jamejamsara
سرا کد خبر: ۷۶۹۳۰۴ ۲۱ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۰:۰۸

جام جم سرا: به نظر من خانواده می‌تواند فرزندان را طوری تربیت کند که پرخاشگر نباشند و راه درست و صواب را انتخاب و زندگی آرام و بی‌دردسری را برای خود و دیگران فراهم کنند.

الگوی خوبی برای فرزندانمان باشیم

دوستی می‌گفت: ما چهار خواهر و سه برادر هستیم که پدر و مادرم جزو ملاکین هستند و پدربزرگ و مادربزرگم نیز شغل کشاورزی و ملاکی داشتند و تقریبا ثروتمند بودند. پدر و مادر من تحصیلات خوبی داشته‌اند. پدربزرگ و مادربزرگ بر همه کار‌ها نظارت دارند و البته در انجام کار‌ها نیز شریک و یار بقیه هستند. همه فرزندان به تحصیل مشغول هستند و هر روز صبح پدر و مادر فرزندان را برای نماز بیدار می‌کنند. برای تهیه صبحانه همه همکاری می‌کنند، پس از صرف صبحانه فرزندان آماده رفتن به مدرسه می‌شوند. مادر و مادربزرگ در خانه می‌مانند و برای تهیه ناهار مشغول به کار می‌شوند. همچنین پدر و پدربزرگ راهی صحرا و باغ شده، به همراه کشاورزان به امور باغبانی و کشاورزی سرگرم می‌شوند و ظهر همه به خانه بر می‌گردند. دقایقی دور هم جمع می‌شوند و از وضع تحصیل و اتفاقات روز با همدیگر صحبت می‌کنند. هرکس وظیفه‌ای دارد و به آن عمل می‌کند و این آرامش را پدربزرگ و مادربزرگ، پدر و مادر در خانه ایجاد کرده‌اند و سعی کرده‌ایم که آن را حفظ کنیم و نگذاریم هیچ گونه خللی در آن ایجاد شود.

به نظر من خانواده می‌تواند فرزندان را طوری تربیت کند که پرخاشگر نباشند و راه درست و صواب را انتخاب و زندگی آرام وبی دردسری را برای خود و دیگران فراهم کنند. من سعی می‌کنم برخی از سریال‌هایی را که بدآموزی دارد نه خودم تماشا کنم و نه می‌گذارم بقیه تماشا کنند. در محل کار و اجتماع هم سعی می‌کنم کمتر برخورد یا ناهنجاری اجتماعی داشته باشم و سعی می‌کنم کارم را به نحواحسن انجام بدهم اما چه خوب است که مسئولان به ساخت فیلم‌ها و برنامه‌های آموزشی سازنده توجه کنند و فرزندان را با روش‌های سالم زندگی آشنا کنند.

پرخاشگری و عصبانیت در کودکان ریشه در رفتار‌ها و عکس العمل‌های والدین و بزرگسالان دارد. کودکان لحظه به لحظه رفتار‌ها و احساسات بزرگتر‌ها را رصد می‌کنند و در ‌‌نهایت آن رفتار‌ها را در برخورد خود و دیگران به نمایش می‌گذارند. (فخرالدین طبیبیان/خراسان)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر