به ناتوانی در بازیابی خاطرات دوره قبل از دو تا چهار سالگی اصطلاحاً «فراموشی دوران کودکی» گفته می‌شود. حال، روان‌شناسان آمریکایی در مطالعات خود دریافته‌اند، انسان از ۷ سالگی، اولین خاطرات کودکی خود را کم کم فراموش می‌کند.
کد خبر: ۶۴۰۰۸۲

جام جم سرا: محققان دانشگاه اموری با هدف تعیین سن دقیق فراموشی نخستین خاطرات زندگی، پژوهشی را با حضور ۸۳ کودک سه ساله انجام دادند. در این مطالعه، کودکان خاطرات و رویدادهایی را که بتازگی تجربه کرده‌اند، توضیح دادند و بطور همزمان از پدر و مادر در مورد شش رویدادی که کودک طی ماه‌های اخیر تجربه کرده است، مانند سفر، رفتن به باغ‌وحش یا جشن تولد سوال شد. پس از ضبط این خاطرات پایه، در سال بعد کودکان بار دیگر در خصوص خاطراتشان مورد پرسش قرار گرفتند.
در ادامه تحقیق، کودکان به پنج گروه تقسیم شدند و هر گروه تنها یک بار در سن پنج، شش، هفت، هشت یا نه سالگی در آزمون مجدد شرکت کردند.
نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، کودکان در سن پنج و هفت سالگی ۶۳ تا ۷۲ درصد خاطرات زیر چهارسالگی خود را به خاطر دارند و در کودکان هشت و ۹ ساله این میزان تنها ۳۵ درصد است.
بر اساس این مطالعه که نخستین آزمایش تجربی بروز فراموشی در کودکان محسوب می‌شود، سن آغاز محو خاطرات کودکی از سن هفت سالگی است. نتایج این پژوهش در مجله Memory منتشر شده است. |ایسنا|

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها