jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۷۷۰۹۱   ۱۴ اسفند ۱۳۹۳  |  ۰۸:۳۷

اعتراض به نطق نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره آمریکا، از تل‌آویو تا واشنگتن

جهان به نتانیاهو «نه» گفت

یک روز پس از نطق جنجالی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره آمریکا، بسیاری از چهره‌های سیاسی در ایران و آمریکا و نیز رسانه‌های بین‌المللی به این نطق افراطی واکنش نشان داده و آن را حاکی از انزوای تل‌آویو در جامعه بین‌المللی ارزیابی کردند.

جهان به نتانیاهو «نه» گفت

لحن افراط‌گرایانه نتانیاهو در نطقی که داشت، باعث شد برای اولین‌بار، واشنگتن موضعی منفی در قبال این اظهارات گرفته و نشان دهد که در این مقطع، ایالات متحده از بازی در زمینی که تندروها در تل‌آویو آن را طراحی کرده‌اند، اکراه دارد.

در داخل کشورمان، نطق نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره آمریکا و کف‌زدن‌های پیاپی بخشی از نمایندگان برای وی، شوی سیاسی خوانده شد اما این فقط مقامات کشورمان نبودند که به نطق نتانیاهو که شخصیت‌های حزبی در اراضی اشغالی آن را به زیان رژیم صهیونیستی دانستند، واکنش نشان دادند بلکه در آمریکا نیز رییس‌جمهور این کشور گفت که سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل را مشاهده نکرده اما متن آن را دیده و در آن چیز جدیدی وجود ندارد.

او از کنگره این کشور خواست تا زمان رسیدن به توافق نهایی با ایران صبر کند و سپس این توافق ارزیابی شود.

اوباما: نتانیاهو هیچ جایگزینی ارائه نکرد

باراک اوباما گفت: نتانیاهو هیچ جایگزین با ارزشی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ارائه نکرد.

وی افزود: وقتی توافق موقت را اعلام کردیم، نتانیاهو دقیقا همین سخنان را به زبان آورد اما هیچ یک از سخنانش محقق نشد.

هرچند نتانیاهو در دفاع از خود گفت که ایده‌ای عملی را در قبال مذاکره با تهران ارائه کرده، ولی سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل به وی یادآور شد: حتی نزدیک‌ترین شرکای ما در 1+5 موافق رد کامل توانایی ایران در روند دستیابی به انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز نیستند و از این مساله حمایت نمی‌کنند.

این اختلاف مواضع میان واشنگتن و تل‌آویو باعث شد تا تحلیلگر آمریکایی امور روابط بین‌الملل تاکید کند: نتانیاهو با اقداماتی از قبیل سخنرانی در کنگره درباره ایران، فرآیند نابودی روابط ویژه این رژیم با آمریکا را آغاز کرده است.

وی تاکید کرد: «جدایی واقعی بین اوباما و نتانیاهو شخصی نیست بلکه مربوط به سیاستگذاری است. جنجال بر سر سخنرانی نتانیاهو آنچه را از مدت‌ها قبل مشخص بوده بوضوح نشان داد و آن این است که منافع آمریکا و اسرائیل در برخی موضوعات با هم اصطکاک دارد.»

افزون بر آمریکا، در جهان عرب و حتی داخل اراضی اشغالی هم سخنان نتانیاهو محکوم شد و به‌عنوان مثال، نبیه بری رییس مجلس لبنان درباره سخنرانی ضدایرانی بنیامین نتانیاهو گفت: این اقدام به اعراب نشان می‌دهد رسیدن به سازش با رژیم صهیونیستی سرابی بیش نیست. او سخنرانی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره را یک لشکرکشی سیاسی توصیف کرد و با یادآوری حادثه 11 سپتامبر سال 2001 در آمریکا، سخنرانی نتانیاهو در کنگره را با این حادثه مقایسه و آن را یازدهم سپتامبر سیاسی خواند.

زیپی لیونی، رییس حزب چپگرای هاتنوعا نیز که از منتقدان سیاست‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است، تأکید کرد سخنرانی نتانیاهو در کنگره به‌ضرر اسرائیل تمام شد.

زهافا گالوون، رییس حزب میرتس رژیم اسرائیل نیز سخنرانی نتانیاهو را یک سخنرانی ارعاب‌آمیز و دروغین توصیف کرد که بیانگر یأس و ناامیدی است.

اسحاق هرتزوگ، رییس حزب کار رژیم اسرائیل هم گفت: نتانیاهو در جهت آسیب‌رساندن به روابط بین اسرائیل و آمریکا گام برمی‌دارد.

گروه سیاسی - روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها