jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۰۳۱۶۹   ۱۱ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۵:۰۴

دانشمندان نوعی بینی مصنوعی ساخته‌اند که با تشخیص سریع باکتری‌های مسموم کننده خون می‌تواند جان بیماران را نجات دهد.

به گزارش جام جم سرا به نقل از ایرنا- دستگاهی که حکم بینی مصنوعی را دارد، می‌تواند باکتری‌های مسموم کننده خون را طی ۲۴ ساعت تشخیص دهد. زمان تشخیص در حالت معمولی ۷۲ ساعت است.
دستگاه جدید متشکل از یک بطری پلاستیکی کوچک است که داخل آن یک ردیف حساس به مواد شیمیایی یا‌‌ همان بینی مصنوعی قرار گرفته است. پزشکان نمونه خون را به داخل بطری تزریق می‌کنند و آن را تکان می‌دهند تا محلول ماده مغذی مورد نیاز باکتری فعال شود و باکتری در آن رشد کند.
محققان امیدوارند بتوانند از این بینی برای جلوگیری از عفونت که به طور بالقوه می‌تواند منجر به مرگ شود، استفاده کنند زیرا عفونت خونی در برخی موارد می‌تواند به سرعت شوک به وجود آورد و در صورت تداوم نرسیدن خون به اعضا فرد دچار مرگ شود. حدود ۲۰ تا ۳۵ درصد بیماران مبتلا به عفونت‌های خونی جان خود را از دست می‌دهند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها