jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۷۸۰۱۸ ۱۷ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۲:۰۰

هشدار داروسازان درباره خطرات یک داروی پرمصرف

پول خرد ندارم، «ژلوفن» بدهم خدمتتان؟!

جام جم سرا: یک داروساز بالینی یا تاکید بر اینکه مصرف قرص ژلوفن در بیماران قلبی و عروقی می‌تواند منجر به افزایش حملات قلبی شود، گفت: مصرف قرص ژلوفن و همخانواده‌های آن در درازمدت و بخصوص با دوز بالا می‌تواند منجر به خونریزی معده و زخم‌های گوارشی بویژه در افراد بالای ۶۵ سال، سیگاری و الکلی شود.

پول خرد ندارم، «ژلوفن» بدهم خدمتتان؟!

دکتر سپیده الیاسی با بیان اینکه قرص ژلوفن جزو داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی است، گفت: از این دسته داروهای ضد التهاب که به صورت خوراکی، موضعی و تزریقی وجود دارد، می‌توان داروهای دیکلوفناک، پیروکسیکام و ناپروکسن را نام برد.

وی کاربرد این دسته از داروهای ضد التهاب را کنترل درد و التهاب دانست و گفت: این دارو‌ها با صلاحدید پزشک تجویز می‌شود اما به دلیل او.تی.سی (OTC) بودن این دارو‌ها و قرص ژلوفن که جزو داروهای فروشی بدون نسخه هستند، چنین داروهایی به یکی از پرکاربرد‌ترین داروها در سطح جامعه تبدیل شده‌اند و به صورت بی‌رویه خودسرانه مصرف می‌شوند.

این متخصص دارو سازی بالینی تصریح کرد: با توجه به اجازه فروش بودن نسخه این دسته از دارو‌ها، شاید در ظاهر داروهای بی‌خطری به نظر برسند اما عوارض مختلفی برای مسکن ژلوفن و سایر داروهای این‌ها مطرح است؛ به همین دلیل در بعضی گروه‌های جمعیتی خاص این دارو‌ها باید با احتیاط مصرف شود و یا تا حد امکان مصرف نشود.

الیاسی در خصوص مشکلات داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای افراد اظهار کرد: مصرف این نوع دارو‌ها در بیماران دارای فشار خون بالا می‌تواند منجر به خروج کنترل فشار خون شود؛ بنابراین در صورت لزوم مصرف این دسته از دارو‌ها در بیماران با فشار خون بالا باید با حداقل دوز و کوتاه‌ترین دوره ممکن و تحت نظر پزشک مصرف شود.

وی با اشاره به اینکه مصرف این دسته از دارو‌ها در کوتاه مدت نیز می‌تواند عوارضی مانند سوء هاضمه و سوزش سر دل داشته باشد، افزود: مصرف دراز مدت و دوز بالای این دارو‌ها می‌تواند منجر به خونریزی معده و زخم‌های گوارشی شود به ویژه خطر این عوارض در افراد بالای ۶۵ سال، بیماران با سابقه خونریزی گوارشی، افراد سیگاری، الکی و کسانی که داروهای ضد انعقادی مانند آسپرین مصرف می‌کنند بیشتر است؛ به همین دلیل به طور قطع باید تحت نظر پزشک از این دارو‌ها مصرف شود.

این متخصص داروسازی بالینی بیان کرد: بیمارانی که مشکلات کلیوی، نارسایی قلبی و یا بیماری‌های کبدی دارند نیز باید از مصرف این نوع دارو‌های ضد التهاب تا حد امکان خودداری کنند و در صورت لزوم مصرف با احتیاط و نظر پزشک از آن استفاده کنند.

الیاسی افزود: مصرف ژلوفن در افرادی که ریسک فاکتور بیماری‌های قلبی، عروقی و یا سابقه سکته مغزی و قلبی دارند؛ می‌تواند خطر حملات قلبی را افزایش دهد به همین دلیل باید با احتیاط تجویز شود.

وی با اظهار اینکه مصرف قرص ژلوفن و داروهای این رده در بیماران آسمی می‌تواند منجر به افزایش خطر حملات آسمی شود، در پایان خاطر نشان کرد: داروهایی که به صورت OTC و بدون نسخه عرضه می‌شوند، به این معنا نیست که عاری از عوارض هستند بلکه باید با مشورت پزشک مصرف شوند. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر