jamejamsara
سرا کد خبر: ۶۰۲۰۶۸   ۰۸ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۱:۲۲

پژوهشگران میگویند نتایج آمارها نشان میدهد که میزان بروز حوادث خانگی در کودکان زیر چهار سال، بالاترین حد را داراست اما پس از آن در مقطع سنی ۶۰ سال و بالاتر افزایش درخور توجهی دارد .

محققین می گویند اغلب صدمات شایع اتفاقی که منجر به مرگ در سالمندان میگردند در اثر حوادث خانگی، افتادن و مسمومیت با دارو رخ میدهد. سالمندان، به علت تغییرات جسمی و حرکتی ناشی از کهولت سن از جمله کاهش دید، کاهش شنوایی، ضعف تعادل، کندی حرکتی، بیماری‌های ناتوان‌کننده مثل آرتریت مفصل زانو، ضعف عضلانی، مصرف داروها، سرگیجه‌، گیجی و تمرکزنداشتن و نامناسب‌بودن شرایط محیط، بیشتر در معرض حوادث خانگی و خیابانی قرار می‌گیرند. آمارها نشان می دهد که شایع‌ترین حادثه برای مردان سالمند شهری، حوادث رانندگی و درمیان زنان سالمند شهری، زمین خوردن است. طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‏های آمریکا لیز خوردن و افتادن از علل اصلی حوادثی است که سالمندان در خانه دچار آن می‏شوند و پس از آن حریق و سوختگی دومین علت حوادث خانگی سالمندان است.

پیشگیری از حوادث خانگی

عوامل مؤثر در افتادن عبارتند از:
-نواقص فیزیکی یا ادراکی
-گیجی
-ضعف بینایی
-عدم تعادل وضعیتی
عوامل محیطی مانند نور کم، کف مرطوب و لغزنده، راهروهای شلوغ و بینظم، مبلمان سست، دستشویی کوچک، کفشهای نامناسب و استفاده از داروها.

جهت جلوگیری از افتادن سالمندان نکات زیر را باید در نظر گرفت:

۱ – تشخیص و درمان اختلالاتی که ممکن است تعادل فرد را متأثر سازد . شامل دیابت ، اختلالات قلبی ، سیستم عصبی ، دستگاه عضلانی اسکلتی و تیروئید .
۲ – ارزیابی بینائی و شنوائی و سایر نواقص حواس .
۳ – بررسی استفاده از مکمل های کلسیم یا هورمون درمانی جایگزینی در خانمها چون پوکی استخوان یکی از عوامل خطر شکستگی همراه با افتادن می باشد .
۴ – فراهم کردن تعلیمات و آموزشهای رفتاری مانند اجتناب از تغییر وضعیت دادن های ناگهانی ، تعلیمات مربوط به پیشگیری از افتادن ها .
۵ – بررسی دارو درمانی و عوارض جانبی آن .
۶ – آموزش سالمند در انجام تمرینات .

نکات آموزشی در ایمنی منزل برای سالمندان

از راهنمائیهای زیر میتوان جهت ایمنی داخل منزل استفاده کرد:
کفها:
اگر کف زمین را به تازگی شسته اید ، هرگز قبل از خشک شدن روی آن راه نروید . فرشهای همه سطوح باید کاملاً محکم باشد و لغزنده و لیز نباشد ، قالیچه ها و موکت ها باید بصورت بافت متراکم و کوتاه انتخاب شوند . لبه همه موکتها کاملاً و بطور مناسب چسبانده و نصب شوند .
روشنائی:
کلیدهای برق باید نزدیک هر در ورودی نصب گردند . سطوح نور باید خوب و مناسب و بدون سایه انتشار یابند . یک لامپ یا کلید برق در کنار هر تختخواب وجود داشته باشد . در ابتدا و انتهای پله ها حتماً‌ کلید روشنائی برق وجود داشته باشد . راهروی ورودی به حمام و دستشوئی  در هنگام شب باید دارای روشنائی باشند .
حمام و دستشوئی:
یک پوشش لاستیکی که لیز نباشد در وان ، دوش و روی کف حمام استفاده کنید . میله های قلاب مانند بر روی دیوارهای حمام نصب کنید تا در موقع شستشو از آن میله ها استفاده کنید . صابون را در ظرفی نگه دارید که به راحتی قابل دسترسی باشد تا از افتادن شما در جائی که باعث سرخوردن می شود جلوگیری کند .
اتاقها:
همه اتاق ها باید دارای روشنائی مناسب و بدون سایه باشند مخصوصاً هنگام مطالعه . سیم های برق را زیر قالیچه ها عبور ندهید . سیم های اتصالی پتوی الکتریکی را مرتباً کنترل کنید و پتوی برقی را زیر تشک تا نکنید .
کفشها و جورابها:
کفشها همیشه باید پاشنه و کف مناسب داشته که کشش خوب ایجاد کنند . از راه رفتن با جوراب به تنهائی در سطوح لغزنده خانه اجتناب کنید . در سطوح برفی و یخ زده از پوتین یا کفش های مناسب دیگر استفاده کنید .
آشپزخانه:
دسته های تابه روی گاز باید به طرف داخل باشند ، تا هنگام عبور ،‌ به آنها برخورد نکنید . لوازم آتشگیر و قابل اشتعال باید دور از گاز قرار گیرند . هرگز روی یک وسیله سوزاننده خم نشوید . لباسهای با آستین گشاد و شل می توانند به دستگیره های تابه گیر کرده و یا در اثر شعله های گاز ، آتش بگیرند ، بنابراین بهتر است موقع آشپزی از پوشیدن اینگونه لباسها اجتناب کنید . تمام کشوها و درهای کابینت را پس از استفاده ببندید . حشره کشها و مایعات پاک کننده را در ظروف مشخص و دور از قوطی های مواد غذائی قرار دهید . یک آتش خاموش کن در آشپزخانه نصب کنید . سیخ کبابها و فر و مجاری اجاق گاز را از روغن پاک کنید تا از آتش سوزی جلوگیری شود .
>> پزشکان بدون مرز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها