jamejamnashriyat
نشریات چمدان کد خبر: ۷۷۷۲۰۲ ۱۴ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۹:۰۰

مثل هر فعالیت دیگری در مورد «دی‌جی‌ها» هم این سوال وجود دارد که فعالیت آنها قانونی است یا نه. باید گفت با عنایت به مجموع مقررات موجود به نظر نمی‌رسد چنین فعالیت‌هایی مجاز باشد چرا که اگر اثر تولید شده توسط دی‌جی‌ها یک اثر تولیدی خالص و متعلق به آنها باشد باید فرآیند اخذ مجوز را طی کند تا بتواند در جامعه توزیع شود. اگر هم این آثار، اجرای مجدد آثار دیگران باشد، علاوه بر اشکال مالکیتی که به آن اشاره خواهد شد، باز هم نیازمند مجوز است.

توضیح این‌که در معاونت هنری وزارت ارشاد برای اجراهای موسیقی نظام خاصی از مجوز وجود دارد. این نظام برحسب این‌که اجرا زنده است یا قرار است لب خوانی صورت گیرد یا به عبارتی اجرا Playback باشد متفاوت است. همچنین میزان مخاطبان در انتخاب نوع نظام تاثیرگذار است. بنا به این موضوع است که گفته می‌شود اجرای برنامه توسط دی‌جی‌ها یک کار قانونی نیست. با این حال برخی ممکن است بگویند که اولا در قانون ممنوعیتی برای این نوع اجرای خاص ایجاد نشده و از این رو معتقد به اصل اباحه در این مورد باشند.

استدلال دیگری که می‌تواند به قانونی شدن کار دی‌جی‌ها کمک کند این است که آنها در واقع بخشی از یک مهمانی یا عروسی هستند که اگر آن مهمانی یا عروسی شکل قانونی داشته باشد به تبع این موضوع هم قانونی است. از این‌رو می‌توان کار دی‌جی‌هایی که در مجالس عروسی فعالیت می‌کنند را به دلیل نظارت اداره اماکن نیروی انتظامی بر تالارهای عروسی مجاز دانست و تا زمان عدم برخورد نیروی انتظامی با یک مهمانی هم فرض حقوقی را بر صحت آن مهمانی و اقدامات انجام شده در آن ازجمله حضور یک دی‌جی دانست. با وجود این به نظر نمی‌رسد که دی‌جی‌ها از این استدلال خیلی خوشحال باشند چرا که هویت مستقل شغلی‌شان در این مورد نادیده گرفته می‌شود.

اما نکته مهم‌تر در مورد فعالیت دی‌جی‌ها مالکیت ادبی و هنری آثار است. اصل بر این است که هر فرد یا تهیه‌کننده اثر مالک تمام آثار مادی و معنوی است و هر فرد دیگری برای استفاده از آن اثر باید مجوز استفاده را از خالق اثر که در واقع مالک است، به دست بیاورد. با این حال این اتفاق ظاهرا در مورد اکثر قریب به اتفاق دی‌جی‌ها رخ نمی‌دهد. آنها بدون مجوز و حتی بدون اجازه شفاهی از اثر هنری یک فرد دیگر استفاده می‌کنند و در مواقعی حتی ممکن است به دلیل عدم فروش آلبوم آن فرد، ضرر مادی هم ایجاد کنند.

ممکن است این سوال پیش بیاید که اغلب دی‌جی‌ها از بخشی از آثار استفاده می‌کنند یا این‌که نام و نشان خواننده اصلی را ذکر می‌کنند. پاسخ این است که حتی در مورد استفاده بخشی از اثر، این کار صرفا برای مقاصد غیرتجاری مجاز شناخته شده است نه برای کسی که دارد از این راه پول درمی‌آورد.

دی‌جی بودن یک شغل غیررسمی است و ظاهرا می‌توان آن را جزو مشاغل زیرزمینی دانست. در این شرایط گشتن لابه‌لای قوانین برای بررسی این موضوع، نتیجه‌ای جز عدم رعایت قوانین و مقررات موجود را ندارد تا زمانی که شاید عده‌ای به فکر بیفتند و بخواهند این موضوع را قاعده‌گذاری کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

وداع با ارتش یک نفره

وداع با ارتش یک نفره

از منظر من دیگو مارادونا بزرگترین چهره تاریخ فوتبال جهان است. قصد ندارم بعد از مرگش در مورد او غلو کنم، اما مارادونا یک شخصیت چند‌بعدی بود و اصولا به شکلی پارادوکسیکال و تضادگونه در جهان فوتبال حضور داشت.

هنرمندی تمام‌ قد

هنرمندی تمام‌ قد

از دست دادن هر هنرمندی سخت است و دردناك و دیروز غم از دست دادن زنده‌یاد پرویز پورحسینی همه را متاثر و غمگین كرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر