jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۸۳۵۹۸ ۱۳ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۳:۴۰

وزیر امور خارجه کشورمان:

بیانیه، مطبوعاتی خواهد بود

وزیر امور خارجه کشورمان درباره آخرین نتایج مذاکرات گفت: کل راه حل ها را مرور کردیم؛ این راه حل را بصورت محورهای کلی که باید از امروز تا ۱۰تیر مورد توافق قرار بگیرد و به توافق نهایی ختم بشود، مورد بررسی قرار گرفته است.

بیانیه، مطبوعاتی خواهد بود

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از شروع مذاکرات هسته ای در باره آخرین نتایج مذاکرات انجام شده گفت: کل راه حل ها را مرور کردیم، این راه حل را بصورت محورهای کلی که باید از امروز تا 10تیر مورد توافق قرار بگیرد و به توافق نهایی ختم بشود، مورد بررسی قرار گرفته و الان اعضای 1+5 مشغول صحبت هستند که ببینیم چکار می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امروز بیانیه مشترک صادر می شود، گفت: بیانیه یک بیانیه مطبوعاتی خواهد بود که قرار است دوستانمان رویش کار کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: هنوز معلوم نیست به خاطر اینکه هنوز نیاز هست که بین گروه 5+1 و بین اعضای طرف های مقابل یک صحبت هایی بشود و ما هنوز از آن صحبت ها خبر نداریم و نیاز است امروز این صبحت ها انجام شود.

بیانیه مشترک، در صورت توافق

ظریف گفت: امروز یک بیانیه مشترکی اگر توافق در مورد راه حل ها بجایی برسد، توسط خانم موگرینی به نمایندگی از طرف گروه و بنده ارائه بشود و بعد کار تدوین توافق نهایی شروع می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اختلافات بین اعضای گروه 5+1 کمتر شده است، گفت: گروه 1+5 و اتحادیه اروپا شش کشور و یک سازمان منطقه ای بزرگ هستند که هم منافع متفاوت دارند و هم دیدگاههای متفاوت دارند و خوب کار بسیار دشواری است از یک طرف مذاکره کردن با این کشورها و از طرف دیگر برای خود این کشورها برای رسیدن به هماهنگی.

وزیر خارجه کشورمان افزود: بنده معتقدم ضمن اینکه اگر این مذاکرات به نتیجه برسد و توافقی حاصل شود، این توافق حتما باید یک توافق در چارچوب مقررات بین المللی باشد که تا پایان ماه ژوئن باید تدوین شود، اقدام بسیار قابل توجه و بی سابقه ای بوده در شاید در تاریخ اخیر روابط بین الملل، اما هنوز ما تا آن مرحله فاصله داریم.

ظریف گفت: من تاکید می کنم هم دیدگاههای ایران و اعضای 1+5 و هم دیدگاه های داخلی 1+5 دارای تفاوت هایی است نه فقط در این موضوع بلکه در همه موضوعات.

وی افزود: رسیدن به یک چارچوبی که مورد توافق باشد و بعد از این چارچوب که بعنوان راه حل ها از ان یاد می کنیم و نه بعنوان یک توافق. رسیدن به توافقی که باید تا تیرماه به آن برسیم کار بسیار طاقت فرسایی است و همانطور که در مرحله اول در این 15و 16ماه گذشته کار بسیار زیادی صورت گرفته است. هم برای توافق بین ما و گروه و هم برای توافق داخلی در داخل گروه باید ببینم که کار چگونه پیش می رود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که ایا یک بیانیه صادر می شود، گفت: قرار است اگر کارها خوب پیش برود و هنوز ما تا ان مرحله فاصله داریم. من معتقدم پیشرفت خوبی حاصل شده است اما هنوز توافقی در مورد راه حل ها صورت نگرفته است همانطور گفتم هرزمان که ما در مورد راه حل ها به یک چارچوب برسیم باید تازه روی نگارش توافق نهایی کار کنیم، آنوقت ما توافق خواهیم داشت برای امروز یک بیانیه مطبوعاتی در نظر گرفته شده است که تدوین شود که اینکار ما باقی مانده است که باید انجام شود.(خبرگزاری صدا و سیما)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر