jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۳۷۲۳۰ ۳۰ دی ۱۳۹۲  |  ۱۴:۳۰

موسسه دانشگاهی اکسفام، طی یک بررسی از میان ۱۲۵ کشور جهان، رتبه بهترین و بد‌ترین کشور‌ها را از نظر غذا و رژیم غذایی اعلام کرد. بر اساس این رتبه بندی، هلند بهترین کشور از نظر غذا خوردن در دنیاست و مردم کشور چاد، از بد‌ترین نوع ارزش غذایی در تغذیه پیروی می‌کنند.

به گزارش جام جم سرا؛ در بررسی محققان اکسفام، مسایل مختلفی از جمله اینکه آیا مردم به اندازه کافی غذا می‌خورند، آیا مردم توانایی مالی خرید غذا را دارند، آیا غذای در دسترس ارزش غذایی مطلوب را دارند و همچنین میزان بیماری‌های مرتبط با رژیم غذایی، مورد کاوش قرار گرفت.

رتبه اول تا سوم

بر اساس این بررسی پس از هلند، کشورهای فرانسه و سوئیس بهترین ارزش غذایی را در خوراک خود دارند.
به نوشته مهر، این گزارش می‌افزاید: در هلند علاوه بر اینکه مواد غذایی نسبتا ارزان است، میزان دیابت در آن پایین و تنوع مواد غذایی نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر است.

رتبه چهارم تا دوازدهم

در این فهرست کشورهای دانمارک، سوئد، اتریش، بلژیک، ایرلند، ایتالیا، پرتغال، لوکزامبورگ و استرالیا رتبه‌های چهارم تا دوازدهم را دارند.
در این گزارش آمده است با این حال این کشور‌ها در تمامی دسته بندی‌ها خوب و مطلوب نبوده‌اند.
هلند از نظر چاقی سطح بالایی دارد به طوری که از هر پنج نفر یک نفر با شاخص توده بدن بالای ۳۰ است.
براساس این فهرست، استرالیا که رتبه دوازده را دارد بالا‌ترین سطح چاقی را در جمعیت خود دارد به طوری که ۲۷ درصد مردم این کشور چاق هستند.
در پایین این جدول، چاد، بد‌ترین کشور برای غذا خوردن است چرا که ارزش غذایی این کشور در پایین‌ترین سطح، قیمت آن در بالا‌ترین میزان و شرایط بهداشتی غذا نیز بسیار محدود است.
 علاوه بر چاد که از بین ۱۲۵ کشور رتبه ۱۲۵ را دارد آنگولا، اتیوپی، ماداگاسکار، یمن، نیجر، بروندی، موزامبیک، زیمبابوه، سیرالئون و توگو ۱۰ کشوری هستند که در پایین این فهرست قرار دارند.

رتبه ایران

بر اساس این رتبه بندی ایران رتبه ۸۰ را در اختیار دارد. این گزارش نشان می‌دهد که مردم آمریکا بیشترین توانایی و آنگولا کمترین توان را برای خرید غذا دارند.
کیفیت غذا در ایسلند، بهترین و در ماداگاسکار بد‌ترین است.
بالا‌ترین میزان شیوع دیابت در عربستان سعودی و بزرگ‌ترین مشکل چاقی در کویت است.
در عین حال مشکل چاقی در بنگلادش، نپال و اتیوپی در کمترین میزان خود است.

کشورهای دارای سوء تغذیه

بر اساس گزارش اکسفام، سوء تغذیه رایج‌ترین مشکل در بروندی است که در آن ۶۷ درصد مردم سوء تغذیه دارند و ۳۵ درصد کودکان کم وزن‌اند. پس از این کشور، یمن، هند و ماداگاسکار بد‌ترین وضعیت سوء تغذیه را دارند. در هند ۴۴ درصد کودکان کم وزن هستند که بالا‌ترین میزان در جهان محسوب می‌شود.
آکسفام یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های بین المللی امدادرسانی برای ریشه کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، متشکل از ۱۵سازمان در ۹۸کشور، است. این موسسه در سال ۱۹۴۲ در دانشگاه آکسفورد در قالب یک کمیته امدادرسانی برای مبارزه با قحطی توسط فعالان اجتماعی و دانشگاهیان آکسفورد تاسیس شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر