jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۷۲۸۹۶۰   ۳۰ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۹:۲۱

دوستداران تلویزیون و سینما، دیوید فینچر را به خاطر کارگردانی درام‌های دلهره‌آور و پررمز و راز تحسین‌شده‌ای مثل «هفت»، «باشگاه مشت‌زنی» و «شبکه اجتماعی» می‌شناسند. این فیلمساز پنجاه‌و‌دو ساله برای این فیلم آخری و همچنین «مورد عجیب و غریب بنجامین باتن»، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد.

قاعده‌شکنی فیلمساز معروف

نکته جالب و قابل ذکر این است که باوجود شهرت بالای فیلمسازی، او تعداد زیادی فیلم سینمایی کارگردانی نکرده است. اولین فیلم سینمایی او در مقام کارگردان، سومین قسمت مجموعه فیلم علمی ـ تخیلی «بیگانه‌ها» در سال 1992 بود. این فیلم در کنار فروش بالا در جدول گیشه نمایش سینماها، با نقدهای مثبت منتقدان هم همراه شد، اما همین منتقدان هنوز هم دومین فیلم او هفت (1995)‌ را بهترین کار سینمایی‌اش بین 12 فیلمی می‌دانند که تا به حال ساخته است. نکته جالب و مهم این است که همین منتقدان، در کنار این فیلم از مجموعه تلویزیونی «خانه کارت‌ها»ی وی به‌عنوان اثری قابل ذکر در کارنامه هنری‌اش یاد می‌کنند.

شاید همین اظهارنظر بود که فینچر را راغب به ادامه کار و فعالیت تلویزیونی کرده است. فینچر برای کارگردانی دو اپیزود اول و دوم «خانه کارت‌ها» جایزه امی (اسکار تلویزیونی)‌ را برای بهترین کارگردانی یک درام تلویزیونی دریافت کرد. این مجموعه یکی از کارهای پربیننده تلویزیون‌های جهان در سال 2013 شد. در این اثر که حال و هوایی سیاسی و اجتماعی دارد، «کوین اسپیسی» و «رابین رایت»، نقش‌های اصلی مجموعه را بازی کرده‌اند. این مجموعه هم اقتباسی آمریکایی از یک مجموعه پرسر و صدا و پربیننده شبکه BBC به همین نام بوده است. قصه نسخه آمریکایی مجموعه در شهر واشنگتن رخ می‌دهد و داستان فرانک آندروود (اسپیسی)‌ از اعضای حزب دموکرات را به تصویر می‌کشد. زمانی که وی نمی‌تواند پست وزیر امور خارجه را به دست بیاورد، تلاش دیوانه‌واری را برای ورود به دنیای قدرت و دولت آغاز می‌کند.

همسر وی کلر (رایت)‌ هم در این کار به کمک او می‌آید و این دو در مسیر خود، حتی حاضرند به راه خلاف هم بروند. منتقدان تلویزیونی از این مجموعه به‌عنوان «اثری یاد می‌کنند که پشت پرده سیاست، قدرت‌طلبی، جاه‌طلبی و انجام کارهای بد برای رسیدن به آنچه را که اهداف خوب نامیده می‌شود، افشا می‌کند». تا به امروز، «خانه کارت‌ها» تنها کار تلویزیونی دیوید فینچر بوده است. (ضمیمه قاب کوچک)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر