jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۷۴۱۵۷   ۰۵ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۶:۰۲

زمانی که موضوعی را فراموش کرده‌اید و در حال تلاش برای به یادآوردن آن هستید، چه کاری انجام می دهید. چشمانتان را روی هم می گذارید یا راه می روید؟

5 رفتار که به یادآوری کمک می‌کنند

به کرات برایمان پیش آمده که اسم، شماره تلفن یا حتی رمز کارت‌مان را فراموش کرده ایم. در این مواقع چه کاری انجام می دهید؟ برخی از افراد برای به یادآوردن نکته یا موضوعی که فراموش کرده اند، چشمانشان را روی هم قرار می دهند تا موضوع را به یاد بیاورند یا برخی راه می روند.

آیا می دانید از چنین عکس العمل هایی با عنوان حرکاتی برای بازیابی حافظه یاد می شود؟ محققان معتقدند با ۵ حرکت ساده به صورت ناخودآگاه به بازیابی حافظه مان می پردازیم بدون اینکه از فواید حرکات آگاه باشیم.

راست نشستن

آیا می دانید زمانی که به حالت راست روی صندلی می نشینید و یکی از دست ها را روی چانه تان به حالت تفکر قرار می دهید باعث بازیابی مجدد حافظه شده و این حرکت تاثیر چشمگیری در به یادآوردن موضوعات دارد.

مطالعات محققان دانشگاه سانفرانسیسکو نشان می دهد، قرار گرفتن در این حالت باعث افزایش اکسیژن رسانی به سلول های مغزی می شود که در نتیجه بازیابی حافظه را به دنبال دارد.

روی هم گذاشتن چشم‌ها

مطالعات اخیر محققان انگلیسی نشان می دهد که بستن چشم ها و روی هم گذاشتن آنها می تواند سهم به سزایی در به یادآوردن خاطرات و بازیابی حافظه داشته باشد. این حرکت به ظاهر ساده می تواند باعث یادآوری خاطرات و ترسیم بهتر جزئیات شود.

فراموشی لحظه‌ای

آیا تاکنون برایتان پیش آمده که مکان خود را تغییر داده اما به یاد نیاورید برای چه در آن محیط حضور پیدا کرده اید؟ برای مثال، از یک اتاق به اتاق دیگر منزل رفته اید اما به یاد نمی آورید به چه دلیل وارد این اتاق شده اید؟ محققان فرانسوی معتقدند با برگشتن به همان مکان اولیه می توان موضوعی را که فراموش کرده اید به یاد بیاورید.

خندیدن

محققان معتقدند خندیدن یکی دیگر از حرکاتی است که باعث بازیابی حافظه می شود. به عبارتی می توان گفت، خنده ترشح اندورفین را افزایش داده که با کاهش استرس یا خوش اخلاقی همراه خواهد بود.

جویدن آدامس

آدامس جویدن، یکی دیگر از راه حل هایی است که باعث بازیابی حافظه و همینطور افزایش تمرکز می شود.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نرم افزار موبایل
-
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۶
۰
۰

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو