jamejamnashriyat
نشریات چاردیواری کد خبر: ۸۱۸۲۱۰ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

محمد در کلاس‌های تابستانی مسجد محله ثبت‌نام کرده بود و به اتفاق چند تا از دوستانش به آنجا می‌رفت. چند جلسه‌ای که از این کلاس‌ها گذشت حاج‌آقا از بچه‌ها خواست یک مقاله در مورد نیکی به پدر و مادر بنویسند‌. آن روز بعدازظهر قرار بود که بچه‌ها نوشته‌هایشان را در حضور دیگران بخوانند. محمد با این‌که مطلب خوبی را با کمک گرفتن از چند کتاب نوشته و تلاش کرده بود همه چیز مناسب باشد کمی اضطراب داشت و نمی‌دانست که چه اتفاقی می‌افتد‌.

وقتی نوبت محمد شد زیر لب دعایی کرد و از جا بلند شد و روبه‌روی بچه‌ها ایستاد و شروع به خواندن کرد:

به نام خدای مهربان

یکی از مهم‌ترین اصول اخلاقی در دین اسلام، احترام به پدر و مادر است. پیامبر ما و امامان هم در گفتار و کردار خود اهمیت فراوانی به این موضوع داده‌ و گفته‌اند از هر نوع بی‌احترامی و هر چیزی که موجب ناخشنودی و نارضایتی پدر و مادرمان بشود باید دوری کنیم. رفتارمان با آنها کاملا محترمانه باشد و حتی از کوچک‌ترین حرکتی که باعث آزردگی‌شان شود، پرهیز کنیم‌.

باید هنگام پیری پدر و مادرمان را حمایت کرده و به آنها مهربانی کنیم تا جایی که می‌توانیم کمک‌شان کنیم، چون آنها وقتی پیر می‌شوند‌، بسیار ناتوان هستند و به ما نیاز دارند. همان‌طور که ما وقتی کودک بودیم به آنها نیاز داشتیم.

پیامبر ما هم سفارش کرده که با پدر و مادرمان مهربان باشم و ناراحت‌شان نکنیم، سرشان داد نزنیم، صدایمان را برایشان را بلند نکنیم و با کلمات محبت‌آمیز با آنها سخن بگوییم.

در موقع دعا آنگاه که رو به خداوند بزرگ می‌ایستیم پدر و مادر را چه زنده باشند و چه از دنیا رفته باشند فراموش نکنیم و از خدای مهربان بخواهیم آنها را ببخشد و در بهشت جای دهد.

هنگام دعا بگوییم: ای خدای مهربان و توانا همان‌طور که آنها مرا در کودکی تربیت و نگهداری کردند و تمام سعی و تلاش خویش را برای آسایش و امنیت من انجام دادند، شما نیز آنان را مورد محبت بی‌پایان خود قرار بده.

پس یادمان باشد که پدر و مادر به عنوان دو انسان فداکار و زحمتکش تمام بار مسئولیت‌های مربوط به فرزندان را بر دوش می‌کشند و همه سختی‌ها را به خاطر آسایش ما تحمل می‌کنند و هیچ‌وقت شکایتی ندارند؛ همیشه قابل احترام هستند و باید آنها را تا ابد دوست بداریم. وقتی خواندن محمد تمام شد، آهسته سرش را بالا آورد و نفس عمیقی کشید و زیر‌چشمی نگاهی به بقیه انداخت تا ببیند عکس‌العمل آنها چیست.

حاج‌آقا که به نظر راضی می‌آمد نگاهش کرد و با لبخند گفت: خوب بود پسرم، آفرین؛ بچه‌ها برای سلامتی محمد و پدر و مادرش یک صلوات بلند بفرستید.

رضا بهنام

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

الزامات اقناع افکار عمومی

الزامات اقناع افکار عمومی

رهبر عالیقدر انقلاب در دیدار با اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا بر ضرورت اقناع افکار عمومی به منظور همراه‌سازی مردم در رعایت ضوابط و شیوه نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های صادره از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر