jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۷۰۶۸۴۹ ۲۷ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۱:۴۱

کلاهبرداری 250 هزار دلاری از تاجر ایرانی

باند «یوروی سبز» در ایران منهدم شد

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا از انهدام باند «یوروی سبز» خبر داد و گفت: پس از اطلاع رسانی و فعالیت های پلیس، کلاهبرداران موسوم به دلار سیاه، تغییر شگرد داده و به کلاهبرداری تحت عنوان «یوروی سبز» روی آورده اند.

باند «یوروی سبز» در ایران منهدم شد

سرهنگ ابراهیم رضایی نژاد با اشاره به تغییر شگرد کلاهبرداران موسوم به «دلار سیاه» به «یوروی سبز»، گفت: پلیس پس از اعلام گزارش از سوی تاجری ایرانی که در قالب شرکتی خصوصی در امور بازرگانی اقدام به تجارت و سرمایه گذاری های خارجی می کرده اما مورد کلاهبرداری قرار گرفته، پیگیری موضوع را در دستور کار خود قرار داد.

وی افزود: این تاجر حدود دو هفته گذشته با دو تبعه آفریقایی برای سرمایه گذاری در ایران ارتباط برقرار کرده و پس از ملاقات های ابتدایی تاجر ایرانی متوجه می شود که فعالیت طرف خارجی وارد کردن دلارها و یوروهایی به رنگ سبز و تبدیل آنها به دلار و یورو واقعی از طریق پروسه ای شیمیایی است.

به گفته رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا، طرف آفریقایی اظهار داشت که به ازای هر یک دلار واقعی 4 دلار بعنوان حق الزحمه به طرف ایرانی می دهد؛ کلاهبرداران در چندین مرحله چاپ دلارها توانستند اعتماد تاجر ایرانی را جلب کرده و مبلغ 4 میلیون دلار از این نوع دلارها وارد کشور کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه پلیس در سال های اخیر گزارش های متعددی در خصوص ترفند «دلار سیاه» توسط اتباع آفریقایی منتشر کرده، این بار کلاهبرداران با کاغذهایی سبز رنگ و در قطع و برش دلار و یورو وارد کشور شده اند و برای جلب اعتماد افراد پول های جعلی را با گاو صندوق های رمز دار جابجا و در قرارهای ملاقات با خود به همراه می آورند.

سرهنگ رضایی نژاد گفت: اتباع آفریقایی کلاهبردار با این ترفند، توانستند مبلغ 250هزار دلار از تاجر ایرانی کلاهبرداری کنند.

این مقام انتظامی به پرونده دیگری در این خصوص نیز اشاره کرد و افزود: در پرونده دوم نیز یک تاجر ایرانی که در صادرات و واردات دارو مشغول به فعالیت بوده، ایمیلی مبنی بر درخواست دارو به شرکتی خارجی ارسال می کند و در پاسخ، شرکت خارجی پس از اعلام موافقت خود اعلام می کند که دو نفر از نمایندگان این شرکت در ایران حضور دارند و تاجر ایرانی برای ادامه فرآیند خرید می تواند با این دو نفر ارتباط برقرار کند.

وی گفت: پس از ارتباط گیری با دو نماینده که از اتباع آفریقایی بودند و پس از صحبت های اولیه قرار می شود در مرحله بعدی قرارداد نهایی بسته شده و پول ها به دو نماینده خارجی تحویل شود؛ دو سیاهپوست تاکید می کنند که تاجر ایرانی در جلسه بعد با اسکناس های 500 یورویی به مبلغ 150هزار یورو سر قرار حضور پیدا کرده و قرارداد را امضاء و پول ها را تحویل دهد.

به گفته سرهنگ رضایی نژاد، تاجر ایرانی با مبلغ توافق شده در جلسه حضور پیدا کرده و طرف آفریقایی پول ها را دریافت می کند، اما به بهانه اینکه فراموش کرده اند قرارداد را بیاورند پول ها را شمرده و در پاکتی مخصوص قرار داده و به طرف ایرانی عودت می دهند و عنوان می دارند که در جلسه بعدی قرارداد را آورده و پول را تحویل می گیرند.

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه افزود: اما طرف آفریقایی در جلسه بعد حضور پیدا نکرده و تاجر ایرانی نیز پس از باز کردن پاکت پول، با مقدار زیادی کاغذ رنگی که به شکل 500 یورویی اسکن رنگی گرفته شده و در قطع یورو برش خورده است، مواجه می شود؛ طرف آفریقایی در جلسه گذشته توانسته در فرصتی مناسب پول های اصلی را با تقلبی جابجا کند.

این مقام انتظامی گفت: تاجر ایرانی اذعان داشته که طرف آفریقایی در قرارهای گذشته اعلام کرده که می تواند کاغذهای رنگی بعنوان یورو و دلار برای تاجر ایرانی بیاورد.

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا افزود: پس از اعلام این گزارش و استعلام از تمام اماکن و مهمانپذیرهای شهر تهران، در نهایت این اتباع کلاهبردار در مهمانپذیری در جنوب تهران شناسایی شدند و پلیس توانست در این مهمانپذیر 3 نفر از اتباع آفریقایی را دستگیر و به همراه آنان مقدار زیادی کاغذ سبز رنگ و دو گاو صندوق و موادی که بوسیله آنها اقدام به پاک کردن کاغذها و تبدیل آنها به دلار اصلی می کردند، را کشف و ضبط کند.

وی با اشاره به هک کردن ایمیل این تاجر ایرانی نیز گفت: متاسفانه در این مورد، ایمیل فرد ایرانی پس از ارسال پیام به شرکت خارجی هک شده و در واقع شرکت فروش دارو در خارج از کشور پاسخی به ایمیل این فرد نداده و پاسخ های بعدی پس از هک شدن، توسط کلاهبرداران ارسال شده است.

سرهنگ رضایی نژاد با اشاره به اینکه ترفند «یوروی سبز» همان شگرد «دلار سیاه» بوده اما تغییر نام داده است، افزود: کلاهبرداران تعدادی دلار و یوروی واقعی را در قرارهای ملاقات همراه خود داشته اند و با عنوان کردن این مطلب که تمام این کاغذها اسکناس های واقعی است، جلوی چشم فرد قربانی اقدام به پاک کردن کاغذها نموده و از این راه، اعتماد طرف ایرانی را جلب می کردند.

این مقام مسئول از دستگیری 3 نفر در این خصوص خبر و به مردم هشدار داد که کلاهبرداران «دلار سیاه» با ترفند جدید وارد کشور و عرصه مبادلات کلان بعضا در شرکت های خصوصی شده اند، در این راستا از شهروندان خواهشمندیم برای انجام معامله و خرید و فروش دلار و یورو به بانک ها و صرافی های معتبر سطح شهر مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه حمل گاو صندوق در قرارهای ملاقات شیوه جدید کلاهبرداران است، گفت: آنان از این طریق بدنبال جلب اعتماد قربانیان خود هستند؛ مردم از معامله با اتباع خارجی پرهیز کنند.

سرهنگ رضایی نژاد افزود: شهروندان در هنگام انجام امورات بازرگانی از طریق ایمیل، حتما به آدرس اینترنتی پاسخ دهندگان و سربرگ های شرکت های خارجی توجه کرده و هک شدن ایمیل را بعنوان یکی از راه های کلاهبرداری بزهکاران، مدنظر قرار دهند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر