jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۰۳۱۶۹ ۱۱ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۵:۰۴

دانشمندان نوعی بینی مصنوعی ساخته‌اند که با تشخیص سریع باکتری‌های مسموم کننده خون می‌تواند جان بیماران را نجات دهد.

به گزارش جام جم سرا به نقل از ایرنا- دستگاهی که حکم بینی مصنوعی را دارد، می‌تواند باکتری‌های مسموم کننده خون را طی ۲۴ ساعت تشخیص دهد. زمان تشخیص در حالت معمولی ۷۲ ساعت است.
دستگاه جدید متشکل از یک بطری پلاستیکی کوچک است که داخل آن یک ردیف حساس به مواد شیمیایی یا‌‌ همان بینی مصنوعی قرار گرفته است. پزشکان نمونه خون را به داخل بطری تزریق می‌کنند و آن را تکان می‌دهند تا محلول ماده مغذی مورد نیاز باکتری فعال شود و باکتری در آن رشد کند.
محققان امیدوارند بتوانند از این بینی برای جلوگیری از عفونت که به طور بالقوه می‌تواند منجر به مرگ شود، استفاده کنند زیرا عفونت خونی در برخی موارد می‌تواند به سرعت شوک به وجود آورد و در صورت تداوم نرسیدن خون به اعضا فرد دچار مرگ شود. حدود ۲۰ تا ۳۵ درصد بیماران مبتلا به عفونت‌های خونی جان خود را از دست می‌دهند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر