jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۵۳۹۲۴   ۱۸ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۸:۰۰

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی به باغداران این استان درباره هرس زودهنگام باغ‌های انگور هشدار داد.

سعدالله اسکندری افزود: با توجه به کاهش احتمالی دما در روزهای آینده، بهتر است از هرس زودهنگام باغات انگور جلوگیری شود.

وی گفت: خودداری از هرس زودهنگام باغ‌های انگور به دلیل تضعیف جوانه‌ها در اثر شدت سرمای شدید زمستان امسال توصیه می‌شود که باغداران عملیات هرس درختان مو را در اوایل فروردین انجام دهند.

اسکندری اضافه کرد: برای هرس گیاه، به طور کلی باید دو مطلب مهم مورد توجه قرار گیرد که شامل شکل دادن به درخت و کنترل محصول به گونه‌ای که میوه در تمام قسمت‌های آن پخش شود. مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: در دیگر درختان میوه، این دو کار به طور همزمان انجام می‌شود، اما در مو کاملا جدا از یکدیگر صورت می‌پذیرد؛ زیرا سیستم‌های مختلفی برای پرورش مو وجود دارد که برای هر سیستم باید هرس ویژه‌ای اعمال شود./ جام‌جم

95 درصد مراتع خراسان جنوبی بیابانی است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: بیش از 95 درصد مراتع خراسان جنوبی بیابانی است.

حبیب‌الله شریفی، ازدیاد دام، وجود دام مازاد بر مراتع و چراهای بی‌رویه را سبب فقر مراتع دانست و افزود: حفاظت از منابع طبیعی و خدادادی باید به یک نهضت فراگیر تبدیل و همه مردم و مسئولان در این ارتباط همکاری کنند.وی آبخیزداری را یکی از عوامل موثر در حفاظت از آب و خاک عنوان کرد و گفت: آبخیزداری در مهار سیلاب، استحصال آب، تزریق آب به سفره‌های زیرزمینی، افزایش آب قنوات و چشمه‌ها نقش بسزایی دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی، این استان را دومین استان بیابانی کشور دانست و افزود: خراسان جنوبی پنج میلیون و 300 هزار هکتار بیابان دارد که هر اندازه در این ارتباط هزینه شود باز هم نمی‌توان 28 کانون بحرانی خراسان جنوبی را مهار کرد. شریفی تصریح کرد: با هدف ذخیره نزولات آسمانی تاکنون بیش از 230 مورد بند خاکی در سطح خراسان جنوبی احداث شده است./ مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر