jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۲۸۰۸۶   ۲۴ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۹:۰۸

کیست ساده کلیه، یک کیسه گرد و صاف با پوستی نازک یا یک کیسه شبیه به جیب پیراهن و با سر بسته است که با مایع پر شده است.

علل بروز، علائم و روش‌های درمان کیست کلیه

جام جم سرا به نقل از تصویرنما: کیست کلیه ممکن است به صورت تکی و یا چند تایی در کلیه‌ها شکل بگیرد. کیست ساده، شایع‌ترین نوع کیست در کلیه‌ها می‌باشد. این بیماری با بیماری کلیه پلی کیستیک متفاوت است. کلیه پلی کیستیک یک بیماری پیشرونده و خطرناک است که به از دست دادن کلیه‌ها منجر می‌شود. کیست ساده کلیه اغلب باعث ایجاد مشکل حادی نمی‌شود.


علل کیست کلیه

علت بروز کیست ساده کلیه‌ها هنوز به درستی کشف نشده است اما به نظر نمی‌رسد که یک بیماری ارثی باشد. این بیماری در مردان شایع‌تر است. سن نیز یکی از عوامل اصلی موثر در بروز کیست کلیه است. تقریبا نیمی از افراد بالای ۵۰ سال یک یا چند کیست ساده کلیه دارند. اندازهٔ این کیست‌ها با افزایش سن بزرگ‌تر می‌شود به گونه‌ای که بعد از ۱۰ سال ممکن است دو برابر شوند.


علائم و خطرات کیست کلیه

کیست ساده کلیه معمولا علائم خاصی ندارد. در اکثر موارد، پزشک در حین انجام یک سونوگرافی و یا توموگرافی کامپیوتری که به منظور تشخیص بیماری دیگری انجام می‌شود، کیست ساده کلیه‌ها را تشخیص می‌دهد. با این حال کیست‌های ساده کلیه ممکن است علائمی از جمله موارد زیر داشته باشند:


• اگر این عارضه‌ها بزرگ شوند و به سایر اعضای بدن فشار وارد آورند می‌توانند منجر به احساس درد در پهلو‌ها، پشت و یا بالای شکم شوند.
• خونریزی
• ایجاد عفونت و بروز علائم ناشی از عفونت مانند تب و لرز
• مختل کردن عملکرد کلیه‌ها (نادر است)

کیست ساده کلیه با فشار خون بالا همراه است اما هنوز رابطه بین این دو بیماری معلوم نیست.


درمان کیست

اگر کیست کلیه شما علائم یا عوارض خاصی را ایجاد نمی‌کند نیازی نیست که به فکر درمان باشید. البته حتما به پزشک مراجعه کنید تا پزشک تائید کند که کیست ساده کلیه شما هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند. با این حال در مواردی نادر که کیست شما باعث بروز علائم یا عوارض می‌شود، شما ملزم هستید برای درمان کیست کلیه‌های خود اقدام کنید.


درمان کیست ساده کلیه ممکن است شامل مراحل زیر باشد:
پزشک با استفاده از یک سوزن بلند و از طریق پوست و با کمک دستگاه سونوگرافی وارد کلیه‌ها شده، کیست را سوراخ و آن را تخلیه می‌کند. ممکن است داخل آن را با محلولی که حاوی الکل است پر کند. این کار باعث می‌شود که بافت سخت شده و شانس عود کردن آن پایین بیاید.
در برخی موارد کیست دوباره عود کرده و با مایع پر می‌شود. در چنین مواردی ممکن است پزشک به انجام یک عمل جراحی سنگین‌تر که مستلزم بیهوشی عمومی و ایجاد یک برش بزرگ‌تر است مجبور شود. در این عمل، پزشک به کمک لاپاراسکوپ و سایر تجهیزات پزشکی مایع داخل کیست را تخلیه کرده و دیوارهٔ آن را حذف می‌کند و یا می‌سوزاند. این کار از شکل گیری مجدد آن پیشگیری می‌کند. در این عمل ممکن است لازم باشد که شما برای یک یا دو روز در بیمارستان بستری شوید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

دگردیسی زاویه‌ دید

دگردیسی زاویه‌ دید

زاویه دید یک مولف نسبت به موضوعی که می‌خواهد درباره آن در اثرش سخن براند، ای بسا مهم‌ترین شاخصه‌ای است که آثار هنرمندان مختلف را از هم متمایز می‌کند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر