jamejamonline
فرهنگی کد خبر: ۶۸۵۲۱۶   ۲۸ خرداد ۱۳۹۳  |  ۰۳:۴۰

این همه عکس می و نقش نگارین که نمود / یک فروغ رخ ساقیست که در جام افتاد

نقد منصفانه و عالمانه

همیشه آغاز یک اقدام بزرگ و سراسری، سخت و دشوار می‌نماید، اما چه بسا با وجود مشکلات و موانع ابتدایی، شاهد شروع توفانی برخی فعالیت‌های پرجاذبه باشیم که مع‌الاسف دیری نمی‌پاید و روزمرگی، رکود و بی‌انگیزگی، شور و نشاط و شوق و امید ایجاد شده در دل‌ها را کمرنگ می‌کند.

درخصوص راه‌اندازی روزنامه جام‌جم نیز شاید این تصور وجود داشت که آیا می‌تواند در فضای مطبوعاتی جایگاه مناسب خود را بیابد و مهم‌تر از آن در جوار رسانه ملی، رسالت خطیر اطلاع‌رسانی و آگاهی‌افزایی اثربخش را تداوم بخشد؟ اینک با گذشت سال‌ها از رویش این نهال، ناظر به ثمر نشستن همت و مجاهدت عناصر فعال، دلسوز و متعهد این جریده هستیم به‌گونه‌ای که برگ‌برگ این شجره تناور و باطراوت، آیینه انعکاس تحولات کشور و جهان و بویژه در حوزه فرهنگ و هنر شده است.

ضمن تحسین و تقدیر این تلاش‌های ارزنده و مساعی جمیله مزید توفیقات خواهران و برادران ارجمند جام‌جم را از خداوند منان مسئلت می‌نمایم. امید که در سال مزیّن به نام فرهنگ، شاهد ارائه تحلیل‌های ریشه‌دارتر و نقد جریانات فکری و فرهنگی و توجه به پیشینه برخی رخدادهای به‌ظاهر نو باشیم تا مخاطب هوشمند جام‌جم در قبال پاره‌ای موضع‌گیری‌ها و شبهه‌افکنی‌ها در این عرصه حساس و تأثیرگذار، این نشریه وزین را معطل مانده در ظواهر حوادث و بازتاب سطحی و بدون ارتباط این قضایا که بعضا در امتداد و پیوند با آن سوی مرزهاست، تلقی نکند.

بسنده نکردن به اخبار و گزارش‌هایی که به‌وفور در فضای مجازی یافت می‌شود و اتخاذ مواضع صریح و شفاف و نقد منصفانه و عالمانه تردید‌افکنی‌ها در ازای محکمات و مسلمات حضرت امام(ره) و نیز تبیین دیدگاه‌های رهبر فرزانه انقلاب بویژه مطالبات بر زمین مانده، انتظار به‌حق خوانندگان فهیم و فراوان این مطبوعه ممتاز است که تحقق این توقع معقول در پرتوی عنایات حق‌تعالی و عزم و اراده عزیزان دست‌اندرکار میسر است.

به کوی میکده هر سالکی که ره دانست

دری دگر زدن اندیشه تبه دانست

هر آن که راز دو عالم ز خط ساغر خواند

رموز جام‌جم از نقش خاک ره دانست

دکتر سیدمحمد حسینی / استاد دانشگاه و وزیر سابق ارشاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بیایید یک کاری بکنیم

بیایید یک کاری بکنیم

هر عکسی یک نقطه طلایی دارد، یعنی یک جایی در عکس، کانون عکس است و مشت محکم می‌کوبد وسط قرنیه‌هایت، وسط قلبت. عکسی را حامد به واتس‌اپ می‌فرستد.

لزوم حمایت از صدای فطرت

لزوم حمایت از صدای فطرت

در بهمن 1377، درسالروز میلاد فرخنده حضرت فاطمه معصومه (سلام ا... علیها) و در جوار حوزه علمیه پرافتخار شهر مقدس قم، شبکه رادیویی معارف با مأموریت ترویج و تبلیغ رسانه‌ای نظام جامع علمی و عملی اسلام در تمام عرصه‌ های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی پا به عرصه دنیای رسانه گذاشت تا با توکل به خدای متعال و توسل به ارواح پاک پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) و تکیه بر پشتیبانی علمی حوزه‌های علمیه و قدرت مدیریتی، هنری و تجهیزاتی سازمان صداوسیما به عنوان طلایه‌دار رسانه انقلابی، مصداق آشکار فرمایش حضرت امام جعفر صادق(علیه‌السلام) باشد که فرمودند: «فیفیض العلم منه الی سایر البلاد» و اکنون در سالروز تاسیس شبکه رادیویی معارف هستیم که رهبر معظم انقلاب آن را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر