jamejamclick
کلیک عمومی کد خبر: ۷۶۲۷۰۵ ۰۴ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۹:۳۸

ساعت آخرالزمان تکان خورد

تا نابودی زمین فقط 3 دقیقه باقی است

ساعت آخرالزمان، ساعتی نمادین به قدمت 67 سال است که نشان‌دهنده شدت خطرهای نابودکننده تمدن بشری است. طی 3 سال اخیر، این ساعت 2 دقیقه به نیمه‌شب نزدیک‌تر شده است.

تا نابودی زمین فقط 3 دقیقه باقی است

به گزارش جام جم کلیک: بولتن هیئت‌علمی و امنیتی دانشمندان اتمی با انتشار گزارش جدید خود هشدار داد که «احتمال وقوع یک فاجعه جهانی بسیار بالا است»، جز اینکه اقدام فوری صورت گیرد. این دانشمندان بر مبنای تغییرات بررسی نشده آب‌وهوایی و نوسازی سلاح‌های هسته‌ای؛ برای اولین بار در سه سال گذشته زمان رسیدن به آخرالزمان را دو دقیقه دیگر به نیمه‌شب نزدیک کردند. هیئت همچنین اعلام کرد که برای اجتناب از فاجعه، اقدامات عملی باید «خیلی زود» انجام گیرند.

بیانیه کامل هیئت (پس از مشاوره با کمیته حامیان که 17 برنده جایزه نوبل نیز در آن عضویت دارند)، به‌طور آنلاین در آدرس http://thebulletin.org در دسترس همگان قرار دارد.

پاراگراف ابتدایی بیانیه هیئت به این شرح است: «در سال 2015 / 1394، تغییرات مغفول‌مانده آب‌وهوایی، نوسازی تسلیحات هسته‌ای و تعداد بی‌شمار تسلیحات موجود در زرادخانه‌های اتمی، خطرات بیش‌ازاندازه و غیرقابل‌چشم‌پوشی را پیش روی ادامه بقای بشر قرار داده و رهبران جهان نیز نتوانسته‌اند اقدامات مقتضی را در مقیاس و با سرعت لازم برای حفاظت شهروندان از فاجعه احتمالی انجام دهند. نبود رهبری سیاسی، زندگی همه افراد نوع بشر را به خطر انداخته است».

آخرین باری که ساعت آخرالزمان به جلو کشیده شد، ژانویه 2012 / دی 1390 بود که ساعت آخرالزمان از 6 دقیقه مانده به نیمه‌شب، یک دقیقه جلو کشیده شد و به 5 دقیقه قبل از نیمه‌شب رسید. از زمان ابداع ساعت آخرالزمان در سال 1947 / 1326، این ساعت نمادین تنها 18 بار تنظیم شده که از 2 دقیقه مانده به نیمه‌شب در 1953 / 1332 تا 17 دقیقه به نیمه‌شب در 1991 / 1370 متغیر بوده است. آخرین باری که ساعت آخرالزمان 3 دقیقه مانده به نیمه‌شب بود، سال 1983 / 1362 بود، زمانی‌که روابط ایالات‌متحده و اتحاد جماهیر شوروی در سردترین حد خود قرار داشت.


شرح عکس: تغییرات ساعت آخرالزمان طی 67 سال گذشته. برای مشاهده نمودار در ابعاد بزرگ‌تر، اینجا را کلیک کنید.

کنت بندیکت، مدیر اجرایی هیئت دانشمندان اتمی در مراسم تغییر ساعت آخرالزمان گفت: «امروز، تغییرات مغفول‌مانده آب‌وهوایی و مسابقه تسلیحاتی اتمی ناشی از نوسازی زرادخانه‌های بزرگ، خطرات غیرقابل‌چشم‌پوشی و فوق‌العاده‌ای را برای ادامه بقای انسان به همراه داشته است؛ و رهبران جهان نیز نتوانسته‌اند اقدامات مقتضی را در مقیاس و با سرعت لازم برای حفاظت شهروندان از فاجعه احتمالی انجام دهند. نبود رهبری سیاسی، زندگی همه افراد نوع بشر را به خطر انداخته است. اعضای هیئت‌علمی و امنیتی بولتن دانشمندان اتمی بر مبنای مشاهدات خود شرایط جاری جهان را چنان ترسناک یافته‌اند که ساعت آخرالزمان را دو دقیقه دیگر به نیمه‌شب نزدیک‌تر کرده‌اند. حال این ساعت روی 3 دقیقه به نیمه‌شب تنظیم شده است».

سیوان کارتا از اعضای هیئت‌علمی و امنیتی و پژوهشگر ارشد موسسه زیست‌محیطی استکهلم، می‌گوید: «گام‌هایی که امروزه به‌عنوان واکنش‌های سیاسی به مسئله تغییرات آب‌وهوایی شدیداً برجسته می‌شوند، حتی انتظارات 5 سال پیش را برآورده نمی‌کنند و در برابر نیاز دانشمندان هیچ است. نتایج تعجب‌برانگیز نیست. اکنون نرخ جهانی انتشار گازهای گلخانه‌ای 50 درصد بیشتر از مقدار آن در سال 1990 / 1369 است. افزایش نرخ انتشار از سال 2000 / 1379 به این‌سو، بیشتر از مجموع سه دهه قبلی است. سرمایه‌گذاری‌ها با نرخی بیش از یک‌هزار میلیارد دلار در سال به‌سوی زیرساخت‌های سوخت فسیلی سرازیر شده‌اند و صدها میلیارد دلار دیگر نیز به‌صورت کمک‌هزینه سوخت‌های فسیلی صرف می‌شوند. ما می‌توانیم و باید این وضع را تغییر دهیم».

شارون اسکواسونی، یکی دیگر از اعضای هیئت و مدیر برنامه منع گسترش در مرکز تحقیقات استراتژیک و بین‌المللی می‌گوید: «از زمان پایان جنگ سرد، خوش‌بینی محتاطانه‌ای در مورد توانایی قدرت‌های اتمی برای تحت کنترل نگاه داشتن رقابت اتمی و عقب‌گرد آرام از لبه پرتگاه نابودی اتمی وجود داشت. این خوش‌بینی را مواجهه با دو روند از میان برده است: برنامه‌های نوسازی سلاح‌های هسته‌ای و توقف ماشین خلع سلاح. به‌رغم این‌که ایالات‌متحده و روسیه دیگر ده‌ها هزار سلاح هسته‌ای دوره جنگ سرد را در اختیار ندارند، روند خلع سلاح در سال‌های اخیر و حتی پیش از بحران کریمه بسیار کند شده بود. از 2009 / 1388 تا 2013 / 1392، دولت اوباما تنها 309 کلاهک هسته‌ای را نابود کرده است».

بیانیه هیئت، برداشتن گام‌های زیر را برای کاهش خطر فاجعه آخرالزمانی توصیه کرده است:
انجام اقداماتی که بتوانند انتشار گازهای گلخانه‌ای را برای جلوگیری از افزایش بیش از 2 درجه‌ای متوسط دمای زمین در مقایسه با پیش از آغاز انقلاب صنعتی در سطح کافی محدود کنند.
کاهش شدید بودجه برنامه‌های نوسازی سلاح‌های هسته‌ای
تجدید انرژی فرایند خلع سلاح با تمرکز روی نتایج
برخورد با مسئله ضایعات هسته‌ای

منبع: خبرآنلاین
مجید جویا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر