jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۶۳۷۹۶   ۰۶ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۷:۲۷

براساس تازه‌ترین گزارش‌ها، واحدهای حمایت مردمی کردستان سوریه به همراه نیروهای پیشمرگ کردستان عراق با شکست دادن شبه نظامیان داعش، توانسته‌اند کنترل کامل شهر کوبانی (عین العرب) سوریه را به دست آورند.

کوبانی به طور کامل آزاد شد

به گزارش سایت النشره لبنان، منابع رسانه‌ای «کرد» امروز اعلام کردند که کردهای کوبانی توانستند این شهر را پس از سه ماه درگیری خونین به طور کامل تحت کنترل خود درآورند و نیروهای داعش را به نوار شرقی خارج از محدوده شهری کوبانی به عقب برانند.

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز با تایید این خبر اعلام کرد که کردها نیروهای داعش را به طور کامل از شهر کوبانی بیرون رانده‌اند.

این در حالی است که خبرگزاری اسپوتنیک، پیشتر به نقل از سرهنگ رهام ابراهیم گرگوری، از نیروهای پیشمرگ در این باره گزارش کرده بود: روز گذشته واحدهای حمایت مردمی کنترل دو روستای شمالی کوبانی را که در نزدیکی جاده منتهی به حلب قرار دارد مجددا به دست گرفتند. این نیروها در همه جبهه‌ها پیشرفت‌هایی داشتند و اکنون کنترل 90 درصد این شهر (کوبانی) و برخی مناطق خارج این شهر را در دست دارد. دشمن در حال عقب نشینی است.

گرگوری همچنین متذکر شده بود که در 24 ژانویه مبارزان کرد سوری و پیشمرگ‌ها با حمایت ائتلاف ضد داعش کنترل مهمترین ورودی کوبانی و جاده حلب را بازیافتند.

کوبانی، یکی از بزرگترین شهرها در منطقه کردنشین سوریه در مرز ترکیه است که به دست افراطیون داعش در ماه سپتامبر اشغال شد. از آن زمان نیروهای کرد با حمایت حملات هوایی ائتلاف ضد داعش در تلاش بودند تا آنها را از این شهر خارج کنند.

سه ماه جنگ و درگیری خیابانی شدید کوبانی را به مجموعه‌ای از خرابه‌ها تبدیل کرده است. بسیاری از خرابی‌های به بار آمده در نتیجه حملات سهمگین جنگنده‌های ائتلاف است و برخی دیگر نیز به دلیل حملات انتحاری نیروهای داعش که با خودروهای مملو از مواد منفجره انجام داده‌اند.

با به درازا کشیدن اشغال کوبانی از سوی داعش، این شهر به نماد مقاومت کردها و یک موضوع حیثیتی برای داعش تبدیل شد به گونه‌ای که این گروه تروریستی برای گرفتن شهر کوچک کوبانی صدها تن از اعضای خود از جمله چندین فرمانده ارشد را قربانی کرد. در مقابل کردها نیز از عراق، سوریه و ترکیه به سوی این شهر سرازیر شدند و پس از سه ماه توانستند تروریست‌ها را عقب برانند.

در دسامبر 2014 صالح مسلم محمد، رهبر کردهای سوریه اعلام کرده بود، هدف اصلی نیروهای کرد در مبارزه علیه داعش آزادی کوبانی است. ترکیه نیز اکنون میزبان بیش از 190 هزار پناهجو از کوبانی است.

همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه، «رامی عبدالرحمان»، مسئول گروه دیده بان حقوق بشر سوریه گفت که جنگجویان «یگان های حفاظت از مردم کرد»، پس از بیرون راندن تروریست های داعش از سراسر کوبانی، به طور کامل بر این شهرک مسلط شده اند.

عبدالرحمان افزود:مدافعان کرد سرگرم تعقیب شماری از تروریست ها در حومه شرقی کوبانی هستند، اما اکنون درگیری ها در داخل این شهرک پایان یافته است.

برخی ناظران تحولات امنیتی منطقه می گویند: آزادسازی استان دیالی که روز گذشته پیش از آزادسازی کوبانی صورت گرفت، سرآغازی بر پاکسازی کامل عراق از مناطق تحت تصرف نیروهای تروریستی داعش است.

این کارشناسان معتقدند هم اکنون بر خلاف گذشته فرماندهی واحدی در عراق حاکم است و یک نوع هماهنگی نظامی، امنیتی میان ارتش، نیروهای مردمی مبارز با گروهک تروریستی داعش و همچنین پیش مرگ ها به وجود آمده است که نتیجه این هماهنگی موفقیت های روزافزون در آزادسازی مناطق تحت تصرف داعش بوده است.

با پاکسازی دیالی، ارتش عراق و نیروهای مردمی بیش از هر زمان دیگری تمرکز خود را بر دو استان تحت تصرف به خصوص موصل و الانبار گذاشته اند. (ایسنا، واحد مرکزی خبر، ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها