jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۶۸۶۶۵   ۲۰ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۴:۵۰

جویدنی تمام نشدنی

شنیدنی‌های آدامسی

آدامس همان‌قدر که طرفدار دارد موجب شده است سوژه‌های جالبی در خصوص آن نیز گفته و شنیده شود. در این بخش ابتدا چند حقیقت در مورد آدامس و سپس مطالبی از کوچه‌ای به نام آدامس بادکنکی بخوانید.

شنیدنی‌های آدامسی

حقایقی جالب در مورد آدامس

1 ـ هرسال بیش از 100 هزار تن آدامس مصرف می‌شود.

2 ـ امروزه بیش از ده نوع متفاوت آدامس وجود دارد.

3 ـ قدیمی‌ترین آدامس که در سوئد پیدا شده است به 9000 سال قبل برمی‌گردد.

4 ـ اگر هنگام پیاز پوست کندن آدامس بجوید، از چشم‌هایتان اشکی جاری نمی‌شود.

5 ـ در جنگ جهانی دوم ارتش آمریکا با هدیه دادن آدامس به اروپایی‌ها، آفریقایی‌ها و آسیایی‌ها صنعت آدامس‌سازی‌شان را رونق بخشیدند.

6 ـ اولین آدامس محبوب که فروش بالایی هم داشت صورتی رنگ بود.

7 ـ بزرگ‌ترین آدامس بادکنکی باد شده که سال 1994 در کتاب رکورد گینس ثبت شد متعلق به سوزان مونتگمری ویلیامز از فرنسکو کالیفرنیاست. او توانسته بود آدامس بادکنکی‌اش را تا 59 سانتی‌متر باد کند.

کوچه آدامس بادکنکی

کوچه آدامس بادکنکی، جاذبه‌ای توریستی در سان‌لوئیس اوبیسپو کالیفرنیاست و شهرتش به دلیل انبوهی از آدامس‌های بادکنکی است که روی دیوارهای این کوچه چسبانده شده است. دیوارهای این کوچه 4.6 متر ارتفاع و 21 متر طول دارند و کل این مسیر با آدامس‌های رهگذران پوشانده شده است.

طبق گفته اتاق بازرگانی سان‌لوئیس اوبیسپو و انجمن توسعه بازرگانی مرکز شهر، ریشه و اصل این کوچه کمی گنگ و مبهم است. برخی مورخان معتقدند سنت این کوچه پس از جنگ جهانی دوم و زمانی که دبیرستانی‌ها در این منطقه درس می‌خواندند شروع شد و برخی دیگر معتقدند چسباندن آدامس روی دیوار این کوچه از اواخر دهه 1950 به عنوان رقابتی بین دبیرستان سان لوئیس و دانشگاه ایالتی پلی‌تکنیک کالیفرنیا شروع شد. در سال 1996 شهرداری تصمیم به پاکسازی این کوچه گرفت، اما موفقیتی به دست نیاورد. این کوچه تا دهه 1970 کاملا شناخته شده بود.

کوچه آدامس سان‌‌لوئیس اوبیسپو خیلی زود در یکسری از برنامه‌های تلویزیونی مطرح شد و سپس برنامه‌های خبری و روزنامه‌های سراسر دنیا از آن سخن گفتند. روزنامه‌هایی مانند نیویورک‌تایمز و لس‌آنجلس تایمز از بازدید‌کننده‌هایی گفتند که گرچه برای آنها دیدن آدامس‌های چسبیده به دیوار مشمئزکننده بود، اما اشتیاق داشتند از این کوچه دیدن کنند. روزنامه‌های دیگر از سان‌فرانسیسکو، میشیگان، آلبانی، نیویورک و انگلستان از این کوچه یاد کردند. حتی در دو سریال از این کوچه استفاده شد.

متیو هافمن که نقاشی حرفه‌ای است، روی این دیوار به وسیله آدامس چهره‌ای بزرگ از صورت خودش کشیده که در حال باد کردن یک آدامس بادکنکی بوده و زیر آن پروژه آدامس بادکنکی نوشته است.

منبع: ‌californiathroughmylens

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر