jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۸۵۹۰ ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۰:۱۳

موج‌های خزر در حالی همچنان جنازه کفال ماهیان را به ساحل می‌آورد، که هنوز اطلاعات دقیقی درباره دلیل مرگ این ماهیان از سوی مراجع رسمی اعلام نشده و برای رفع این فاجعه زیست‌محیطی نیز اقدام خاصی صورت نگرفته است.

در همین حال برخی افراد سودجو نیز در نبود اطلاع‌رسانی در زمینه انتقال یافتن یا نیافتن بیماری از این ماهی‌های مرده به انسان، به فروش این آبزیان به مردم اقدام می‌کنند.

به گفته کارشناسان، قابل انتقال بودن این بیماری به انسان و دیگر گونه‌های آبزی هنوز مشخص نیست و نیاز به تحقیقات دارد.از یک دهه پیش در تمام سواحل حوزه جنوبی دریای خزر در کفال ماهیان، نوعی بیماری با نشانه باد کردن شکم و شنای غیرعادی و تلفات مشاهده شد که بیشتر در فصول گرم بویژه تابستان ظاهر می‌شد.

امسال اما بیماری بین کفال ماهیان، علائم جدید و شیوع بسیار بالایی داشت، لاغری مفرط ماهیان و درصد بالای تلفات، نشان از بیماری جدیدی در این گونه دارد؛ بیماری‌ای که باید از سوی مراکز پژوهشی آبزیان بدقت بررسی شود.

رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلی در بندرانزلی، با تائید وجود بیماری بین کفال ماهیان گفت: پاییز سال گذشته با مشاهده مرگ و میر در این‌گونه آبزی، موضوع را از طریق نامه به استانداری گیلان اطلاع دادیم.

مریم فلاحی با اشاره به این‌که در گذشته نیز ویروس و بیماری در کفال ماهیان خزر مشاهده شده بود، افزود: علائم بیماری جدید متفاوت و به صورت لاغری مفرط است و نمی‌توانیم بگوییم آیا همان ویروس است یا نه، و یا این‌که امکان انتقال به آبزیان دیگر، یا انسان را دارد یا خیر.

وی درباره این‌که چرا تاکنون در زمینه این بیماری جدید تحقیق نشده است، خاطرنشان کرد: پژوهش‌های این مرکز مشتری‌محور است و باید از سوی متولیان امر به مرکز سفارش و بودجه آن تخصیص داده شود، در حالی که در سال‌های اخیر، بودجه‌های تخصیصی به این مرکز بسیار اندک بوده است.

کفال ماهیان از حدود 50 سال پیش وارد خزر شده و اکنون دو گونه سالینس و اوراتوس در حوزه جنوبی دریای خزر زندگی می‌کنند.هر دو گونه کفال ماهی از بقایای موجودات جانوری و گیاهی بستر دریا که می‌توانند با آلاینده‌هایی مثل سموم نباتی، هیدروکربورهای نفتی، فلزات سنگین و پروتئین‌های سمی همراه باشد، تغذیه می‌کنند و از این لحاظ بیشتر در معرض آلودگی‌ها و عوامل بیماری‌زا قرار می‌گیرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر