jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۸۵۲۳۴   ۲۷ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۹

روزنامه‌نگارها زود پیر می‌شوند، این را می‌توان از دیدن برخی همکاران پس از چند سال براحتی فهمید؛ از تارهای سفید آشکار شده میان موهایشان، از داروهای آرامبخشی که بعضی‌هایشان می‌خورند و از بیماری‌هایی که برخی به آن مبتلا شده‌اند و البته از اضطراب یا خستگی زودهنگام یا حتی خشم‌هایی که زود به زود سراغشان می‌آید.

همه اینها به خاطر این است که روزنامه‌نگاری استرس دارد و همین آدم را زود از پا درمی‌آورد، اما با همه این استرس‌ها و سختی‌ها، روزنامه‌نگاران این حرفه را از دل و جان دوست دارند و به آن عشق می‌ورزند. شاید این دوست داشتن عاشقانه به فطرت ما آدم ها برمی‌گردد که می‌خواهیم ثمر بخش باشیم، به دیگران کمک کنیم و باری از دوش درمانده‌ای برداریم.

پس از انتشار4000 شماره از روزنامه جام‌جم، وقتی خاطرات پیشین را مرور می‌کنم می‌بینم روزهای تلخ و شیرینی را در جام‌جم به شب رسانده‌ام که پر از زهر و عسل بوده! وقتی من یا همکاران روزنامه‌نگارم از امیرحسین شش ساله‌ای می‌نوشتیم که کلیه‌اش را از دست داده بود، نگاه کردن به چهره‌اش زهری می‌ریخت برجانمان. وقتی با انتشار سرگذشتش شما به یاری‌اش می‌آمدید، دیدن نوعدوستی و شراکت شما در حس ما عسلی می‌شد بر کاممان. آن دختر جوان نوزده ساله که به سرطان مغز مبتلاست و به کمک جام‌جم و شما همراهان خوب، مراحل درمانش را می‌گذراند، شوخان شش ساله نابینا که به کمک همین روزنامه چشمانش عمل شد، رقیه هفت ساله که از یک اختلال پوستی رنج‌می‌کشد و موارد دیگری چون اینها، همه شان همین گونه بوده و همین گونه است: اندوه‌ها و لذت‌های تمام‌نشدنی روزنامه‌نگاری من؛ اندوه‌ها و لذت‌های تمام نشدنی روزنامه‌خوانی شما.

روزنامه‌نگاری عشق می‌خواهد، همین و بس. وگرنه 4000 شماره نمی‌توان ادامه‌اش داد زیرا 4000 شماره، یعنی یک‌سوم از عمر مفید اغلب افراد؛ یعنی 14 سال و 14 سال را فقط با عشق و دلدادگی می‌توان در حرفه‌ای پابرجا ماند. روزنامه‌نگاری عشق می‌خواهد و دلدادگی؛ همین.

زهرا عرب / معاون سردبیر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر