jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۷۷۶۷۱۸   ۱۳ اسفند ۱۳۹۳  |  ۰۸:۱۳

نخستین حکم قصاص اسیدپاشی کشور، 56 سال پس از تصویب قانون مجازات اسیدپاشی، صبح دیروز در زندان رجایی‌شهر اجرا شد.

اجرای نخستین حکم قصاص اسیدپاشی

چندی قبل دادستان تهران در جمع خبرنگاران اعلام کرد، حکم دو پرونده قصاص اسیدپاشی آماده اجراست که صبح دیروز دو مرد اسیدپاش برای اجرای حکم به زندان رجایی‌شهر منتقل شدند.

این احکام قرار بود در حضور قاضی محمد شهریاری معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای جنایی، مسئولان زندان و پزشکی قانونی و جمعی از پزشکان متخصص اجرا شود.

نخستین مرد اسیدپاش حدود پنج سال قبل روی راننده‌ای در قم اسید پاشید و باعث نابینایی این فرد شد.

قربانی اسیدپاشی پس از این حادثه گفت: دوازدهم مرداد سال 88 در حال مسافرکشی بودم که دو مرد موتورسوار روی من اسید ریختند. به خاطر اختلافاتی که با همسرم دارم، احتمال می‌دهم او در این ماجرا نقش داشته باشد.

عامل اصلی این حادثه، به نام مجتبی، بیست‌ونه ساله، پس از دستگیری در جریان تحقیقات با اعتراف به جرم خود گفت: من از سوی دو زن برای این اسیدپاشی اجیر شده بودم. روز حادثه با دوستم او را تعقیب کرده و پس از اسیدپاشی، با موتور از محل فرار کردیم.قضات دادگاه کیفری قم پس از محاکمه مجتبی را به قصاص عضو ـ نابینایی کامل هر دو چشم و پرداخت دیه و 10 سال زندان محکوم کردند. دیگر متهمان نیز به شلاق و سه سال زندان محکوم شدند.پس از پنج سال از این اسیدپاشی و تائید حکم در دیوان عالی کشور، پرونده با نیابت قضایی برای اجرای حکم به دادستانی تهران فرستاده شد.

صبح دیروز حکم قصاص یک چشم در حضور و نظارت کامل پزشکان متخصص اجرا شد و به متهم مهلت داده شد دیه و هزینه درمان قربانی اسید پاشی را پرداخت کند تا حکم قصاص چشم دیگر اجرا نشود .

مهلت 2 ماهه به اسیدپاش

دومین قربانی اسیدپاشی که قرار بود دیروز حکم قصاص را اجرا کند، به حرمت ایام فاطمیه مهلت دوماهه‌ای به اسیدپاش داد و اگر در این مدت هزینه درمانش پرداخت نشود، حکم را اجرا می‌کند.داوود روشنایی 10 سال پیش به دلایلی نامعلوم در منطقه مجیدیه تهران از سوی جوانی به نام حمید مورد اسیدپاشی قرار گرفت و چشم راست و بخشی از صورتش را از دست داد. با شکایت وی عامل حادثه تحت تعقیب قرار گرفت و دستگیر شد.

متهم پس از اعتراف به این اسیدپاشی روانه زندان شد و با صدور کیفرخواست پرونده وی به شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد و مدتی بعد مرد اسیدپاش پس از محاکمه به قصاص از ناحیه یکی از چشمانش و لاله گوش چپ و همچنین پرداخت دیه بابت دیگر جراحات محکوم شد که حکم به تائید قضات دیوان عالی کشور رسید.

قرار بود دیروز این حکم در زندان رجایی‌شهر کرج به مرحله اجرا در آید که قربانی حادثه – شاکی – به حرمت ایام فاطمیه مهلت دو ماهه به مرد اسیدپاش داد تا هزینه‌های درمانی وی را در این مدت تامین کند، در غیر این صورت با پایان یافت مهلت تعیین شده حکم قصاص چشم متهم دوباره در زندان اجرایی خواهد شد.

داوود روشنایی قربانی اسیدپاشی دراین باره به جام‌جم گفت: 10 سال است بی‌آن‌که بدانم چه اشتباهی مرتکب شده‌ام از سوی مرد جوانی به نام حمید که تا روز دستگیری‌اش او را نمی‌شناختم هدف اسیدپاشی قرار گرفتم. زیبایی‌ام، جوانی‌ام و بینایی‌ام را از دست دادم. در این سال‌ها سختی‌های بسیاری را خودم و خانواده‌ام تحمل کردیم. هنوز نمی‌دانم مرد اسیدپاش که مرا نمی‌شناخت چگونه دست به این کار زد. دو سال اولی که این حادثه برایم رخ داد به کمک خانواده‌ام هزینه‌های درمانم را تامین کردم. اما دراین هشت سال به دلیل این که هزینه درمانی‌ام بسیار بالا بود، نتوانستم درمانم را ادامه دهم. در این مدت حتی خانواده متهم سراغم نیامدند تا حداقل بخشی از هزینه‌هایم را تامین کنند و از وضع و حال من باخبر شوند.

وی افزود: در این حادثه بینایی یک چشم من به طور کامل از بین رفت و چشم راستم فقط 20 درصد بینایی دارد. روز سه‌شنبه همه چیز برای اجرای حکم آماده شده بود. دیروز صبح همراه پدر، برادرم و چند نفری از اقواممان از تهران به کرج رفتیم. ساعت 9 و 30 دقیقه به زندان رجایی‌شهر که محل نگهداری از متهم و مکان اجرای حکم بود پا گذاشتیم. تیمی از پزشکان که قرار بود حکم قصاص چشم را اجرا کنند در بخش درمانگاه زندان حاضر شده بودند. زمانی از حضورمان نگذشته بود که مرد اسیدپاش را به اتاقی که حضور داشتیم آوردند. او با دیدن من بی‌تفاوت بود. احساس یک ذره پشیمانی در وجود متهم نبود.

قربانی حادثه یادآور شد: من همچنان مصر بودم تا این حکم دیروز اجرا شود اما روحانی مستقر در زندان با من بسیار صحبت کرد و دیگر مسئولان حاضر در آنجا هم از من خواستند به دلیل این که در ایام فاطمیه قرار گرفته‌ایم فرصتی به متهم بدهم. علاقه بسیاری به حضرت فاطمه (س) دارم. این سال‌ها هم با توکل به ایشان بود که این همه درد و رنج را تحمل کردم. من هم قبول کردم و به مرد اسیدپاش مهلت دو ماهه دادم تا هزینه‌های درمانم را تامین کند. اگر این کار را نکرد، حکم را اجرا می‌کنم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ساده دل
United States
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۳
حكم رو نمیخوان اجرا كنند بعد از 2 ماه هم بهانه دیگر می اورند
اگر حكم اجرا می شد این همه اسید پاشی در جامعه نداشتیم
راستی از اسیدپاش های اصفهانی چه خبر
۰
۰
قلی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۳
دمت گرم كار خوب میكنی
كوتاه نیا
۰
۰

یادداشت

بیشتر
ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

امروز در تقویم، روز آتش‌نشانی و ایمنی است. فرصتی مناسب برای یادآوری این نكته كه براساس آمارهای به دست‌آمده، در حال حاضر حدود ۲۵ درصد از كل حریق‌ های شهر تهران را آتش‌ سوزی‌ های ساختمانی تشكیل می‌دهد كه سهم ساختمان‌ های بلندمرتبه قابل توجه است.

«لحظه»ای که مهم است

«لحظه»ای که مهم است

«علی لندی که بود و چه کرد؟ (۲ نمره)» در بهترین حالت این سوالی است که سال‌های بعد در امتحانات دانش‌ آموزان مطرح می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها