jamejamonline
استان ها عمومی کد خبر: ۶۵۵۲۸۵   ۲۲ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۱:۴۲

زمستان به رفتن از منطقه مایل نیست

ورود هوای سرد قطبی به اردبیل

۱

رخنه موج هوای سرد همراه با ریزش برف درحالیکه هفت روز به آغاز بهار باقیست دوباره حال و هوای زمستانی را در اردبیل حاکم کرد.

ورود هوای سرد قطبی به اردبیل

پس از چندین روز هوای به شکل نسبی گرم که به خاطر نفوذ جریان های گرم و مرطوب جنوبی و وزش تندباد گرم بر اردبیل حاکم شده بود از عصر دیروز (چهارشنبه) با ریزش هوای سرد قطبی به روی نوار شمالی ایران دمای هوای اردبیل به شدت کاهش یافته است.

ادغام این هوای سرد با جریان هوای گرم و مرطوب جنوبی همچنین ایجاد شرایط بسیار مساعدی را برای ناپایداری های جوی در استان اردبیل فراهم نموده و بارش برف از حوالی ساعت 22 چهارشنبه در منطقه همراه با وزش بطور نسبی شدید باد از جانب شمال شرق آغاز شده است.

رفته رفته با نفوذ مرکز جریان سرد عرض های شمالی و نیز استقرار هوای شبانگاهی سرما در اردبیل تشدید شد و گرمای اندک ذخیره شده در سطح زمین قادر به ذوب دانه برف هایی که بر زمین فرود می آمدند، نشد.

در سپیده دم پنجشنبه لایه ای از برف به ارتفاع متغیر 10 تا 20 سانتیمتر سطح گذرگاههای اردبیل را پوشانده و ریزش برف ادامه دارد.

دمای هوا در اردبیل منفی پنج درجه سانتیگراد است و گاهی باد با بیشینه سرعت 40 کیلومتر در ساعت از جانب شمال شرق می وزد که سبب کولاک موقتی می شود.

مرکز اطلاعات راههای اداره کل راه و شهرسازی اردبیل اعلام کرد تمام جاده های اصلی این استان در زمان فعلی با تلاش شبانه روزی ماموران راهداری باز هستند و تردد وسایل نقلیه در آنها جریان دارد.

این مرکز افزود: به لحاظ وجود کولاک و یخبندان مقطعی در بعضی از محورهای مواصلاتی همراه داشتن و استفاده از زنجیر چرخ الزامی می باشد.

پیش بینی شده است که بارش ها تا سپیده دم فردا در اردبیل و قسمت وسیعی از این استان ادامه داشته باشد از آن پس تا اوایل روز شنبه بارش های خفیف در منطقه احتمال می رود.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
كولاك
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۳
برف میاد میگید چرا؟ نمیاد میگید چرا؟
۰
۰

یادداشت

بیشتر
رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.