jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۳۰۴۴۴   ۳۰ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۷:۰۹

محسنی اژه‌ای: باید مجازاتی بازدارنده در مورد اسیدپاشی صورت گیرد

قربانی اسیدپاشی: سرم سوراخ شده!

«مردم مرا به مغازه‌ای بردند و سریع به صورتم آب پاشیدند. الان هم یک قسمت از سر من سوراخ شده، یکی از قرنیه‌هایم را از دست داده‌ام و بدنم به شدت آسیب دیده است.» اینها صحبت‌های یک قربانی اسیدپاشی است. یکی از سایتهایی خبری گزارشی در این باره منتشر کرده که در ادامه می‌خوانید.

جام جم سرا به نقل از ناطقان: «من بار‌ها سوختن دست را با بخار آب یا قابلمه و... تجربه کردم اما این سوختن متفاوت بود. لباس‌هایم در تنم پودر شد. مردم من را به مغازه‌ای بردند و سریع به صورتم آب پاشیدند. یک قسمت از سر من سوراخ شده، یکی از قرنیه‌هایم را از دست داده‌ام و بدنم به شدت آسیب دیده است.»

این گوشه‌ای از بیان حادثه توسط یکی از قربانیان اسیدپاشی در اصفهان است.

با نگاهی به آمار از بین ۱۳ مورد اسیدپاشی‌ای که در ده سال گذشته اتفاق افتاده است و البته به صورت رسمی اعلام شده است، ۱۰ مورد آن انگیزه‌های شخصی بوده و ۳ مورد هم انگیزه عامل اسیدپاشی نامعلوم بود.

انگیزه‌هایی از قبیل جواب رد شنیدن در خواستگاری، انتقام پدر شوهر از عروسش به خاطر طلاق از پسر، تصمیم جدایی از همسر، ظلم پدرانه، ازدواج همسر، تصور اشتباه درباره مزاحمت تلفنی برای همسر اسیدپاش، اعتیاد پدر قربانی و فروش جهاز دختر و حسادت زنانه مسیر زندگی قربانیان را تغییر داد.

اگر انسان می‌خواهد عمق فاجعه را درک کند در کنار شنیدن ماوقع حادثه و دیدن عکس‌های موجود باید خود را یا خانواده خود را در چنین موقعیتی تصور کند تا ذره‌ای درد و رنج قربانی و خانواده‌اش را درک کند. از دست دادن زیبایی، شنوایی، چشم، پوست، نقص عضو، تخریب گردن و صورت و قفسه سینه تنها گوشه‌ای از پیامدهای این حرکت وحشیانه است.

در این روز‌ها همه فقط حرف اسیدپاشی را می‌زنند و تنها به اظهار همدردی اکتفا می‌کنند اما تنهایی، نگاه‌های خاص مردم، گوشه‌گیری و شاید تغییر مسیر زندگی سهم قربانی از دنیا باشد. دیگر قربانی می‌ماند و آیینه‌ای که حتی دلش نمی‌خواهد در آن نگاه کند. دیگر قربانی می‌ماند و پارچه‌ای که نیمی از صورتش را می‌پوشاند. دیگر قربانی می‌ماند و قربانی.

«برای این‌که خانواده‌ام را کمتر آزار دهم سعی می‌کنم سکوت کنم و از درد ناله نکنم.»
همین ۱۰ سال پیش، در آبان ماه سال ۸۳، آمنه بهرامی قربانی‌ای که در سیدخندان توسط خواستگار سابقش مورد اسیدپاشی قرار گرفت و بعد از هفت سال حکم عامل اسیدپاشی‌اش صادر شد و در ‌‌نهایت رضایت داد و یا داود روشنایی که یکسال بعد از وی مورد این حمله قرار گرفت و متهم هم ادعا می‌کرد که قربانی را اشتباه گرفته و به همین راحتی با زندگی یه انسان بازی کرد، این‌ها تنها نمونه‌هایی از قربانیان این حادثه هستند.


قوانین موجود قدرت بازدارندگی ندارند

درباره قوانین و انگیزه اسیدپاشی با یکی از جرم‌شناسان صحبت کردیم و وی معتقد بود که اصولا جرم یک پدیده اجتماعی است و متاسفانه جرم اسیدپاشی از جرم‌های به شدت ضداجتماعی محسوب می‌شود که در کشور ما سابقه‌ای حدود ۶۰ سال دارد.

سید مهدی حجتی گفت: اولین اسیدپاشی در کشور ما در سال ۳۴ رخ داد و آن هم اسیدپاشی روی یک قاضی دادگستری بود به دلیل اینکه کسی را به حبس محکوم کرده بود. همین امر باعث شد قانونگذار در سال ۳۷ بیاید و برای جرم اسیدپاشی قانونی را وضع کند.

وی ادامه داد: اما در واقع این قانونی که در سال ۳۷ تصویب شد تا حال حاضر دچار تغییر و تحولی نشده و هم‌اکنون هم دادگاه به استناد‌‌ همان قانون سال ۳۷ در قوانین مربوط به قصاص و دیه تصمیم می‌گیرند.

این وکیل دادگستری اظهار داشت: از طرفی اگر بخواهیم علت را جستجو کنیم باید بگوییم که قوانین فعلی قابلیت بازدارندگی را در برابر اسیدپاشی ندارند.

حجتی گفت: در واقع مجازات در قوانین باید جوری باشد که فرد مجرم با احتساب آن مجازات دیگر سمت جرم نرود. در حالی که این قانون اسیدپاشی فاقد این ویژگی است و شاهد آن هم وقایع سالیان گذشته است.


دسترسی آسان به اسید در ایران

وی ادامه داد: یکی از معضلات ما این بحث تسهیل دسترسی به این مایع است. این مایع به راحتی در دسترس همگان قرار می‌گیرد و هیچ گونه رهگیری آن هم امکان‌پذیر نیست در صورتی که در برخی از کشورهای دنیا فروشنده مواد منفجره یا مضر برچسب و کد رهگیری‌ای دارد که مشخص می‌کند این ماده را چه کسی خریده و در کجا می‌خواهد استفاده کند ولی متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست.

این حقوقدان در خاتمه افزود: درباره انگیزه هم باید بگویم که اغلب آن‌ها انگیزه‌های شخصی یا انتقام از جامعه است.


اسیدپاشی اقدامی تروریستی است

حجت الاسلام پورمحمدی، وزیر دادگستری با بیان اینکه نیروی انتظامی و دستگاه‌های ذیربط به دنبال شناسایی عاملان اسیدپاشی در اصفهان هستند، گفت: این اقدامات بی‌قاعده‌ای است که با هزینه کم، غافلگیرانه و راحت می‌توان آن را انجام داد.

وزیر دادگستری خاطر نشان کرد: ما خیلی نگران این موضوع هستیم و امیدواریم عاملان آن شناسایی شده و به مجازات برسند. همه مسئولان و دست اندرکاران با تمام قدرت و انگیزه در تلاش هستند تا این افراد را شناسایی کنند و همچنین امیدوارم دیگر اجازه بروز چنین حوادثی را ندهیم.


اشد مجازات برای عاملین اسیدپاشی و رسیدگی بدون نوبت به پرونده

همچنین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه‌قضاییه هم گفت: قوه قضاییه در رابطه با عاملان ماجرای اسیدپاشی اصفهان پیگیر دستگیری این افراد هستند و آماده‌اند در صورت دستگیری به سرعت بازپرسی صورت گرفته و عاملان به اشد مجازات برسند. بسیار ناگوار است که خانمی جوان ظاهر خود را به طور کل تا پایان عمر از دست بدهد و علاوه بر رنج بیماری برای خود و خانواده و عذاب معالجه و تبعات پس از آن از هزینه درمان نیز رنج بکشد.

وی تصریح کرد: درست است که این اقدام قابل قصاص است و عاملان اینگونه اقدام حتماً باید مجازات شوند ولی باید مجازاتی بازدارنده در این مورد صورت گیرد تا دیگر کسی جرأت نکند دست به اینگونه اقدامات بزند.

اژه‌ای در مورد برخی خبر‌ها در این زمینه در سایت‌ها گفت: براساس اطلاعات جمع‌آوری شده در این زمینه تاکنون تأیید نشده است که این اقدامات به علت بی‌حجابی افراد صورت گیرد چرا که با توجه به ارتباطاتی که با این افراد گرفته شده است این افراد جزو بی‌حجاب‌ها نبوده‌اند و اطلاعاتی که در برخی سایت‌ها آمده است تأیید شدنی نیست. این پرونده در خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
مجازات اسیدپاش فقط مقابله به مثل.تنها عاملی كه میتواند باز دارنده باشد .زیرا این جنایتكاران هیچ منطقی ندارند
۰
۰
كمال
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
پس داعش مخصوص دیگران نیست .ما هم تفكر داعشی داریم
۰
۰
مریم
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
چرا نوع مجازات را مشخص و قانونی نمیكنند تنها میگو یند أشد مجازات مقابله بمثل كمترین كاریست كه حتما باید انجام شود
۰
۰
نیكو
United States
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
نگاه كن چه جوری با زندگی مردم بازی میكنن در تعجبم چطور نمیتونن اینا رو دستگیر كنند
۰
۰
مجید
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
این همه پول میگیرن این همه مالیات این بی كفایتیه كه تعداد قربانی ها زیاد میشه
برین استعفا بدین بعد هم استغفار كنین
۰
۰
سمیه
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
این آدمها بوی از انسانیت ندارن كسی حق نداره با زندگی كسی بازی كنه
۰
۰
حسین
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
به نظرم باید قانون كلی در این مورد ایجاد شود كه دیگر این گونه حوادث ناگوار تكرار نشود.
۰
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
دوستان راه حل اول ازبین بردن افكار زشتی است كه در این مملكت رواج دارد
۰
۰
آرتین
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
آقای كمال! به نكته خیلی خوبی اشاره كردید. این همون چیزیه كه عامل فقرفرهنگی مملكت ما شده و تا وقتیكه این عقاید و افكار از جامعه حذف نشن ما به رفاه اجتماعی نمی رسیم
۰
۰
افشین
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
با نظر آقا كمال موافقم همین آدمها هستند كه آبروی اسلام و مسلمونا را میبرند . آخه یه لحظه فكر كنند همچین بلایی سر مادر و خواهر و همسر و یا بچه خودشون بیاد . واقعا این آدما كه از داعش بدترند .
۰
۰
تنها
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
اول قصاص همانند خودعملكرد خودشان بعد اعدام
۰
۰
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
اعدام كنید اعدام
۰
۰
....
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
مقابله به مثل در چند بار و بعدش اعدام كه بقول شما توی جامعه نمونن
۰
۰
دختر اصفهانی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
بنظر من اول باید قصاص كنید یعنی مثل قربانیان بر صورتش اسید پاشیده بشه و بعد از مدتی اعدام بشه تا بفهمه با زندگی یك دختر اونم تو اوج جوونی چه كرده.
۰
۰
حمید كلباسی
Germany
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
بعضی از انسان نماها ، نه لیاقت زندگی دارند ، نه ارزش مردن . باید مجازات اسیدپاشان سنگدل، حبس ابد با اعمال شاقه باشد .
۰
۰
فرزانه
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
این ادم پلید اول باید قصاص مقابل به مثل شود تا بفهمد این كار از مرگ هم بدتر است بعد اعدام شود
۰
۰
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
ااهی كه به حق دوازده امام چهارده معصوم تمام بدنش سوراخ سوراخ بشه كه جوان مردم بیگناه به این روز در می اورد دیوانه روانی است قصاص قصاص قصاص
۰
۰
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
هم عامل اسید پاشی باید قصاص شود وهم توزیع كننده یا فروشنده اسید.
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۲
نمیدونم این افراد از بچگی تربیت خوبی نداشتند یا معتاد بودن و اون لحظه هم خمار و... ولی هرچی هست ارزش خودشون به عنوان انسان را از بین برده اند.خدا لعنتشون كنه.
۰
۰
meysam
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
الان كه دنیا پیشرفت كرده و توی خیابونا پر دوربینه، واقعا نمی تونید پیداش كنید. متاسفم از كم كاری تون....
۰
۰
nader
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
در میخانه ببستند خدایا مپسند كه در خانه تزویر و ریا بگشایند
حافظ این خرقه كه داری تو ببینی فردا كه چه زنار ز زیرش به دغا بگشایند
(درخانه اگر كس است یك حرف بس است)
۰
۰

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر