jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۹۸۳۱۸ ۳۱ تير ۱۳۹۳  |  ۱۱:۴۳

رییس اداره کنترل و مبارزه با ایدز وزارت بهداشت از اقدامات در دست انجام برای راه‌اندازی آزمایشگاه‌های تخصصی HIV در 15 قطب کشور در سال جاری خبر داد.

تشخیص زودهنگام ایدز در کشور فراهم شد

جام جم سرا:یکی از اقدامات خوب در حوزه HIV/ایدز استقرار 11 آزمایشگاه تخصصی و قطب تشخیصی این بیماری است که دسترسی به نظام تشخیص HIV را بیشتر خواهد کرد.

دکتر عباس صداقت در گفتگو با ایسنا افزود: این آزمایشگاه‌ها در 11 نقطه کشور استقرار یافته‌اند و هر یک از این آزمایشگاه‌ها، استان‌های معین خود را پوشش خواهند داد. اندازه‌گیری سطح ایمنی بیماران، اندازه‌گیری بار ویروس در بدن بیماران، تشخیص زودرس بیماری بویژه در نوزادان و همچنین آزمایش‌های تکمیلی HIV در این آزمایشگاه‌های قطب پیش بینی شده است.

صداقت ادامه داد: با توجه به تامین تجهیزات برای راه‌اندازی آزمایشگاه‌های قطب HIV ، در حال حاضر 8 مورد از این آزمایشگاه‌ها مستقر شده‌اند و 3 مورد باقیمانده نیز تا پایان شهریور ماه نهایی خواهند شد. استقرار این آزمایشگاه‌ها تحولی در نظام تشخیص HIV در کشور خواهد بود.

وی افزود: به این ترتیب با استقرار این آزمایشگاه‌های قطب، دسترسی به آزمایش‌های تخصصی HIV امسال افزایش یافته و انجام مراقبت‌های لازم برای HIV نسبت به گذشته تسهیل‌ یافته‌تر خواهد شد.

صداقت با اشاره به تجهیزات گران قیمت مورد نیاز جهت استقرار این آزمایشگاه‌ها، ادامه داد: طبیعی است که بهره‌برداری از این آزمایشگاه‌ها نیازمند تدوین پروتکل‌های مربوطه و تربیت نیروی انسانی ماهر داشت. استقرار این 11 آزمایشگاه تخصصی تشخیص HIV کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است و البته برنامه آن است که در سال‌های آینده تعداد این آزمایشگاه‌ها افزایش یابد.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: آزمایشگاه‌های قطب تخصصی HIV وظیفه آموزش و کنترل کیفی سایر آزمایشگاه‌ها را بر عهده دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر