jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۷۴۳۴۹   ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۵:۱۲

رئیس سازمان غذا و دارو از اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیک خبر داد و گفت: با اجرایی شدن این طرح به صورت سراسری در کشور، سوءمصرف ریتالین به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

ریتالین فروشی سخت می شود

رسول دیناروند در رابطه با درخواست وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر مبنی بر ضابطه مند شدن فروش ریتالین در داروخانه‌ها گفت: داروخانه‌ها در حال حاضر سختگیری هایی در مورد فروش این دارو دارند اما این اقدام را باید به صورت جدی‌تری پیگیری کنیم.

وی اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک را یکی از زیرساخت های لازم برای کاهش فروش غیرقانونی ریتالین عنوان کرد و افزود: یکی از برنامه های این سازمان، در سال‌جاری اجرای همین طرح، ابتدا به صورت پایلوت و سپس به سراسری است.

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در حال حاضر فروش ریتالین در داروخانه ها ضابطه مند است ولی از آنجایی که این دارو به صورت گسترده برای سوء مصرف استفاده می شود باید به صورت جدی تری موضوع را پیگیری کنیم.

دیناروند خاطر نشان کرد: قرص‌های ریتالین در وهله اول برای درمان یکی از انواع اختلال بیماری‌های روانی دوران کودکی به نام "بیش فعالی همراه با نقص توجه" استفاده می‌شود، در مواقعی نیز توسط پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به "حمله خواب" تجویز می‌شود ولی متأسفانه برخی از افراد به صورت خودسرانه برای بیدار ماندن در شب‌های امتحان از قرص‌های ریتالین استفاده می‌کنند که با عوارض بسیاری همراه است.

به گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ در سال‌های اخیر مصرف خودسرانه ریتالین در کشور افزایش یافته، عدم آگاهی از آثار و ویژگی‌های این قرص نگران کننده است.

شواهد متعدد حاکی از آن است که برخی افراد از این قرص‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند.

از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می‌شود، مصرف‌کنندگان تصور می‌کنند این قرص‌ها بی خطرند و "بد نامی" مواد مخدر را ندارند.در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص‌ها می‌تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد. (فارس )

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌های کرونا ادامه دارد

موج‌های کرونا ادامه دارد

اخیرا وزیر بهداشت و درمان در سخنان خود عنوان کرد که موج چهارم ویروس کرونا در کشور کنترل شده و کشور در حال عبور از این موج است.

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

براساس آخرین برنامه‌ها، روند تولید و كارآزمایی بالینی فاز3 واكسن تولید انستیتو فینلای كوبا با مشاركت انستیتو پاستور ایران، در كشورهای ایران و كوبا به‌خوبی پیش می‌رود.

موج پنجم کرونا در راه است؟

موج پنجم کرونا در راه است؟

براساس مشاهدات میدانی می‌توان گفت موج چهارم کرونا در بسیاری از استان‌ها در حال فروکش است و این روزها از قله موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش