این روزها تعداد طرفداران شغل حسابداری افزایش پیدا کرده، زیرا بسیاری از افراد بر این باورند این حرفه پردرآمد است و بازار کار بسیار خوبی هم دارد. البته شاید همین‌طور باشد، اما آسیب‌های شغلی را هم نباید نادیده گرفت. یکی از مهم‌ترین خطراتی که سلامت حسابداران را تهدید می‌کند، نشستن‌های طولانی‌مدت است.
کد خبر: ۶۲۵۸۹۰

در واقع همه حسابداران به دلیل نوع شغل شان مجبورند ساعت‌های طولانی بدون استراحت پشت میز یا مقابل رایانه بنشینند و به همین دلیل، در معرض آسیب‌های ستون فقرات، کمر و گردن قرار می‌گیرند که معمولا به دلیل نشستن‌های نامناسب و غیراصولی ایجاد می‌شود. البته تا حد زیادی می‌توان از بروز این مشکلات پیشگیری کرد؛ به عنوان مثال توجه به این موضوع که هر فرد با توجه به قد، وزن و شرایط بدنی به میز و صندلی خاصی نیاز دارد تا در حالت نشسته، آرنج به صورت خم‌شده و با زاویه 90 درجه و ساعد موازی و همسطح با میز قرار بگیرد. هر حسابدار باید هنگام کار یک زیرپایی داشته باشد تا مجبور به خم‌کردن بدنش روی میز نشود.

از طرفی حسابدارانی که با رایانه کار می‌کنند باید ارتفاع میز را طوری تنظیم کنند که لبه بالایی مانیتور همسطح چشم‌ها باشد تا احتمال بروز آرتروز گردن به کمترین حد ممکن برسد.

مراقب چشم‌هایتان باشید

همه حسابداران در طول روز با ارقام و اعداد سروکار دارند و به این ترتیب یا مشغول محاسبه روی کاغذ و نوشتن هستند یا مدام پای رایانه می‌نشینند و به همین دلیل هم احتمال دارد بعد از مدت کوتاهی دچار کاهش نمره چشم شوند. بد نیست بدانید ضعیف‌شدن چشم‌ها با علایمی مثل خستگی، خشکی، قرمزی و آبریزش چشم بروز می‌کند.

بنابراین اگر می‌خواهید دچار این عوارض نشوید باید از نگاه‌کردن مداوم به اعداد و نوشته‌ها و صفحه مانیتور خودداری کنید، هنگام کار مدام پلک بزنید و بعد از هر 30 دقیقه کار دو تا سه دقیقه به چشم‌هایتان استراحت دهید. مثلا قدم‌زدن، نگاه کردن به دور دست‌ها و بستن چشم‌ها تاثیر زیادی در رفع خستگی چشم‌ها دارد. مراجعه منظم و دوره‌ای به چشم پزشک و در صورت لزوم، استفاده از عینک طبی هم یکی از بهترین گزینه‌هاست.

و اما ضدآفتاب

شاید خنده دار به نظر برسد، اما این طور نیست که فقط هنگام مواجه‌شدن با نور خورشید از کرم ضدآفتاب استفاده کنیم، بلکه اگر حسابدار هستید و بیشتر از هشت ساعت در روز مقابل نور رایانه یا لامپ‌های مهتابی می‌نشینید، باید هر سه، چهار ساعت یک بار ضدآفتاب بزنید تا احتمال بروز آسیب‌های پوستی را به حداقل برسانید.

استرس را نادیده نگیرید

همیشه این احتمال وجود دارد که حسابداران در محاسباتشان دچار اشتباه شوند و همین موضوع استرس زیادی را به آنها تحمیل می‌کند. گاهی نیز حجم زیاد کار علاوه بر ایجاد خستگی‌های مزمن، روابط خانوادگی فرد را هم به خطر می‌اندازد.

البته این موضوع در طولانی‌مدت اتفاق می‌افتد و استفاده از مرخصی‌های سالانه برای استراحت، مسافرت و... تا حدی جلوی بروز مشکلات این چنینی را می‌گیرد.

دکتر اسدالله حبیبی‌ /‌ متخصص طب کار

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها