jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۴۵۶۶۹   ۲۴ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۰:۲۷

تیمی از محققان اروپایی با استفاده از نوعی سیستم رهگیری جدید به منظور شناسایی نابهنجاری‌های بالقوه عامل ناباروری، نخستین فیلم‌های سه‌بعدی از اسپرم زنده را تهیه کردند.

جام جم سرا: برای نشان‌دادن حرکت و رفتار اسپرم در زمان واقعی، شیوه جدید به طور همزمان، تصویربرداری سه‌بعدی دقیقی از شکل و ساختار اسپرم را ارائه‌ می‌دهد. از جمله این نابهنجاری‌ها می‌توان به «دم خمیده» اشاره کرد که مانع از شنا کردن مستقیم سلول‌ها می‌شود. به ادعای محققان، این نخستین روش جمع‌آوری داده‌ها درباره تحرک سلول اسپرم در سه‌بعد و طی زمان است.

محققان ایتالیایی و بلژیکی حاضر در این مطالعه که جزئیات آن در در مجله Biomedical Optics Express منتشر شده، فناوری میکروسکوپی را با هولوگرافی (خلق تصاویر سه‌بعدی) و به منظور تجسم‌بخشی به اسپرم زنده ترکیب کردند. آن‌ها هدف از به‌کاربردن سیستم رهگیری جدید را استفاده از اطلاعات جمع‌آوری‌شده برای طراحی شیوه‌ای در مقیاس میکروسکوپی اعلام کردند تا از طریق آن بتوانند سلول‌های اسپرم مناسب را از سلول‌های نامناسب جدا کنند.|ایسنا|

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مغازله‌های سیاسی نافرجام

مغازله‌های سیاسی نافرجام

برابر با گزارش‌هایی که دیروز رسانه‌های اسرائیلی منتشر کردند اولین پرواز عربستان به اسرائیل در فرودگاه بن‌ گوریون بر زمین نشست.

قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها