jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۵۸۶۴   ۲۳ تير ۱۳۹۳  |  ۱۶:۵۲

«شما خودتون برین، من باید به کارام برسم» این بهانه تکراری نیما و نازنین است برای نرفتن به مهمانی‌ها. این چاردیواری قبل از هر مهمانی شاهد یک بحث تکراری است، یک روز کار دارند، یک روز امتحان دارند، یک روز هم حوصله مهمانی ندارند.

شاید شما هم دیده باشید خانواده‌هایی را که هنگام مهمانی رفتن نصفه و نیمه می‌شوند، گاهی فرزندان نوجوان از همراهی بزرگ‌ترها در مهمانی‌ها امتناع می‌کنند. آن‌که جوان است، می‌گوید: مهمانی‌ها برای من کسل‌کننده است و ترجیح می‌دهم در خانه بمانم، آن که بزرگسال است، می‌گوید: این نسل جدید همه چیزش دردسر است، فقط خودش را می‌بیند و بس. برای آمدن به مهمانی‌ها هم باید منتش را بکشیم!

بسیاری از والدین در چنین شرایطی نمی‌دانند باید چه کنند، از یک سو اجبار به فرزند را درست نمی‌دانند و از سوی دیگر تنهایی او در خانه را پرخطر می‌دانند. ابهاماتی مثل این‌که «قرار است در تنهایی چه کند، چه کسی را در نبود آنها به خانه دعوت کند، چه فیلمی تماشا کند و به چه سایتی سر بزند» یک طرف، پاسخ دادن به میزبان که چرا فرزندشان را همراه نیاورده‌اند، یک طرف. اما چه دلایلی سبب می‌شود فرزندان تنهایی را به یک مهمانی فامیلی ترجیح دهند:

کسل‌کننده بودن مهمانی: برخی از فرزندان به دلیل کسل‌کننده بودن مهمانی و نداشتن هم صحبت در آن جمع را دلیل همراهی نکردن والدین می‌دانند. در این شرایط او را درک کنید و ضمن احترام گذاشتن به نظرش، بپرسید قرار است در تنهایی چه کند، اگر مهمان دارد و دوستانش می‌خواهند تنهایی‌اش را پر کنند دقیقا چه کسانی در نبود والدین به خانه می‌آیند و برنامه‌شان چیست. اگر قرار است همراه دوستان به محلی برای تفریح بروند آن محل کجاست و چه ساعتی باز خواهند گشت. خلاصه این‌که از جزئیات برنامه او آگاه باشید و به‌حال خود رهایش نکنید.

افسردگی: یکی از دلایل تنهایی‌گزینی و انزوا، افسردگی است، البته برای افسردگی علائم و نشانه‌های دیگری هم وجود دارد اما یکی از نشانه‌های افسردگی ترجیح تنهایی و انزوا بر جمع است. اگر فرزندتان برای آمدن به مهمانی‌ها مقاومت می‌کند و مدام بهانه می‌آورد ممکن است دچار افسردگی باشد.

وابستگی به اینترنت: گاهی فرزندان به حدی در ارتباطات مجازی خود غرق شده‌اند که جدا شدن از اینترنت برای چند ساعت هم می‌تواند برایشان سخت و غیرقابل قبول باشد. این یکی از همان نکاتی است که ناخودآگاه فرزندتان را در خانه نگه می‌دارد، و این وابستگی با همین ماندن‌ها شدیدتر می‌شود.

درس، کار، برنامه‌های از پیش تنظیم شده: برخی از مهمانی‌ها زمانی برنامه‌ریزی می‌شود که برای هماهنگ شدن با فرزندتان دیر است. مثلا شما برای امشب یا فردا شب قرار مهمانی می‌گذارید در حالی که فرزندتان برای این ساعات خودش برنامه‌ای از قبل ریخته است. پس طبیعی است که از آمدن امتناع کند یا این‌که غر بزند که چرا وقتش را با یک مهمانی بی‌برنامه گرفته‌اید. هر چه باشد او هم برای وقت و زمان خودش برنامه‌ریزی کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
باید کار کرد

باید کار کرد

خلوت، مقدمه تفکر است و تفکری مستحسن است که دعوت به خیر کند. اگر امسال که مردم به واسطه شرایط ویژه ناشی از کرونا، مثل سال گذشته بیشتر در خانه‌هایشان هستند، از این فرصت استفاده کنند و در راه خدا و اهل بیت(ع) خادم‌تر باشند، می‌توان گفت این خانه‌نشینی و خلوت، خلوتی مطلوب بوده است.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر