jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۵۶۳۰ ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

 ایده مصرف دارو برای مقابله با استرس زمانی مطرح شد که دانشمندان مدت‌ها پیش طی یک آزمایش، دارویی به موش‌ها دادند که به نظر می‌رسید می‌تواند از آنها در برابر اثرات منفی حوادث استرس‌زا محافظت کند، اما آیا برای تجویز چنین دارویی دلایل منطقی وجود دارد؟ همه ما در زندگی بارها انواع رویدادهای مختلفی را که فشاری روانی بر ما تحمیل کرده، تجربه کرده‌ایم.

برخی از این رویدادها زودگذر هستند؛ اما برخی حالت مزمن به خود می‌گیرند؛ برای نمونه می‌توان به نگرانی‌های روزمره درخصوص کسب درآمد و گذران زندگی اشاره کرد. با این که بیشتر افراد می‌توانند برای کنار آمدن با این فشارهای روانی راهی بیابند، گاهی اوقات حوادثی پیش می‌آید که استرس حاصل از آنها ممکن است به آغاز یک دوره افسردگی منجر شود.

داروی کتامین

مدتی پیش وقتی دانشمندان در حال انجام آزمایش روی موش‌هایی بودند که نشانه‌های افسردگی داشتند، به طور کاملا تصادفی به ایده استفاده از دارو برای افزایش انعطاف‌پذیری افراد در برابر حوادث استرس‌زا دست یافتند. آنها برای این کار از کتامین استفاده کردند. کتامین (Ketamin) دارویی است که برای تضعیف سلسله اعصاب مرکزی و هوشبری به کار می‌رود و نسبت به داروهای رده خود خطر کمتری دارد. نتایج این آزمایش جالب بود. اگرچه موش‌هایی که کتامین مصرف کرده بودند به استرس مزمن دچار بودند، با این حال در برابر استرس ناگهانی نیز واکنش نشان دادند. برای مثال، هنگامی که موش‌ها را یکباره در آب انداختند (که یک اتفاق استرس‌زا از نوع ناگهانی برای موش‌ها به شمار می‌رود)، برای نجات جان خود به طرف یکی از خروجی‌ها شنا کردند. در مقابل موش‌هایی که کتامین مصرف نکرده بودند، تلاشی برای فرار نکردند. گفتنی است تلاش نکردن برای نجات جان خود، یکی از نشانه‌های افسردگی در جوندگان به شمار می‌رود. مصرف این دارو هیچ تغییر خاصی در متابولیسم یا توانایی‌های شناختی موش‌ها ایجاد نکرده بود و در ضمن به نظر می‌رسید موش‌ها به هیچ وجه استرس ندارند. مصرف کتامین سبب متوقف شدن علائم افسردگی آنها پس از قرار گرفتن در معرض حوادث استرس‌زا تا چهار هفته بعد شد. گفتنی است مصرف این دارو به هیچ عنوان در کاهش اضطراب تاثیر خاصی نداشت.

فواید و مضرات کتامین

کتامین از سال 1960 به عنوان یک داروی شناخته شده برای هوشبری و در حال حاضر به عنوان داروی ضدافسردگی به کار می‌رود. مصرف کتامین می‌تواند برای سربازان، افرادی که در محل کارشان احتمال رخ دادن حوادث طبیعی و خطرناک وجود دارد و کسانی که به بیماری‌های مزمن مبتلا هستند، مفید باشد. کتامین برخلاف بسیاری از داروهای موجود، نتایج سریعی دارد و از جنبه‌های منفی آن می‌توان به توهم‌زایی اشاره کرد. استفاده مداوم از آن می‌تواند به مغز و مثانه نیز آسیب برساند. استرس بخشی طبیعی از زندگی انسان و دیگر موجودات زنده به شمار می‌رود و در بسیاری از موارد به نجات ما می‌انجامد. اما شاید این ماده دارویی بتواند جلوی بروز افسردگی ناشی از استرس مزمن را بگیرد. البته ناگفته نماند این پژوهشگران تمایل دارند محتاطانه عمل کنند و مواد دیگری بیابند که اثرات مشابه کتامین را داشته، ولی فاقد عوارض جانبی آن باشد.

Newscientist

مترجم: بهاره رضاجو

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر