اس بیمارستان رضوی نیز در این مراسم، خاطرنشان کرد: کنگره ام اس برای اولین بار 27 و 28 شهریور ماه در بیمارستان رضوی با حضور متخصصانی از آلمان و ایران با هدف تبادل آخرین دستاوردها در زمینه تشخیص، درمان و پیشگیری این بیماری برگزار می‌شود.

وی با اعلام اینکه این کنگره با حضور 70 پزشک و متخصص داخلی و 14 سخنران برگزار می‌شود، افزود: در این کنگره 10 سخنرانی داخلی، چهار سخنرانی از آلمان و 15 پوستر ارائه خواهد شد.

دبیر اجرایی کنگره بین المللی ام اس بیمارستان رضوی با تاکید بر اینکه بیماران مبتلا به ام اس در حاشیه کنگره بین‌المللی ام اس توسط تیم متخصص ایرانی و آلمانی در 29 شهریور ماه ویزیت خواهند شد، اضافه کرد: این بیماران با برنامه‌ریزی قبلی از طریق کلینیک بیمارستان رضوی می‌توانند در نوبت صبح ویزیت شوند.

وی با اشاره به اینکه 2.5 میلیون نفر در جهان مبتلا به ام اس هستند، اظهار کرد: این بیماری‌ جز بیماری‌های شایع نبوده و در کشور ما آمار دقیقی از شیوع و بروز این بیماری وجود ندارد.

دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی ام اس بیمارستان رضوی گفت: این بیماری معمولا در سنین جوانی و دهه دوم و سوم زندگی به‌ وجود می‌آید و میانگین سنی بیماران آن 70 سال بوده و می‌توان گفت بیماری نیست که منجر به مرگ شود.

هژبرالساداتی با اشاره به اینکه بیماری ام اس درمان قطعی نداشته و بیشتر جنبه حمایتی دارد تا علائم این بیماری کنترل شود، یادآور شد: ام اس چندان زمینه ژنتیکی ندارد، اما ممکن است به عنوان بیماری خاص شناسایی شود تا بتواند تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر