jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۷۸۸۸۴   ۲۴ تير ۱۳۹۲  |  ۱۰:۵۳

چرا با هم دعوا می‌کنیم؟ چرا گاهی از هم متنفر و گاهی عاشق هم هستیم؟ چرا با هم درگیر می‌شویم؟ آیا توقعاتی که داریم درست است یا نابجا؟ اینها سوالاتی است که اغلب زوج‌های جوان از خود می‌پرسند. البته ریشه‌های این مسائل را باید در روشها و روابط ناصحیح آنها با یکدیگر جست.

 

تحریک‌ها و دو‌بهم‌زنی‌ها

گاهی افراد نزدیک به زن و شوهر به هر دلیل  با حرف‌های غلو شده و ادعاهای گزاف سعی می‌کنند زنی را نسبت به شوهرش متوقع و یا در شوهر حالت تنوع و فزون‌خواهی پدید آورند؛ مثلا به زن می‌گویند تو از همسرت سر هستی و با زیبایی که داری می‌توانستی موقعیت‌های بهتری پیدا کنی و... که سبب اختلاف می‌شود.

وعده‌های پوشالی

این را دیگر نمی‌شود به گردن کسی انداخت. گاهی اوقات وعده‌های قبلی دروغ از آب درمی‌‌آید و باعث بهانه‌گیری از یکدیگر می‌شود. باید یادآور شد وعده‌های پوچ و دروغین همه آنچه را که محکم به نظر می‌رسد پاره می‌کند و معلوم نیست که بتوانند راحت در کنار هم زندگی کنند.

دردآشنا نبودن‌

همسری را در نظر آورید که بیمار و دلتنگ است. توقع دارد شریک زندگی‌اش درکنار او بنشیند و به درددل‌هایش گوش دهد و محبت خود را نثار او کند، غافل از این‌که همسرش گرفتاری‌ها و مشغولیت‌های زیادی دارد و درست یا نادرست به این کارها نمی‌رسد. پس همسر متوقع، کینه او را به دل می‌گیرد و منتظر فرصتی برای درگیری است.

آزمون فداکاری

همسر جوانی می‌خواهد بداند که شریک زندگی او تا چه حد برایش ارزش و اعتبار قائل است و توقعی را مطرح می‌کند که اگر همسرش نتواند از عهده بر‌آید بی‌محبت و شایسته دعوا قلمداد می‌شود.

زندگی در دو دنیای متفاوت

گاهی زوجین به دلیل عدم تناسب سنی یا فرهنگی در دو دنیای متفاوت به سر می‌برند و توقعاتی که از هم دارند برآورده نمی‌شود. خودخواهی و خودرایی و خستگی شغلی و ناتوانی در دلجویی و قدردانی از یکدیگر از دیگر عوامل بسیاری از تنش‌های خانوادگی است.

>> جام جم/ چاردیواری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر