این گزارش با در نظر گرفتن برخی آمار‌ها و نوسانات در بازار می‌کوشد اطلاعات و پیشنهادهایی درباره وضعیت کنونی بازار مسکن، طلا، خودرو و البته آینده قیمت‌ها ارائه دهد تا اگر قصد خرید یا فروش دارید، تصویر بهتری از بازار داشته باشید.
کد خبر: ۶۴۷۷۰۵
بازار مسکن، طلا و خودرو: بخریم یا نخریم؟

جام جم سرا:

خودرو: درهای بازار به روی خودرو‌ها خارجی باز شد

رایزنی‌های دولت با سرمایه گذاران و تجار اروپایی، راه‌های حضور سرمایه گذاران خارجی در اقتصاد ایران را هموار کرد. مسعود کرباسیان، رئیس کل گمرک ایران، اعلام کرد تسهیلات مطلوب تجاری به تمامی تجار ارائه خواهد شد. در چنین شرایطی سرمایه گذاران اروپایی در صف ورود به بازار ایران قرار دارند. رئیس شورای رقابت نیز از ارائه طرح کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تعرفه واردات خودرو از سوی این شورا به هیات دولت خبر داد. از سوی دیگر کار‌شناسان خودرو افزایش قیمت خودرو‌ها داخلی در سال آینده را اجتناب ناپذیر می‌دانند. احمد نعمت بخش -دبیر انجمن خودروسازان- می‌گوید: خودروهای وارداتی کلاس بالا تاثیری در قیمت کلی خودروهایی که عموم مردم از آن استفاده می‌کنند، ندارند. اما با توجه به ضرر و زیانی که خودرو سازان در سال‌های ۹۱ و ۹۲ تحمل کرده‌اند، سال ۹۳ قیمت خودرو داخلی ۵ تا ۱۵ درصد بالا می‌رود. این در حالیست که دستورالعمل قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت قرار است تا پایان سال بازنگری و تعیین شود. نجفی منش دبیر انجمن قطعه سازان خودرو بر این باور است که سال آینده به طور طبیعی بازار با افزایش قیمت خودرو مواجه خواهد شد مگر اینکه دولت برای بخش خودرو سوبسید قائل شود.
پیش بینی: با توجه به ضرر و زیان خودرو در دو سال اخیر و پیش بینی ۳۰ درصدی تورم در بودجه ۹۳، خودروهای داخلی با افزایش قیمت مواجه خوهند شد.

طلا: نوسان ۵ دلاری طلا

در بازارهای جهانی به دنبال نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصادی آمریکا و کاهش ارزش دلار، جذابیت طلا به عنوان منبع امن سرمایه گذاری دوباره افزایش یافته است. احساس حاکم بر بازار در مورد طلا از ابتدای سال جدید میلادی به علت آمار ضعیف اقتصادی آمریکا و چین و بازارهای نوظهور مثبت بوده است و سبب افزایش ۱۰ درصدی قیمت طلا از ابتدای سال جدید میلادی شده است. همزمان با افزایش بهای طلای جهانی، قیمت طلا در ایران نیز رو به رشد است. کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور روند افزایشی بهای طلای داخلی متناسب با رشد قیمت جهانی آن دانست و تاکید کرد قیمت سکه در بازار داخل بدون حباب است. طلای جهانی یک نوسان ۴- ۵ دلاری را تجربه کرده که همین امر منجر به افزایش بهای طلای داخلی شده است. هر چه با افزایش تقاضا برای خرید نیم سکه و ربع سکه افزایش قیمت آن‌ها بیشتر از حد معمول بوده است اما قیمت سکه تمام مطابق با قیمت‌های جهانی افزایش یافته است.
پیش بینی: با توجه به روند صعودی قیمت طلای جهانی و همچنین افزایش تقاضا در روزهای پایانی سال بهای طلا در بازارهای داخلی به روند خود ادامه دهد.

ارز: قیمت ارز تثبیت شد

با تصویب افزایش سقف بدهی‌های دولت آمریکا، دلار روند کاهشی خود را دنبال می‌کند. پیش از این، ارزش دلار آمریکا پس از اظهارات جانت یلن رئیس فدرال رزرو در کنگره و آمارهای اقتصادی ضعیف، با کاهش نسبی روبرو شد. این در حالیست که بازار داخلی شاهد تداوم ثبات، آرامش و تعادل میزان عرضه و تقاضای ارز است که از منظر کار‌شناسان اجرایی شدن تعهدات توافق نامه ژنو، گسترش روابط اقتصادی خارجی و بازگشت دارایی‌های بلوکه شده به تداوم این روند و در عین حال به پویایی بیشتر بازار کمک شایانی کرده است. در حال حاضر، اوضاع بازار ارز نسبتاٌ آرام و تغییر قیمت‌ها محدود است. کار‌شناسان اقتصادی بر این باورند که تضعیف دلار جهانی بر نرخ رسمی دلار در بازار داخل تآثیر گذار بوده اما قیمت ارز بازار آزاد تثبیت شده است و بر همین منوال باقی خواهد ماند. اگر چه ممکن است بازار به دلیل افزایش حجم تقاضا نرخ ارز با افزایش مواجه شود اما دوامی نخواهد داشت و با شروع سال جدید دوباره کاهش خواهد داشت.
پیش بینی: نرخ ارزهای خارجی در بازار آزاد با توجه به افزایش تقاضا نوسان ۲۰ الی ۳۰ تومان را تجربه خواهد کرد.

مسکن: توان خرید مردم چه زمانی افزایش می‌یابد؟

«قیمت‌ها در بازار مسکن به کف رسیده است». این جمله‌ای است که از سوی دلالان و برخی بنگاه‌ها مطرح می‌شود تا به این وسیله خریداران برای خرید مسکن ترغیب شوند تا با ورود آن‌ها به بازار، خرید و فروش رونق بگیرد و قیمت‌ها هم از این پایین‌تر نیاید. این در حالی است که هنوز نرخ مسکن در شهر تهران بسیار بالا‌تر از قدرت خرید خانوار است و متقاضیان هنوز پول کافی برای خرید مسکن ندارند. اگر چه دولت با ارائه تسهیلات بانکی درصدد افزایش قدرت خرید برآمده است. اما افزایش سطح وام هم نتوانست تحرکی در بخش مسکن ایجاد کند. قلی خسروی رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک معتقد است که رکودی که بخش مسکن وجود دارد تا نیمه اول سال ۹۳ ادامه خواهد داشت. دلایل آن نیز، افزایش ۳۵ درصد قیمت تراکم در سال آینده، شاخص تورم، ثبات اقتصادی که بدنبال ثبات سیاسی بوجود خواهد آمد همچنین با توجه به جهش قیمت‌ها در سال ۹۱، چند سال طول خواهد کشید که مردم توان خرید مسکن را داشته باشند.
پیش بینی: با توجه به نابرابری قدرت خرید مردم به نسبت افزایش قیمت مسکن، این بازار به رکود خود ادمه خواهد داد.|اقتصاد ایرانی

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها