سرنوشت محتوم: انقراض

روزهای دشوار گوزن زرد ایرانی

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از نظر تعداد گوزن‌های زرد ایرانی مشکلی نداریم، اما این گونه از لحاظ کیفیت و غنای ژنتیکی در معرض تهدید است.
کد خبر: ۶۱۵۰۴۸
گوزن زرد ایرانی در معرض تهدید است

محمدی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: کل جمعیت گوزن‌های زردی که در کشور وجود دارد موالید‌ همان شش راس گوزنی هستند که 50 سال پیش از طبیعت زنده‌گیری شدند و به اسارت رفتند که باید این ژن را تقویت کنیم.

وی درباره انتقال گوزن‌های زرد به زیستگاه‌های جدید به دلیل تلف شدن تعداد زیادی از گوزن‌ها در سایت کرخه و در خطر بودن تعدادی از گوزن‌های جزیره اشک به دلیل کم‌آبی، اظهار کرد: به اندازه کافی گوزن‌ها را جابه‌جا کرده‌ایم و اکنون 50 سال است که سازمان حفاظت محیط زیست این گونه را در اسارت مدیریت می‌کند که اگرچه این جابه‌جایی‌ها به تکثیر کمی گوزن‌ها کمک کرده، اما چیزی که باید در نظر گرفته شود، کیفیت آنهاست.

محمدی با بیان این‌که 65 گونه از 1135 گونه موجود در کشور در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد، افزود: گونه‌هایی همچون گوزن زرد، گورخر آسیایی و حتی پلنگ در این فهرست قرار دارند که بشدت در معرض خطر انقراض قرار دارند.

وی تاکید کرد: همان گونه که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بارها تاکید کرده‌اند، اولویت ما برای حفظ گونه‌های در معرض انقراض، حفاظت درجا یا حفاظت در زیستگاه مادری هرگونه حیوانی است که برای گوزن زرد نیز همین طرح را به کار می‌بریم.

برچسب ها: گوزن زرد
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها