jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۰۹۹۴۶   ۰۴ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۸:۵۴

گمان‌های خانمانسوز: تصور یا توهم خیانت

شوهرم می‌ره توی ماشینش با یکی دیگه حرف می‌زنه!

۵

«حدود یک سال است عقد کرده‌ام. با شوهرم رابطه خوبی دارم فقط کمی به حرکات و رفتار او مشکوک هستم و می‌ترسم با کسی ارتباط داشته باشد.»، «خانمی ۳۰ساله هستم و شاغل. دوازده سال است ازدواج کرده‌ام. ولی هنوز بچه دار نشده‌ایم. شوهرم را خیلی دوست دارم ولی به تازگی نسبت به او بدبین شده‌ام. همیشه در حال پیامک بازی است. روزهای تعطیل که در خانه است، داخل خودروش می‌رود و با تلفن همراهش صحبت می‌کند. با او در این باره صحبت کرده‌ام ولی سرو صدا به پا می‌کند.»، «زنی ۲۷ ساله هستم. حدود ۶ سال است ازدواج کرده‌ام. به تازگی به شوهرم خیلی شک کرده‌ام. لطفا راهنمایی‌ام کنید.»

جام جم سرا: وقتی یک زندگی مشترک شکل می‌گیرد، زوج‌ها تعهدات و التزام‌ها و وفاداری‌هایی را بین خود تعریف می‌کنند و بنا را بر صداقت می‌گذارند. بنابراین شایسته نیست به خاطر مشاهده تغییرات کوچک در رفتار طرف مقابل که اصلا دلیل آن را نمی‌دانیم بد‌ترین تصورات را درباره او داشته باشیم.

خانمی که فکر می‌کند شوهرش با فرد دیگری ارتباط دارد بد‌ترین گزینه را علیه خود به کار می‌برد که مساوی با از دست دادن اعتماد به نفس خودش است.

ارتباط یا توهم ارتباط

گاهی خانواده‌ها با دیدن فیلم و سریال‌ها یا خواندن یک حادثه در روزنامه و مجله، داستان‌هایی را می‌بینند یا می‌خوانند که در آن خانمی به همسرش خیانت کرده یا آقایی به زندگی مشترکش وفادار نبوده و تجدید فراش کرده است؛ برخی افراد به خصوص خانم‌هایی که اعتماد به نفس پایینی دارند دچار چنین تصوری می‌شوند که نکند برای همسر من نیزاین اتفاق بیفتد. در حالی که به این توجه ندارند که زندگی آنان واقعا چقدر ممکن است شبیه به آن داستانی باشد که دیده یا شنیده‌اند.

به این ترتیب به تدریج پایه‌های بدبینی در آن‌ها شکل می‌گیرد؛ به خصوص وقتی رفتار‌هایی از همسرشان می‌بینند که مشکوک به نظر می‌رسد؛ مثل صحبت کردن مخفیانه با تلفن همراه یا رمز گذاشتن روی گوشی و... در چنین مواردی اولین گزینه‌ای که به ذهن چنین افرادی می‌رسد ارتباط خارج از حیطه خانواده است.

این تصورات «توهم ارتباط» است؛ گویا این خانم نمی‌خواهد به خودش اجازه بدهد که دلایل دیگر را نیز بررسی کند. مثلا شاید شوهرش شغل دومی یافته است که نمی‌خواهد کسی از آن مطلع شود یا به کسی کمک می‌کند و دوست ندارد دیگران بدانند و...


چند راهکار مفید

پرهیز از گمانه زنی‌های زیاد

توصیه‌هایی که فرهنگ اسلامی ارائه کرده است از بسیاری آسیب‌های زندگی مشترک جلوگیری می‌کند. دین به همسران اجازه نداده است به راحتی نسبت به یکدیگر بی‌اعتماد شوند. خداوند در قرآن می‌فرماید: «اجتنبوا کثیرا من الظن...» یعنی به همه افراد، چه زن و چه مرد، چه پدر و مادر و فرزندان؛ سفارش می‌کند که از گمان‌های زیاد اجتناب کنید. خودتان را در میدان گمانه زنی نیندازید و عادت نکنید براساس حدس و گمان تصمیم بگیرید. در ادامه آیه می‌فرماید: «ان بعض الظن اثم و لا تجسسوا...» - آیه ۱۲ سوره حجرات- یعنی بعضی از این گمان‌ها گناه است.

معمولا گمان‌هایی مانند «کجا رفته بود، با چه کسی صحبت می‌کرد و...» گمان‌های تخریبگرند. شاید به نظر برسد گمان‌های منفی به خاطر اینکه ذهنی هستند ناخودآگاه به سراغ ما می‌آیند اما باید بدانیم اجتناب از مقدمات شکل گیری گمان‌های منفی ارادی و به اختیار ماست.

بررسی گوشی تلفن همراه، کنترل کردن رفت و آمد‌ها، تماس گرفتن با محل کار همسر برای اطمینان از حضور او و... مقدمات شکلگیری گمان‌ها را فراهم می‌کند.

حفظ حرمت و حیا بین همسران با تغافل

انسان‌های عاقل به خود اجازه نمی‌دهند به خاطر یک تغییر رفتار در طرف مقابل به آخرین و بد‌ترین گزینه فکر کنند؛ بلکه بهترین گزینه‌ها را نیز در نظر می‌گیرند. حضرت علی (ع) می‌فرمایند: «نصف عقل تغافل است.»

تغافل یعنی به عمد خود را به غفلت زدن که نشانه عقل بیان شده است و باعث حفظ حرمت و حیا بین زن و شوهر می‌شود. اگر قرار باشد با مشاهده رفتارهای به ظاهر مشکوک همسرمان فورا احتمال وجود رابطه با دیگران را بدهیم اعتماد بین ما از بین می‌رود و اگر دیوار اعتماد بین یک زوج فرو بریزد آن وقت باید منتظر آسیب‌های بعدی بود. اولین آسیب، شکل گیری اختلال بدبینی است. واضح است که با ریشه دار شدن بیماری بدبینی آرامش فرد و اطرافیان به خطر می‌افتد. فرد بدبین در کارهای عادی، تربیت فرزند و عباداتش آرام و قرار ندارد و این نا‌آرامی را به همسر خود نیز انتقال می‌دهد و اسباب نارضایتی او را فراهم می‌کند. گویا ناخودآگاه و ناخواسته به همسرش این پیام را می‌دهد که تو با بودن در کنار من آرامش نخواهی داشت پس به دنبال رابطه‌ای دیگر باش!

احترام به حریم شخصی دیگران

از دیگر آموزه‌های دینی که از بسیاری آسیب‌ها جلوگیری می‌کند، احترام گذاشتن و حفظ حریم شخصی افراد است. به ما سفارش شده است اگر در حال عبور از جایی متوجه باز بودن در منزل کسی شدیم اجازه نداریم داخل خانه را نگاه کنیم. حیطه شخصی افراد محترم است. این حریم شخصی برای برخی آقایان گوشی همراه‌شان است. آیا این احتمال وجود ندارد که یک آقا با همکارش پیامکی رد و بدل کرده باشد که نخواهد همسرش ببیند؟ اصرار برای شکستن این گونه حریم‌ها چه سودی برای همسران دارد؟ البته افراد مجاز نیستند در حیطه شخصی خود به امور غیر اخلاقی بپردازند.

استفاده از شیوه حل مسئله

گاهی در رفتارهای همسر نشانه‌های واضح و واقعی مبنی بر وجود ارتباط خارج از حریم خانواده دیده می‌شود به طوری که نادیده گرفتن و تغافل برای زندگی مشترک آسیب زاست؛ در این صورت دیگر مخفی کاری لازم نیست. بهترین راهکار مطرح کردن این موضوع و دغدغه‌های خود با همسرتان در فضایی آرام و تلاش برای حل مسئله است تا این موضوع به مشکل جدی زندگی تبدیل نشود.

مهم‌ترین نکات این مطلب

۱ دیدن برخی فیلم‌ها و سریال‌ها حس بدبینی را در افراد تقویت می‌کند
۲ خودمان را در میدان گمانه زنی نیندازیم و بر اساس حدس و گمان تصمیم نگیریم
۳ گاهی اوقات اگر مسئله‌ای را نادیده بگیریم حرمت‌ها بیشتر حفظ می‌شود
۴ افراد بدبین در انجام بسیاری از کارهای روزمره آرام و قرار ندارند
۵ هر کسی حتی همسرمان حریم شخصی دارد که ما اجازه ورود به آن حریم را نداریم (حجت‌الاسلام حمید رفیعی هنر- دانشجوی دکترای روان شناسی و مشاور خانواده/ خراسان)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
حفظ حریم شخصی واقعا خیلی مهم است من كه واقعا رعایت میكنم ولی شما به خدا آموزش دهید از طریق تلویزیون مخصوصا به آقایان ، شوهر من تافن همراه مرا واقعا مال خودش میداند وبه راحتی آن را چك میكند انگار مال خودش است اعتراضی هم نمیكنم چون معمولامنجر به بحث ومشاجره میشود كه خیلی اذیتم میكند در صورتی كه اصلا من اخلاقا حتی اگر گوشیش را فراموش كند با خودش ببرد امكان ندارد آن را چك كنم البته به لحاظ داشتن رابطه واین قبیل مسائل اطمینان كامل به اودارم ولی این حس مالكیتی را كه دارد اذیتم میكند بارها به اوتذكر داده ام وخیلی بهتر شده شاید الان مشكلی نداشته باشم ولی مطمئن هستم خیلی از خانمها این مشكل را دارند
۰
۰
حسین
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
با سلام. البته موضوع شك و تردید به شوهر مربوط به قدیم بود. الآن قضیه كاملا برعكس شده. كافیه چند روز صفحات حوادث همین روزنامه جام جم و موضوع خیانت و كشتن شوهر به دست زنش همراه با یك مرد بیگانه رو بخونید. بیشتر هم به خاطر این سریال های مزخرف ماهواره كه به خورد مردم میدن. خیانت مثل آب خوردن...
۰
۰
سارا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
بعله كلا اگر بعد از این كه همسرمان یكی دیگه را هم برداشت آورد خانه، خودمان را به تغافل بزنیم بهترتر است.
۰
۰
بانوی هم میهن
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
مطالب كاملاً غیر واقعیه، امكان ندارد مردی گوشی تلفن خود را از همسر خود پنهان نماید و رازی كه بنیان خانواده اش را تهدید كند وجود نداشته باشد. من دركلاس های روانشانسی زیادی شركت كرده ام و در آن آموختم كه اتفاقآ تلفن همرا زن یا شوهر حریم شخصی فقط خودش نیست .
۰
۰
مغموم
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
من قسم نمیخورم ولی از زمانی كه میرسم خونه با موبایل هیچ كاری ندارم . نه تلفنی نه پیامكی.اگرهم پیامك بیاد فقط شب موقع خواب كه میخوام زنگش رو كوك كنم نگاهی به پیامك میندازم اونم برای اینكه علامت پاكت رو پاك كنم.همین كار باعث شد خانمم به من شك كنه و دو بار به طعنه و جداً گفت داری اس ام اس بازی میكنی!؟ و میگم چرا شك داری میگه چرا برای موبایلت رمز گذاشتی ؟(الگوی آندروید).دیگه انقدر عصبانی شدم كه موبایلم را كوبیدم زمین و راحت شدم.حالا یك موبایل معمولی دارم كه اززمانی كه میرسم خونه خاموشش میكنم تا فردا صبح.هی بهم میگه موبایل بخر این چیه من هم میگم همین بسمه.كاش پیامك هم نداشت. كاش اصلا موبایل اختراع نشده بود.جالبیش اینجاست كه ما بیست و اندی ساله كه ازدواج كردیم و بچه هامون بزرگ هستند.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

افتخارم این است که همیشه دانشجو بوده و هستم و خواهم بود. تا بوده دانشجو همیشه و در همه جهان فرهیخته، وطن‌دوست و عدالت‌طلب بوده است.

آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

گفتگو

بیشتر
پیش از نبرد با سرطان

اهمیت حفظ توان باروری بیمار پیش از درمان سرطان را در گفت‌وگو با متخصصان مرکز درمان ناباروری ابن‌ سینا بررسی کرده‌ایم

پیش از نبرد با سرطان

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها