jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۹۳۰۸۸ ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۵:۱۹

آسیب‌های مصرف مواد مخدر در حال افزایش است

بیداد مخدر «گل» در میان زنان و دختران جوان

۴

جام جم سرا- می‌گویند «گل»، اما گل نوعی حشیش صنعتی است که مصرف گونه روغنی آن ١٠٠ تا ١۵٠ برابر حشیش اعتیادآور است. این را بگذارید کنار حرف‌های رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام که از افزایش مصرف گل در میان دختران و زنان کشور ابراز نگرانی کرده است.

سعید صفاتیان می‌گوید: ما در این زمینه آماری نداریم اما گزارش‌های میدانی ما این موضوع را تأیید می‌کند، حتی افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان به مطب‌ها که در سابقه مصرفشان به «گل» اشاره می‌کنند، بدون اینکه بدانند مخدر است.
براساس آمار‌ها، یک میلیون و ٣٢۵ هزار نفر فرد معتاد در کشور شناسایی شده است و اکنون ١٠درصد از معتادان را زنان تشکیل می‌دهند. براساس نظر کار‌شناسان، آمار زنان مصرف‌کننده مواد مخدر و روانگردان‌ها در کشور روزبه‌روز در حال افزایش است.
طبق آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، که برگرفته از آمارهای پزشکی قانونی است، ٢٧٩ زن معتاد در سال ٩٣ جان خود را از دست داده‌اند که این آمار بسیار نگران‌کننده است چرا که نسبت به سال ٩٢ این آمار ٣٣درصد رشد دارد. همچنین در این مدت دو هزار و ۴۶٨ نفر معتاد مرد جان خود را از دست داده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل سه‌درصد کاهش دارد اما آمار مرگ‌ومیر زنان با رشد چشمگیری روبه‌رو بوده است.
چرا میزان مرگ‌ومیر در زنان معتاد نسبت به سال قبل آن افزایش چشمگیری دارد؟ صفاتیان در پاسخ به این پرسش، علت افزایش ٣٣ درصدی مرگ زنان معتاد در یک سال گذشته را اوردوز، مراجعه بیشتر به پزشکی قانونی، تمایل بیشتر پزشکی قانونی در مرگ زنان معتاد برای کالبدشکافی، تغییر الگوی مصرف به سمت مواد صنعتی و افزایش ناخالصی‌ها در مواد مخدر می‌داند.
وی مسائلی چون افزایش شمار مراکز و تنوع مواد مخدر، احساس ایمنی بیشتر توزیع‌کنندگان مواد روانگردان در آرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی، ضعف‌های جسمانی دختران در سنین نوجوانی و‌ گاه نیاز آن‌ها به مصرف بیش‌ازحد را دلایلی بر رشد مرگ‌ومیر زنان بر اثر اعتیاد می‌داند.


دکتر صفاتیان می‌گوید: از آنجا که تعداد مراکز و تنوع مواد روانگردان و مخدر در میان زنان در چندسال گذشته بیشتر شده است، متأسفانه آمار مصرف این مواد و اعتیاد زنان نیز افزایش چشمگیری داشته است. اغلب دختران ١۶ تا ١٧ ساله گرایش زیادی به موادمخدر و روانگردان‌ها دارند و کمتر مشاهده می‌شود یک بانوی ۴٠ ساله به این روانگردان‌ها اعتیاد پیدا کند.
دکتر صفاتیان همچنین به توزیع مواد مخدر در آرایشگاه‌ها، سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی ویژه بانوان اشاره کرده و می‌گوید: اغلب این مراکز غیر قانونی و غیر مجاز فعالیت دارند اما مکانی برای خرید مواد مخدر دختران جوان معتاد شده‌اند. موارد خیلی زیادی ثابت شده که مواد مخدر صنعتی مانند شیشه را با تبلیغ لاغری به زنان و دختران عرضه می‌کنند و این معامله‌ای پرسود میان مافیای مواد مخدر و گردانندگان باشگاه‌ها و آرایشگاه‌های بی‌رونق است که به‌دنبال سود بیشتر هستند.
وی درباره علل گرایش زنان و دختران به مواد مخدر می‌گوید:

موارد زیادی ثابت شده که مواد مخدر صنعتی مانند شیشه را با تبلیغ لاغری به زنان و دختران عرضه می‌کنند که معامله‌ای پرسود میان مافیای مواد مخدر و گردانندگان باشگاه‌ها و آرایشگاه‌های بی‌رونق محسوب می‌شود

مشکلات شخصیتی، اضطراب، بیماری‌های جسمی، شکست تحصیلی و عشقی و تحت‌فشاربودن از سوی خانواده یا مسئولیت‌پذیرنبودن خانواده‌ها در قبال فرزندانشان از جمله دلایل گرایش زنان و دختران جوان ما به موادمخدر است. این مجموعه عوامل باعث می‌شود که میزان مصرف موادمخدر به‌ویژه روانگران‌ها نیز در زنان بیشتر شود. متأسفانه بسیاری از کسانی که این مواد را مصرف می‌کنند، در سنین جوانی هستند و اطلاعات درستی از نوع مواد و مضرات آن ندارند و همین موضوع باعث شده که با مصرف زیاد آن، باعث مرگ خودشان شوند. از سویی دیگر به دلیل شرایط جسمانی زنان، عوارض مواد مخدر روی قلب، ریه، کلیه و... آن‌ها بیشتر است و همچنین این زنان به دلیل اقامت در خانه و مشغول‌بودن به خانه‌داری و بچه‌داری اختلال عملکرد را خیلی سریع منتقل می‌کنند. زنان معتاد در محیط‌های اجتماعی زود‌تر به سمت فساد و فحشا می‌روند و به این دلیل، احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی از جمله اچ‌آی‌وی در زنان معتاد بیشتر از مردان معتاد است.
صفاتیان ادامه می‌دهد: اکنون بسیاری از خانواده‌ها نیز ارتباط مرگ‌ومیر فرزند خود با مصرف مواد مخدر و روانگردان‌ها را نیز متوجه شده‌اند و درصورت مرگ فرزندشان، موضوع را به پزشکی قانونی اطلاع می‌دهند تا مشخص شود که علت مرگ آن‌ها ناشی از مصرف مواد مخدر بوده یا نه. همین موضوع نیز باعث شده میزان مرگ و میر در میان دختران و زنان از طریق استفاده بیش‌ازحد موادمخدر نیز بیشتر قابل تشخیص باشد.
صفاتیان در ادامه با بیان اینکه برخی بانوان تمایل زیادی برای درمان اعتیاد خود دارند، می‌گوید: با توجه به اینکه مراکز خاص ترک اعتیاد ویژه زنان در کشور بیشتر شده است، مراجعه زنان نیز رو به رشد است که این موضوع می‌تواند امیدوارکننده باشد. (شرق)


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نرم افزار موبایل
-
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۹
مباركه
۰
۰
نرم افزار موبایل
-
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۲
بسیار عالی
۰
۰
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
هردم ازین باغ بری میرسد تازه ترازتازه تری میرسد كجایندجامعه شناسان روانشناسان والبته قاون گذاران ومجریان قانون ؟ تباهی تاكجا؟
۰
۰
شیوای بلخی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
متاسفانه بحران اخلاقی وفرهنگی واعتقادی عامل این كاراست .اگردین وفرهنگ نهادینه باشدنه فقرونه عوامل دیگرشكست وعشق نافرجام و..هیچ تاثیری مقابل اراده ومنطق انسان ندارند.
۰
۰

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر