jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۷۵۱۷ ۲۵ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

اگر شما هم در برابر وسوسه خوردن بستنی آن هم در روزهای داغ تابستان نمی‌توانید مقاومت کنید، ممکن است سوالات بسیاری برایتان مطرح ‌شود‌. ازجمله آن که چه حجمی از بستنی را می‌توان جایگزین شیر کرد و میزان دریافت کلسیم از بستنی چه میزان است‌؟ هر اسکوپ بستنی رنگی چه میزان کالری دارد و آیا افزودن تکه‌های کیک و بیسکویت و شکلات به این بستنی‌ها به بالا بردن ارزش تغذیه‌ای آنها کمکی می‌کند؟

لازم است بدانید بستنی به همراه حجمی از هوا تهیه می‌شود و میزان دریافت آن را به صورت حجمی (لیوانی) و نه وزنی می‌سنجند. از دیدگاه متخصصان علوم غذایی، دو موضوع درباره بستنی مطرح است. عده‌ای بستنی را در گروه دسرها و مواد پرچرب غیرضروری قرار می‌دهند و تعداد بیشتری از متخصصان، آن را در گروه شیر و لبنیات تقسیم‌بندی می‌کنند.

گروهی که بستنی را در گروه لبنیات قرار می‌دهند، نصف یک لیوان بستنی را معادل یک واحد لبنیات در نظر می‌گیرند که از نظر کالری با یک لیوان ماست یا شیر یا دو لیوان دوغ برابری می‌‌کند و می‌گویند یک و نیم لیوان بستنی ساده بدون خامه و مغز آجیلی و افزودنی شکلاتی می‌تواند سه واحد نیاز روزانه فرد را به لبنیات تامین کند، اما از نظر میزان کلسیم نصف لیوان بستنی نمی‌تواند همچون یک لیوان شیر یا ماست تامین‌کننده کلسیم روزانه باشد .

کالری اسکوپ‌ها را دست‌کم نگیرید

یک اسکوپ بستنی چه میزان کالری دارد؟ به طور معمول یک اسکوپ بستنی یخی که فاقد شیر و چربی است، به‌واسطه شکر مورد استفاده، تقریبا 120 کالری انرژی دارد، اما یک اسکوپ بستنی لبنی خامه‌ای دست‌کم حاوی 145 کالری انرژی است که البته اگر با خامه اضافی، سس شکلاتی و انواع مغز گردو، پسته، فندق و میوه‌های نیمه‌خشک تزئین شود، کالری‌اش چند برابر خواهد شد.

این دسرها به دلیل آن که بسیار شیرین هستند، پس از افزایش سریع قند خون و ترشح ناگهانی انسولین، سبب افت شدید قند خون می‌شوند و موجبات گرسنگی و افزایش اشتها را فراهم می‌کنند.

کیک بستنی‌ رنگی

در میان بستنی‌های فله‌ای رنگی که همچون جعبه مداد رنگی در بستنی‌فروشی‌های سطح شهر به چشم می‌خورند، حتما با انواعی که حاوی تکه‌های کوچک کیک، ویفر، بیسکویت یا شکلات باشد، مواجه شده‌اید.

این افزودنی‌ها نه‌تنها سبب افزایش ارزش تغذیه‌ای بستنی نمی‌شود، بلکه به‌واسطه شکر، اسید چرب ترانس و روغن‌ هیدروژنه باعث افزایش کالری هر اسکوپ بستنی می‌شود و دو برابر یک اسکوپ بستنی ساده به بدن کالری می‌رساند.

جام‌جم

فاخره بهبهانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر