بر اساس تحقیقی که در دانشکده پزشکی هاروارد صورت گرفته، ما معمولاً در طول روز سرحال هستیم، سپس با نزدیک شدن به غروب به تدریج دچار خوب‌آلودگی می‌شویم. اما بعضی از ما، حوالی ظهر احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم، و بهترین راه حل برای فائق شدن بر احساس منگی ناشی از آن، یک چُرت کوتاه است.
کد خبر: ۷۴۷۳۰۴
توصیه‌هایی برای یک چُرت عالی و باحال!

جام جم سرا: احساس خواب‌آلودگی پیش از ساعت خواب کاملاً عادی است. ساعت بیولوژیک درونی بدن ما، که تغییرات جسمی، روحی و احساسی ما را در طول شبانه‌روز تنظیم می‌کند، اختیار هوشیاری ما را هم در دست دارد. هافینگتون پست، توصیه‌هایی برای یک چرت عالی دارد که می‌خوانید:


زمان مناسب را پیدا کنید

همچون بسیاری از امور دیگر زندگی، در بحث چرت هم زمانبندی حرف اول را می‌زند. مایکل گراندنر، متخصص و استاد روانپزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا، می‌گوید: «اساساً زمان چرت زدن باید تا حد امکان به نیمۀ روز نزدیک باشد. پیش از ناهار زیادی زود است. اگر اواخر روز هم بخوابید با خواب شبتان تداخل خواهد کرد. الان که هوا زود‌تر تاریک می‌شود و نور روز عوض شده، زمان چرت نباید قبل از ظهر یا بعد از ساعت سه باشد».


جزئی چرت بزنید

اینکه به خودتان بگویید: «حالا می‌خوابم، هر وقت بیدار شدم، شدم» استراتژی خوبی نیست. باید زمانی را برای چرتتان در نظر بگیرید و زنگ ساعتتان را به‌‌ همان میزان تنظیم کنید. یک چرت ایده‌آل باید بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه باشد. دکتر گراندنر می‌گوید: «می‌توانید یک ساعت هم بخوابید، اما هر چه زمان خوابتان از سی دقیقه تجاوز کند، منافع ناشی از چرت که بناست نصیب عملکرد مغزتان شود، شروع به کاهش می‌کنند. ضمن اینکه اگر چرتتان را بیش از ۶۰ دقیقه طول بدهید، وارد مرحلۀ عمیق تری از خواب می‌شوید که می‌تواند باعث ‌شود پس از بیدار شدن احساس منگی و بیحالی کنید و باقی روزتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.»


روی کاناپه چرت بزنید

تخت شما به بدنتان علامت می‌دهد که وقت خواب شبتان است و می‌تواند باعث شود که در حالت خواب شبانگاهی قرار بگیرید. دکتر گراندنر می‌گوید آنچه شما برای چرت نیاز دارید یک جای راحت است که زیادی هم راحت نباشد. کاناپه از این لحاظ جزو بهترین گزینه هاست.


یک جای آرام پیدا کنید

دکتر گراندنر توصیه می‌کند که فضای خوابتان را به دقت انتخاب کنید. به دنبال محلی باشید که تا حد امکان ساکت باشد و در صورت لزوم از گوشگیر استفاده کنید. محل چرت باید به اندازۀ کافی تاریک باشد، اما نباید ظُلَمات باشد. گراندنر می‌گوید: «نباید مغزتان را گیج کنید. اگر زیادی تاریک باشد، مغزتان فکر می‌کند که قرار است خواب شب را انجام دهید.» دمای محل چرت نباید زیادی گرم یا زیادی سرد باشد؛ هر چند که کمی خنکی به راحتی و لذتبخشی بیشتر خواب کمک می‌کند. اگر زیادی گرم یا سردتان باشد، بدنتان مجبور خواهد شد که دمای خود را تنظیم کنید، که این امر می‌تواند باعث شود سخت‌تر به آرامش برسید.


کافئین بدنتان را تنظیم کنید

شاید به نظرتان عجیب برسد، اما یک تحقیق ژاپنی در سال ۲۰۰۳ نشان داد که یک فنجای چای یا قهوه پیش از دراز کشیدن به قصد چرت زدن، می‌تواند در داشتن چرتی آرام و خوب به شما کمک کند. دلیلش این است که تاثیرگذاری کافئین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از ورودش به بدن آغاز می‌شود. در نتیجه شما به محض اینکه کافئین شروع به اثرگذاری می‌کند از خواب بیدار می‌شوید و احساس سرحالی فوق‌العاده‌ای به شما دست خواهد داد. (فرارو)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها