jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۱۲۸۰۸   ۱۲ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۰:۱۷

فقرآهن یکی از مشکلات شایع بین زنان است که به کمخونی منجر می‌شود و باید جدی گرفته شود. در صورت مشاهده علایم آن، انتخاب رژیم غذایی مناسب برای جبران کمبود آهن در بدن، بخصوص اگر فعالیت بدنی زیادی دارید، ضروری است. با علائم کمبود آهن در بدنتان در ادامه مطلب آشنا شوید.

علائمی که نشان می‌دهد فقر آهن دارید

جام جم سرا: بنابر گزارش مجله تخصصی ویمنزهلت‌مگ، اگر با هر یک از علایم هشداردهنده زیر در بدن خود روبه رو شدید، آن را نادیده نگیرید و هرچه زودتر به فکر جبران کمبود آهن باشید:

- خستگی مفرط:

بدن از آهن برای تولید هموگلوبین استفاده می‌کند که این ترکیب در گلبول‌های قرمز وجود دارد و وظیفه آن جابه‌جایی اکسیژن در خون است. وقتی در خون‌تان به تعداد کافی گلبول‌های سالم و فعال نداشته باشید، احساس خستگی مفرط می‌کنید.

- عدم تمرکز:
ترکیبات ناقل پیام‌های عصبی به دلیل کمبود آهن دچار کندی می‌شوند و عملکرد آنها به کمترین سطح می‌رسد و در نتیجه قدرت تمرکز فرد به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد.

- بی‌حوصلگی:
بی‌حوصلگی و عدم اشتیاق نسبت به موضوعات مختلف از پیامدهای کاهش کارآیی ترکیبات ناقل پیام‌های عصبی است. این بی‌اشتیاقی و بی‌انگیزگی نسبت به هر چیزی و هر کسی از دوستان و خانواده گرفته تا کار رخ می‌دهد.

- تنگی‌نفس:
تنگی نفس چه هنگامی که درحال ورزش در باشگاه هستید و چه هنگام یک قدم زدن ساده به سراغ شما می‌آید. اما دلیل این تنگی‌نفس چیست؟ درواقع نبودن آهن کافی در خون بدن را تشنه اکسیژن می‌کند.

- رنگ‌پریدگی:
داشتن رنگ پریده مانند روح علامت خوبی نیست. این رنگ پریدگی به دلیل کاهش جریان خون و کم‌شدن تعداد گلبول‌های قرمز رخ می‌دهد.

- ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمره:
اگر مثل هفته‌های پیش نمی‌توانید با سرعت کار کنید یا در انجام فعالیت‌های روزمره دچار کندی شده‌اید به احتمال زیاد کمبود آهن سبب کم‌طاقتی و کاهش توانایی شما شده است.

- درد عضلانی شدید:
اگر به باشگاه می‌روید و بیش از حد طبیعی احساس گرفتگی و درد عضلانی می‌کنید، علت آن کمبود آهن است که توانایی بازسازی به موقع و سریع ماهیچه‌ها را از بین می‌برد.

- شکنندگی و ترک ناخن‌ها:
حتی بهترین شیوه‌های آرایشی ناخن‌ها نیز نمی‌توانند این ترک‌ها را مخفی کنند. یکی دیگر از علایمی که نشان‌دهنده فقرآهن است، داشتن ناخن‌های گود‌رفته یا قاشقی شکل است.

- ابتلا به عفونت‌های مکرر:
اگر اغلب مریض می‌شوید به‌ویژه اگر بیشتر به بیماری‌های تنفسی مبتلا می‌شوید به احتمال زیاد باید به دنبال ردپایی از کمبود آهن در بدن خود بگردید.

- ادرار صورتی یا قرمز:
عجیب‌ترین علامت کم‌خونی که در آخر به آن اشاره می‌کنیم خروج ادرار صورتی یا قرمز رنگ به‌ویژه پس از خوردن غذاهای قرمز نظیر لبو است. این اتفاق در حدود ١٠ تا ١٤‌درصد از افراد سالم رخ می‌دهد. اما این رقم در افرادی که به فقرآهن مبتلا هستند بیشتر رخ می‌دهد. این مسأله به دلیل افزایش جذب روده‌ای رنگدانه‌های قرمز رخ می‌دهد. (شهروند)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها