برای کسانی که چاق​هستند، اضافه‌وزن و خطرات جسمانی ناشی از اضافه‌وزن یک روی سکه است و روی دیگرش گفت‌وگوهای درونی مرتبط با چاقی است؛ گفت‌وگوهایی که هیچ وقت بر زبان نمی‌آیند و شنیده نمی‌شوند، اما وجود دارند و روی روان آدم‌ها کار می‌کنند.
کد خبر: ۶۴۹۵۰۳

بررسی‌ها نشان داده‌ است ​ میزان افسردگی و اختلالات اضطرابی در چاق‌ها بیشتر از دیگران است، معمولا کسانی که با این مشکل دست به گریبانند منزوی و خجالتی می‌شوند و احساس خودکم‌بینی و اعتماد به نفس پایین، در هر عرصه‌ای کار را برایشان سخت‌تر می‌کند. درگیری‌های ذهنی با قضاوت‌شدن توسط دیگران، پذیرفته‌شدن در یک گروه، شکستن رژیم یا رعایت کردن آن و... باعث می‌شود ​ سلامت روانی آنها تهدید شود. بسیاری از چاق‌ها هر اتفاق و هر برخوردی را به نامتناسب بودن اندامشان ربط می‌دهند و همین نگاه باعث می‌شود ​ در حل مساله به مشکل بربخورند.

بسیاری از کسانی که از اضافه‌وزن رنج می‌برند بی‌تحرک هم هستند، بی‌تحرکی برایشان اضافه‌وزن به ارمغان آورده و اضافه‌وزن هم دلیلی برای بی‌تحرکی‌شان شده است. فوتبال بازی‌کردن، شنا‌کردن، کوهپیمایی و بسیاری از ورزش‌های غیرفکری نیازمند تحرک است و اضافه‌وزن اجازه تحرک زیاد را نمی‌دهد، همین مساله آزادی آنها را برای انتخاب تفریح دلخواهشان می‌گیرد. امیرعلی هفده ساله که عضو انجمن پرخوران گمنام است، می‌گوید: من با این که از اضافه‌وزن و بدهیکلی رنج می‌بردم، اما هیچ‌گاه در مقابل دیگران به این رنج پنهانم اشاره‌ای نمی‌کردم، حتی وقتی اعضای خانواده به من اصرار می‌کردند تا رژیم بگیرم، می‌گفتم من از هیکلم راضی‌ام، بدتر از آن این بود که از بچگی عاشق آب‌بازی و شنا‌کردن بودم، اما هر وقت دوستانم با یکدیگر قرار استخر می‌گذاشتند، می‌گفتم​ از آب بدم می‌آید. دلم نمی‌خواست دوستانم مرا بدون لباس ببینند، تصور این‌که کسی به من بخندد یا مرا با دست به دیگری نشان دهد آن‌قدر رنج‌آور بود که کلا قید استخر رفتن را زده‌ بودم. پدرام هم می‌گوید من همیشه برای کوه رفتن بهانه می‌آوردم. به بهانه کلاس و درس و کارهای خانه و برنامه‌هایی که وجود نداشت، می‌گفتم نمی‌توانم آنها را همراهی کنم، اما اگر همان روز و همان ساعت برنامه از کوه به کافی‌شاپ یا رستوران تغییر می‌کرد حتما می‌رفتم و تازه تا می‌توانستم دیگران را ترغیب می‌کردم که به جای کوه رفتن، به کافی‌شاپ برویم. با وجود اضافه‌وزنم مزیت‌های زیادی در کافه و رستوران بود که در کوه رفتن نبود؛ در آنجا نیازی به تحرک نبود، می‌نشستم و یک نفر دیگر برایم خوراکی می‌آورد، مجبور هم نبودم یک شیب تند را رو به بالا حرکت کنم و مدام عرق بریزم. با این حال دوستانم ده‌ها خاطره از روزهایی داشتند که با همدیگر به کوه رفته بودند و من با شنیدنشان داغ دلم تازه می‌شد. می‌دانستم ​ اگر یک بار همراهی‌شان کنم سرعت تمام گروه را کم می‌کنم و حتما آنها به شوخی یا جدی به من پیشنهاد می‌دهند که به فکر تناسب‌اندام بیفتم، در حالی که من نمی‌خواهم حتی باب این گفت‌وگو باز شود. تصور این‌که آنها مرا در برابر خوراکی‌ها ضعیف‌النفس بدانند، برایم سخت است.

مرضیه بیست و هفت ساله به عکس‌های خردسالی‌اش که نگاه می‌کند خودش هم دلش برای خودش ضعف می‌رود، یک کودک تپل شیرین‌زبان که هرکس به محض دیدن لپش را می‌کشد و می‌بوسد و از بامز‌ه‌گی‌اش می‌گوید، حالا اما نه او یک کودک تپل بامزه است و نه دیگران این چاقی را می‌ستایند. می‌گوید: وقتی بچه بودم عاشق شکلات بودم. هیچ‌‌وقت پدر و مادرم در برابر خواسته‌ام مقاومت نمی‌کردند. شاید هرگز پیش‌بینی نکرده بودند که این چاقی در جسم من باقی می‌ماند، وقتی هفت ساله شدم به مدرسه رفتم بسختی دوست پیدا می‌کردم، اگر با همکلاسی‌هایم دعوایم می‌شد حتما آنها به چاقی‌ام اشاره می‌کردند، در ساعت ورزش من در بازی‌های گروهی جایی نداشتم و بندرت کسی مرا به عنوان همگروهی‌اش انتخاب می‌کرد. اولین بار در نوجوانی به فکر رژیم گرفتن افتادم، اما انگار آن شکلات‌های لعنتی کار خودشان را کرده‌ بودند، بارها و بارها رژیم گرفته‌ام، هر بار چند کیلویی کم می‌کنم، اما این چند کیلو در برابر اضافه‌وزنی که دارم کاری از پیش نمی‌برد، ضمن این‌که به محض رها‌کردن رژیم چربی‌های اضافه دوباره بازمی‌گردند. هیچ وقت احساس نکردم دختر زیبایی هستم، اعتماد به نفسم بسیار کم است و همیشه دنبال مقصر می‌گردم، اگر پدر و مادرم از همان خردسالی مراقب تغذیه‌ام بودند شاید این‌قدر خودکم‌بین و شکننده نمی‌شدم. هنوز ازدواج نکرده‌ام و گمان می‌کنم انتخاب هیچ مردی نخواهم بود.

مینا، سی و پنج ساله که الان نزدیک دو ماه است برای چندمین بار یک رژیم سفت و سخت گرفته است، می‌گوید: هر لقمه غذایی که می‌خورم با احساس گناه همراه است. از غذا خوردن لذت نمی‌برم. برای لاغر شدنم خیلی تلاش کرده‌ام، اما عمر لاغر ماندنم سه ماه دوام نمی‌آورد. تا دوران رژیمم تمام می‌شود دوباره اضافه‌وزن قبلی بازمی‌گردد. از آن بدتر این است که این رژیم‌های مکرر بدنم را ضعیف و آسیب‌پذیر کرده است، خیلی زود بیمار می‌شوم. دکترها می‌گویند بدنم دربرابر رژیم مقاوم شده است، همسرم می‌گوید وقتی رژیم می‌گیرم عصبی و بهانه‌گیر می‌شوم و پسر هشت ساله‌ام هم می‌گوید دوست دارد با همدیگر غذا بخوریم. وقتی به مهمانی می‌رویم از یک‌سو باید رژیمم را حفظ کنم و از سوی دیگر نگرانم مبادا میزبان از من ناراحت شود. از همه اینها بدتر شنیدن جمله «باز هم رژیم گرفته‌ای؟!» است. تمام اینها برایم فشار روانی شدیدی به همراه می‌آورد. به نظرم هیچ‌کس نمی‌تواند حس و حالم را درک کند. وقتی عصبی می‌شوم بیشتر به غذا تمایل دارم و این حفظ رژیم را برایم سخت‌تر می‌کند.

رویا هم دختری بیست و سه ساله است که با همین مشکل مواجه است. او می‌گوید: من تمام راه‌هایی که ممکن بود سبب لاغر‌ی‌ام شود را امتحان کرده‌ام؛ قرص و انواع وسایل ورزشی و انواع رژیم‌ها، اما باز هم از خودم راضی نیستم. همیشه نزدیک عید یا عروسی، غصه لباس خریدن دارم، چون لباس مناسبی که مورد پسندم باشد را بسختی می‌توانم پیدا کنم. معمولا انتخاب‌های محدودی دارم و وقتی فروشنده سایزم را می‌پرسد با خجالت پاسخ می‌دهم. در مهمانی‌ها سعی می‌کنم کمتر غذا بخورم، چون مشغله ذهنی‌ام این است که مبادا دیگران لقمه‌هایم را بشمرند! همین افکار باعث می‌شود کمتر در مهمانی‌ها ظاهر شوم. راستش ترجیح می‌دهم به جای خجالت کشیدن، آزادی‌ام را محدود کنم. چاقی بتدریج ایجاد شده و باید بتدریج هم از بین برود. انتخاب رژیم‌های سخت و زودبازده، حتی اگر به کاهش وزن منجر شود، می‌تواند بیماری‌های دیگری را سبب شود. کسانی که تصمیم بر کاهش وزن دارند باید قبل از هر چیز از نظر روانی خودشان را برای این کار آماده کنند. وقتی چاقی را بیش از آنچه هست ببینیم برای لاغر‌شدن بیش از آنچه باید از روح و جانمان خرج می‌کنیم. حرف زدن با کسانی که مشکلی مشابه دارند، می‌تواند از بار روانی آن مساله کم کند، ضمن این‌که این افراد درک بهتری از مشکل یکدیگر دارند​ بنابراین راهکارهای موثرتری​ پیشنهاد می‌دهند.

فارغ از رسیدن یا نرسیدن به وزن ایده‌آل، باید بدانیم ​ انسان‌ها وجوه ارزشمندی دارند که بسیار فراتر از جسم‌شان است و عدد وزن هیچ‌کس ارزش وجودی او را تعیین نمی‌کند.

شیما نادری

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها