شاید شما هم بارها از زبان مسئولان، نویسندگان و حتی پژوهشگران شنیده باشید که پژوهش را زیربنای توسعه عنوان و جامعه‌ای را موفق و پیشرفته توصیف می‌کنند که بر مدار نخبگان و شایستگان علمی و پژوهشی بچرخد.
کد خبر: ۶۲۷۷۱۸
ضرورت پژوهش‌های کاربردی

جامعه‌ای که تصمیم‌گیری‌های آن از سوی نهاد‌های علمی پژوهشی پشتیبانی شود، گام به سوی توسعه و ترقی می‌گذارد، اما باید دید که تا چه اندازه برای اجرایی‌کردن همین گفته تلاش شده است و آیا مسئولان و حتی پژوهشگران به سمتی قدم برداشته‌اند که بتوانند افزون بر شناسایی، نیازهای پژوهشی کشور را برطرف کنند؟

امروزه نه‌فقط مسئولان، بلکه مردم کشور هم بر این عقیده هستند که پژوهش و فناوری کلید توسعه پایدار است و مهم‌ترین اصل در تبیین و تشریح و عملیاتی کردن پژوهش مؤثر این است که حلقه وصل پژوهش‌های بنیادی به پژوهش‌های کاربردی را پیش‌بینی و محقق کنیم، با وجود این مشخص نیست که با گذشت سال‌ها به چه دلایلی هنوز نتوانستیم به این امر مهم دست پیدا کنیم.

در سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه واژه‌های ارتقا، تحول، دستیابی، رشد، توسعه و هدفمند کردن بسیار به کار رفته است و همه این کلیدواژه‌ها برای تحقق بندهای ابلاغی سیاست‌های برنامه پنجم باید مبتنی بر پژوهش‌های کاربردی باشد، اما با وجود این متاسفانه هنوز فرهنگ تحقیق و پژوهش به طور کامل سمت و سوی رفع نیازهای کشور را به خود نگرفته است و با وجود مراکز تحقیقاتی و پژوهشی گسترده در کشور، شاهد پژوهش‌های موازی و تکراری از سوی همین مراکز هستیم.

در حالی که اگر مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها نیازها و مشکلات کشور را شناسایی کرده و مورد تحقیق و پژوهش قرار دهند و راهکارهای مناسب برای رفع آنها را به مسئولان پیشنهاد کنند، بسیاری از مسائلی که گریبانگیر آن هستیم مرتفع خواهد شد.

به عبارت دیگر، اکنون ما نیاز به یک جهاد واقعی در حوزه پژوهش‌های کاربردی داریم، چون در شرایط کنونی ما به پژوهش‌هایی نیاز داریم که بتواند جاهای خالی خودکفایی کشور را کامل کند.

فرشید شکیبا - جام‌جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها