jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۳۹۲۲۳   ۰۶ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۱:۱۷

بزودی گوجه فرنگی‌های بنفش دست ورزی شده نیز به فروشگاه‌ها راه خواهد یافت. این گوجه فرنگی منبع غنی آنتی اکسیدان است و به درمان سرطان کمک می‌کند. رنگدانه‌های تیره آن نیز می‌تواند‌‌ همان فواید سلامتی بالقوه میوه‌هایی مانند زغال اخته را داشته باشد.

«گوجه فرنگی بنفش» وارد گوجه‌ها می‌شود

جام جم سرا: گوجه فرنگی‌های بنفش دست ورزی شده که توسط دانشمندان انگلیس و به طور گسترده در کانادا تولید شده‌اند اکنون به شکل محموله هزار و ۲۰۰ لیتری آب گوجه فرنگی بنفش در راه انگلیس هستند. رنگدانه بنفش موسوم به آنتوسیانین نوعی آنتی اکسیدان است که آزمایش‌های آن بر روی حیوانات نشان داده است می‌تواند به درمان سرطان کمک کند.
دانشمندان می‌گویند این گوجه فرنگی‌های جدید می‌توانند ارزش غذایی هر چیزی را از سس کچاپ گرفته تا سس پیتزا افزایش دهند.
پژوهشگران تولید کننده این گوجه فرنگی‌ها امیدوارند نخستین محموله بزرگ مقیاس آب این میوه به آن‌ها در بررسی قابلیت‌های آن کمک کند. با این گوجه فرنگی‌های بنفش می‌توان‌‌ همان ترکیبات مفید برای سلامتی موجود در زغال اخته و قره قاط را داشت؛ اما باید آن‌ها را در غذا مورد مصرف مردم به کار گرفت.
این گوجه فرنگی‌ها بخشی از نسل جدید گیاهان دست ورزی شده ژنتیکی هستند برای مصرف خوراکی عرضه شده‌اند. رنگدانه بنفش نتیجه انتقال یک ژن از گیاه گل میمون است این ژن می‌تواند فرایندی را در گیاه گوجه فرنگی که به تولید آنتوسیانین کمک کند تغییر دهد. مجری این تحقیقات می‌گوید محدودیت‌های اتحادیه اروپا بر روی تولید محصولات دست ورزی شده ژنتیکی وی را ترغیب کرده تا در خارج از این اتحادیه در پی گسترش این فناوری باشد.
مقرارت کانادا از محصولات دست ورزی شده ژنتیکی حمایت می‌کند و همین امر موجب شده است شرکت انرژی فارمز گوجه فرنگی‌های بنفش را در ۴۶۵ متر مربع گلخانه کشت کرده و دو هزار لیتر آب گوجه تولید کند.
پس از وارد شدن این هزار و ۲۰۰ لیتر آب گوجه به شهر نورویچ انگلیس دانه‌های گوجه فرنگی از آن حذف شده و دیگر هیچ ماده ژنتیکی که خطر آلودگی داشته باشد وجود نخواهد داشت.
محققان قصد دارند آزمایشات گسترده‌ای را بر روی آب گوجه فرنگی انجام دهند تا دریابند آیا آنتوسیانین برای انسان تاثیرات مثبت دارد یا خیر. تحقیقات پیش از این از تاثیرات مطلوب، ضد التهابی و ضدسرطانی این آنتی اکسیدان بر روی موش‌ها خبر داده بود.
یک مساله اصلی دیگر در این بررسی‌ها این است آیا محصولات دست ورزی شده که می‌توانند برای سلامت انسان موثر باشد، عقیده و افکار عمومی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد یا خیر.
محققان انگلیسی امیدوارند آب گوجه فرنگی بنفش طی دو سال آینده برای فروش در آمریکای شمالی مجوز بگیرد. |مهر|

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر
سلبریتی‌ زده نیستیم

مژده لواسانی، مجری «بسته پیشنهادی» از ویژگی‌های برنامه‌ای می‌گوید بعد از مد‌ت‌ها با آن به تلویزیون بازگشته است

سلبریتی‌ زده نیستیم

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها