نوانما جاجم نوانما کد خبر: ۷۵۵۴۸۵   ۱۳ دی ۱۳۹۳  |  ۱۷:۰۰

جام جم نوا: کیهان کلهر، آلبوم جدیدی را با نام «لایه‌های تاریکی» که با اجرای کوارتت زهی بروکلین رایدر ضبط شده است، منتشر می‌کند.

کیهان کلهرآلبوم جدیدی منتشر می‌کند

این اثر که موسسه فرهنگی – هنر ی نقطه تعریف، آن را به انتشار در می‌آورد، شامل شانزده قطعه کوتاه است که می‌توان آن را در‌‌ همان فضایِ «شهر خاموش» تلقی کرد. نامِ دومِ این اثر «شعرهای پراکنده» است؛ کلهر خود دربارهٔ این اثر نوشته است: «شعر آواهای پراکنده، به خواب‌های خوش و ناخوشی می‌مانند که در لحظات مختلف یک شب به چشمتان می‌آیند، یعنی می‌بینید و می‌شنوید و حسشان می‌کنید... چندین بعد دارند، دور و نزدیکشان زیاد معلوم و مهم نیست. دور نزدیک است و نزدیک دور... بارانش می‌بارد، ‌ اما خیس نمی‌کند. برفش هست، ولی سرما ندارد. فقط خیال است، خواب است... می‌دانید که، ما هم‌گاه قسمتی از آن هستیم و‌گاه از بیرون نیز نظاره‌گرشان. همه با هم مرتبطند، با هم با ریسمانی پیوسته، اما نه به دنبال داستانی نه به دنبال هیچ، صبح بعد شما می‌مانید و هاله‌ای، گردی از یادشان یا آنچه که رفت... و شاید آرزویی که، وقتی دیگر به خوابتان آیند.»

این آهنگساز و نوازندهٔ برجسته، چندی قبل به همراه شجاعت حسین خان نوازنده مطرح سی تار در آمریکا و کانادا به اجرای برنامه پرداخت. همچنین کنسرت گروه غزل اسفند ماه و در شهر نیویورک آمریکا برگزار می‌شود. غزل گروه موسیقی چند ملیتی است که اعضای آن را کیهان کلهر نوازنده کمانچه ایرانی و شجاعت خان نوازنده سی‌تار و سواپان چادهوری نوازنده طبلا از هند تشکیل می‌دهند. آثار گروه تلفیقی از موسیقی شمال هند و موسیقی سنتی ایرانی است. همچنین او در روزهای هشتم و یازدهم ژانویهٔ سال جاری به همراه ارکس‌تر سمفونیک بالتیمور در امریکا به رهبری مارین آلسوپ به صحنه می‌رود. رهبری ارکس‌تر سمفونیک بالتیمور را خانم مارین آلسوپ برعهده دارد و کیهان کلهر از سولیست‌های این کنسرت بزرگ خواهد بود.

در آغاز سال نو میلادی و در کنسرتی که به آیین‌های بهاری اقوام سراسر دنیا اختصاص دارد، قطعه Rite of Spring ساخته ایگور استراوینسکی آهنگساز روس قطعه اصلی و آغازگر برنامه است. همچنین قطعه Rose of the Winds ساخته اسوالدو گلیجوف آهنگساز آرژانتینی که ترکیبی است از موسیقی سنتی اقوام گوناگون دنیا در ادامه این کنسرت اجرا خواهد شد. علاوه بر کیهان کلهر، کریستینا پاتو، دیوید کراکوئه و مایکل وارد برگمن سولیست‌های این کنسرت هستند.

کلهر در روزهای آتی نیز در فستیوال موسیقی بوردر در فرانسه در کنار اردال زنجان نوازنده باغلاما به صحنه خواهد رفت. زمان این برنامه ۱۲ دسامبر ۲۰۱۴ است. کلهر تاکنون به همراه اردال ارزنجان کنسرت‌هایی را در سراسر جهان اجرا کرده است. این دو همچنین آلبوم مشترکی به نام The Wind منتشر کرده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: