jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۱۷۷۶۹   ۳۰ آبان ۱۳۹۲  |  ۱۱:۱۰

رییس ستاد دیه کشور با اعلام آخرین آمار زندانیان دیه و میزان کمک‌های مردمی برای آزادی زندانیان دیه گفت: مرد تا ۱۱۰ سکه باید پرداخت کند اگر نکند زندان می‌رود ولی برای مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه زندان نمی‌رود.

به گزارش جام جم سرا به نقل از آفتاب- سید اسدالله جولایی در یک نشست خبری گفت: کمک ستاد دیه به تمام اقشار و ادیان است و به تمام زندانیان غیر عمد و غیر کلاهبرداری کمک می‌کنیم.
به گفته او تاکنون ۷۵هزار نفر از طریق این ستاد آزاد شده‌اند: اکنون ۸ هزار نفر زندانیان نیازمند وجود دارد. در سال ۹۱ ستادهای دیه کشور با کمک خیرین زمینه آزادی ۹۲۲۶ نفر را که ۸۹۶ میلیارد تومان بدهیشان بود، آزاد کردند. ضمن اینکه بخش بزرگی از این فعالیت‌ها به گرفتن رضایت و گذشت شکات اختصاص داشت. در نیم سال اول ۹۲، ۳۷۱۶ آزاد شدند بدهی این تعداد، ۴۶۴ میلیارد بود.
به گفته جولایی همچنین حدود ۱۰۰۰ راننده به دلیل دیه در زندان هستند. او همچنین درباره تکلیف راننده‌هایی که الحاقیه برای بیمه شخص ثالث خود ندارند، گفت: بیمه‌ها برای دیه فوتی بروز هستند و مصدوم ۵۰ درصد الحاقیه برای بیمه شخص ثالث حتما انجام می‌شود. اما چون بیمه‌ها مابالتفاوت ماه حرام را در صورت نداشتن الحاقیه پرداخت نمی‌کنند.
رییس ستاد دیه درباره ساز و کار آزادی زندانیان از طریق کمک‌های این ستاد گفت: پولی به زندانی داده نمی‌شود و از طریق دستگاه قضا و بخش اجرای احکام دادگاه‌ها، پول به شکات داده می‌شود.
او گفت: برای تامین منابع مالی جشن‌های گلریزان برگزار می‌شود. از سال ۸۸ تا ۹۲، ۶۴۴ مراسم در ماه رمضان برگزار شد. فقط در گلریزان ماه رمضان امسال ۲۲ میلیارد مردم کمک کردند. همچنین از اول امسال حدود ۲۰هزار نفر از طریق خودپرداز‌ها به اندازه ۳ میلیارد تومان کمک کردند. همچنین در تاسوعا و عاشورا دو نفر حدود ۲۰۰ میلیون تومان به ستاد کمک کردند.
جولایی از قرارداد ستاد دیه و بانک تجارت برای وام بدون بهره و کارمزد برای زندانیان مالی خبر داد و گفت: از دو ماه پیش کمک بلاعوض ممنوع شده. البته به پرونده‌هایی با شرایط خاص و با تحقیقات گسترده تسهیلات بلاعوض داده می‌شود. ستاد دیه حق کار اقتصادی ندارد و کل مبالغ صرف آزادی زندانیان می‌شود.
او همچنین درباره دیه زنان و اقلیت‌های دینی گفت: طبق قانون جدید عین مبلغ دیه مرد مسلمان، به زنان و اقلیت‌های دینی پرداخت می‌شود.
به گفته رییس ستاد دیگه ۱۲۰ نفر از ۸هزار زندانی مالی، زن هستند: در زندان‌ها هزار نفر بدهکار تصادفات، هزار نفر جرایم غیر کلاهبرداری، دوهزارنفر مهریه، ۴۴۰۰ نفر محکوم چک و ۳۳۰ محکوم نفقه هستند.
او همچنین درباره دلیل بالا بودن زندانی مهریه و نفقه گفت: یکی از فرهنگ‌های غلط جمله «مهریه را کی داده، کی گرفته» است که متعاقبش خیلی‌ها به زندان افتادند. برنامه‌هایی برای فرهنگ سازی دراین باره و کلا درباره محکومان مالی داریم.
جولایی همچتین درباره زندان رفتن به دلیل مهریه هم گفت: مرد تا ۱۱۰ سکه باید پرداخت کند اگر نکند زندان می‌رود ولی اگر ۱۱۰ بدهد و مهریه بیشتر باشد، ‌برای بالا‌تر از ۱۱۰ سکه زندان نمی‌رود.
او گفت: بدهی دولت به بانک‌ها باعث عدم پرداخت وام‌ها و تامین بودجه ستاد دیه شده است.

* شما چه نظری دارید؟ تجربه‌ها و نظراتتان را در این زمینه، با ما در میان بگذارید *

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها