چند نکتۀ کاربردی دربارۀ گل گاوزبان:

بهترین نوشیدنی برای افراد مضطرب

اقبال و توجه مردم به داروهای گیاهی هر روز بیشتر می‌شود اما این گیاهان، در کنار خواصشان ممکن است خطراتی هم داشته باشند؛ بخصوص اینکه بسیاری از دارو‌ها توسط عطاری‌های غیرمجاز و غیر متخصص تجویز می‌شوند و ممکن است فرد را تا پای مرگ هم ببرند. اتفاقی که برای یکی از شهروندان تهرانی افتاده است.
کد خبر: ۶۴۵۴۷۳
بلایی که گل گاوزبان بر سر یک خانواده آورد

جام جم سرا: خانواده نصراللهی هفته گذشته درگیر اتفاقی بودند که از خوردن داروی گیاهی شروع شد. آن‌ها بعد از خوردن دم کرده گل گاو زبان و سنبل الطیب، در خیابان دچار مشکل شده و به بیمارستان منتقل شدند و یکی از آن‌ها با مرگ هم دست و پنجه نرم کرد.
نصراللهی گفت: «من و همسرم دم کرده گل گاو زبان و سنبل الطیب خوردیم و بعد از خانه مادر همسرم بیرون رفتیم. در خیابان حالمان به شدت بد شد. افت فشار شدید و سرگیجه داشتیم و بلافاصله خودمان را به بیمارستان رساندیم. چون خواهر همسرم هم از همین دم کرده خورده بود، با آن‌ها هم تماس گرفتیم که گفتند او هم همین شرایط را پیدا کرده و توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شده است.»
نصراللهی و همسرش سه روز با همین حالت‌ها در بیمارستان بستری بودند اما خواهر همسرش وضعیت بدتری داشته است. او به کما می‌رود و بعد از چند بار شوک به زندگی باز می‌گردد. مسئولان بیمارستان در حال پیگری این مسئله هستند.
او می‌گوید: «گل گاو زبان و سنبل الطیب را به بیمارستان بردیم و قرار است آن‌ها آن را آزمایش کرده و این هفته نتیجه را به ما اطلاع دهند. پزشکان می‌گویند یا مواد سمی با این دارو مخلوط بوده یا میزان سنبل الطیب آن آنقدر زیاد بوده که ما را دچار مسمومیت کرده است.»
لزوم ساماندهی و نظارت بر عطاری‌ها و داروهایی که در آن‌ها فروخته می‌شود، مدت هاست مطرح است اما اتفاقی نمی‌افتد. ضمن اینکه ناآگاهی مردم از خواص و خطرات این دارو‌ها هم به مشکلات و بیماری‌های ناشی از آن‌ها دامن می‌زند.
به طور مثال مصرف زیاد سنبل الطیب، در کنار خاصیت آرام بخشی، می‌تواند باعث مسمومیت شود. مقدار زیاد این داروی گیاهی، علائمی مثل خستگی، احساس سبکی سر، گشاد شدن مردمک چشم و مسمومیت کبدی به دنبال دارد و مصرف آن همراه با داروهای سیستم عصبی مرکزی مثل ضد افسردگی‌ها، ضد اضطراب‌ها، آرام بخش‌ها، خواب آور‌ها و آنتی هیستامین‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
اما بسیاری از مردم از این خطرات با خبر نیستند و بعضی عطاری‌ها هم بدون توجه به چنین مسائلی داروهای گیاهی را در اختیار مشتری‌هایشان قرار می‌دهند. باور غلط بی‌ضرر بودن گیاهان دارویی تا به حال بسیاری از مردم را دچار بیماری کرده است.|مهر|

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۴
ایمان
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
۰
۰
گل گاوزبان نفهمیدم كجا مقصر بوده!
محسن كهندل
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
۰
۰
به نام خدا
خدا خیرت بده شما كه مجازات قبل از اثبات كردید از كجا شما فهمیدید كه كار گل گاو زبان بوده مگه جواب آزمایش آمده كه اینو میگید بعد در هر وعده دم كردنی چقدر گل گاوزبان مصرف شده كه مصمومیت داشته نظارت برای عطاری خیلی لازمه اما برای مطبوعات از اهم واجبات است.
نیلووو
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
۰
۰
ممنون كه گفتید چون من داروی ضد اضطراب مصرف می كنم وقصد داشتم سنبل اطیب مصرف كنم.
مرسی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۸
۰
۰
لطفا آزمایش نهایی را هم پیگیری و به چاپ برسانید تا از نتیجه این موضوع آگاه شویم كه مقصر چی یا كی بوده ؟ ممنون
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها