jamejamonline
فرهنگی سینما و تئاتر کد خبر: ۶۲۹۵۴۴   ۰۴ دی ۱۳۹۲  |  ۰۹:۳۳

هفت سال پیش تقریبا در چنین روزی یعنی پنجم دی ماه 1385 جمعیت زیادی در خانه هنرمندان ایران جمع شده بودند تا زادروز بهرام بیضایی از بزرگان هنر نمایش را جشن بگیرند و از او بگویند.

«سلطان»، مهمان ضیافت فجر

آیدین آغداشلو، بهروز غریب‌پور، بابک احمدی، اصغر همت، و مژده شمسایی در یکی از به یادماندنی‌ترین شب‌های بخارا در حضور بیضایی از او و ویژگی‌هایش گفتند و استاد با خضوع تمام فقط سرخگون می‌شد و با اخمی پر از ابروهای سپید، سکوت می‌کرد.

اما تنها چهره‌ای که توانست یخ و فضای جدی آن محیط شلوغ را بشکند و لبخندی بر لب مرد نویسنده و کارگردان اندیشمند بنشاند و برای ده دقیقه حاضران در سالن را با هنرنمایی‌های بی‌بدیل خود از خنده روده بر کند، مهدی هاشمی بود.

بازیگر توانایی که بازی در دو تا از دشوارترین و ماندگارترین نقش‌های نوشته شده توسط بیضایی یعنی آسیابانِ «مرگ یزدگرد» و بندار بیدخشِ «کارنامه بندار بیدخش» را در کارنامه دارد.

هاشمی با پشتوانه درخشان تئاتری با «سلطان و شبان» شهره و محبوب خاص و عام شد و پس از آن با هر نقش آفرینی در تئاتر، تلویزیون و سینما اثر ماندگار دیگری به کارنامه پربار و غبطه برانگیزش می‌افزاید.

خبر آیین نکوداشت این بازیگر بزرگ در جشنواره پیش روی فیلم فجر، ارج و قرب زیباترین ضیافت سینمایی سال را صدچندان کرد و اگر همه چیز مهیا باشد تماشاگران و دوستداران او نیز با تماشای سه بازی درخشان او در فیلم‌های «تراژدی»، «قصه‌ها» و «خانه پدری» سیراب‌تر خواهند شد.

علی رستگار‌ -‌ گروه فرهنگ و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر
سیمین، عاشق زندگی بود

گفت‌وگو با عاطفه رضوی، یکی از علاقه‌مندان سیمین دانشور در صدمین سالروز تولد این نویسنده

سیمین، عاشق زندگی بود

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر