jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۰۴۹۱۳ ۲۲ مرداد ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

مطالعات محققان آمریکایی نشان می‌دهد که مصرف منظم پسته باعث مدیریت استرس در بیماران مبتلا به دیابت می‌شود.

به گزارش ایرنا، این محققان می‌گویند: دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین به وجود می‌‏آید. انسولین ماده‌‏ای است که لوزالمعده آن را تولید می‌کند و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. قرار گرفتن در معرض استرس و فشار‌های عصبی باعث افزایش قند خون می‌شود و این افزایش در افراد مبتلا به دیابت بسیار شدیدتر است. مصرف پسته خام در افراد مبتلا به دیابت باعث می‌شود که فشار خون این افراد کنترل شود و سلامت قلب بهبود یابد. در واقع، مصرف دو وعده پسته بدون نمک در روز باعث می‌شود انقباض عروق کاهش پیدا کند و قلب فشار کمتری را متحمل شود.

پسته منبع غنی فیبر، پتاسیم، مس، منگنز، فسفر، ویتامین B6 و آنتی‌اکسیدان است و باعث آرامش عروق می‌شود. همچنین مصرف پسته به تنظیم ضربان قلب منجر شده و کلسترول بد را کاهش می‌دهد.

مصرف آسپرین در بارداری ناهنجاری فکی می‌آورد

یک متخصص جراحی جمجمه، فک و صورت گفت: مصرف آسپرین و داروهای خواب‌آور در دوران بارداری به تولد نوزادان با ناهنجاری‌های فک و صورت منجر می‌شود.

دکترعبدالجلیل کلانتر هرمزی، در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به نقش ژنتیک در بروز ناهنجاری‌های مادرزادی فک و صورت افزود: همچنین مصرف بیش از حد ویتامین‌ها، الکل و استعمال سیگار در دوران بارداری نیز به بروز این گونه ناهنجاری‌ها در نوزادان منجر خواهد شد.

وی با بیان این که شکاف لب و کام، شایع‌ترین ناهنجاری فک و صورت به شمار می‌رود، ادامه داد: در ناهنجاری‌هایی مانند شکاف کام که به وضع تغذیه و تکلم فرد مربوط می‌شود باید هرچه سریع‌تر روی صورت اقدام‌های جراحی صورت گیرد. ناهنجاری‌های جمجمه نیز موجب می‌شود که شکل پیشانی، چشم و ابرو به هم ریزد و حتی ممکن است فشار مغزی ایجاد کند. بنابراین بهتر است که جراحی‌های مربوط به این ناهنجاری قبل از یک سالگی باشد. وی خاطرنشان کرد: جراحی این گونه ناهنجاری‌ها جدا از جراحی‌های زیبایی نیست، زیرا به ظرافت خاصی نیاز دارد، اما صرفا جراحی زیبایی محسوب نمی‌شود چرا که جراحی‌های زیبایی، اضطراری نیست و شرایط طبیعی دارد، اما ناهنجاری‌های فک و صورت نیاز به جراحی‌های زیبایی ضروری دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر