jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۷۰۱۲   ۲۶ تير ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۳

کنترل قند، استفاده از داروهای مختلف و انجام آزمایش‌های روزانه برای تشخیص سطح قند خون، گوشه‌ای از مشکلاتی است که افراد دیابتی هر روز با آن دست به گریبانند. دو سال پیش، تعدادی از محققان دانشگاه برون رودآیلند اعلام کردند در حال ساخت دستگاهی با قابلیت تشخیص میزان کم گلوکز در بزاق دهان هستند که به نظر می‌رسد کار ساخت این بایوچیپ به مراحل پایانی خود نزدیک شده است.

بایوچیپ طراحی شده، این امکان را در اختیار دیابتی‌ها قرار می‌دهد که بدون استفاده از یک قطره خون و تنها با آزمایش بزاق دهان، از میزان گلوکز بدن خود باخبر شوند.

همچنین می‌توانند میزان گلوکز در ترکیب آب، نمک و آنزیم‌های خاصی را تشخیص دهند که در مجموع به عنوان بزاق مصنوعی شناخته می‌شوند. این بایوچیپ در ابعاد سه سانتی‌متری و از جنس کوارتز بوده و با لایه‌ای از نقره پوشیده شده است.

پیش از این، چیپ‌های دیگری نیز طراحی شده بودند که سطح آنها به وسیله پلازمونیک پوشیده شده بود و دقت لازم را نداشتند. اکنون با ایجاد تغییرات جدید، به نظر می‌رسد این بایوچیپ می‌تواند در بزاق شبیه‌سازی شده عملکرد درستی داشته باشد.

محققان در همین رابطه توضیح داده‌اند قدم بعدی انجام آزمایش روی بزاق انسان است. این در شرایطی است که به طور کلی بزاق دهان صد برابر کمتر از خون حاوی گلوکز است.

مشکلی که در طول ساخت بایوچیپ مورد توجه بوده و در اطلاع‌رسانی به استفاده‌کننده، اعمال شده است.

محمد طالبیان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر