jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۷۵۰۵۵   ۰۹ تير ۱۳۹۲  |  ۱۱:۴۱

برخی از موادغذایی که روزانه آنها را مصرف می‌کنیم برای دندان‌ها بسیار مضرند و با از بین بردن مینای دندان یا بافت لثه، عمر آن‌ها را کوتاه می‌کنند.

 

برخی مواد خوراکی می‌توانند مینای دندان‌ها را دچار ساییدگی کنند که باعث می‌شود دندان‌ها در برابر گرما، سرما، شیرینی و ترشی حساس شوند و در صورتی که تخریب مینای دندان وخیم شود با گذشت زمان دندان‌ها پر از منفذ می‌شوند.
شکلات و کارامل ازجمله خوراکی‌هایی هستند که به سطح دندان چسبیده و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا از روی دندان جدا شوند. همچنین شیرینی‌های سفت می‌تواند به شکستگی دندان منجر شود. غذاهای اسیدی نیز از این دسته مواد خوراکی مضر هستند.
اگر تصور می‌کنید مکیدن تکه‌ای لیمو یک روش درمانی خانگی برای سفید کردن دندان‌هاست، باید در این مورد تجدیدنظر کنید. دندانپزشکان توصیه می‌کنند پس از مصرف پرتقال، لیمو و گریپ‌فروت که ترکیب اسیدی دارند، دندان‌ها باید شسته شوند.
برخی قرص‌های ویتامین‌ جویدنی نیز دارای اسیدهای فشرده هستند که با چسبیدن به دیواره‌های دندان به آن آسیب می‌رسانند. بسیاری از ما به مصرف این نوع غذا‌ها عادت داریم بدون آنکه از اثرات بعدی آن آگاه باشیم.
تکه‌های چیپس سیب‌زمینی، پاستا و همبرگر‌ها هم به راحتی در بین دندان‌ها قرار می‌گیرند. این مواد خوردنی اگرچه جزو گروه‌های غذایی شیرین قرار نمی‌گیرند اما به سرعت به مواد قندی تبدیل می‌شوند. همچنین مصرف مداوم این نوع نوشیدنی‌ها به سلامت دندان‌ها آسیب می‌رساند.
نوشیدنی‌هایی که منبع اصلی قند افزوده در میان کودکان و بزرگسالانند نیز علاوه بر دارا بودن قند، حاوی اسیدسیتریک و فسفر نیز هستند که تخریب مینای دندان را تسریع می‌کنند. علاوه بر این بیشتر افراد عادت دارند در بین وعده‌های غذایی به جای میوه‌های فرآوری شده از میوه‌های خشک مصرف‌ کنند اما این افراد آگاه نیستند که این نوع میوه‌ها نیز به دندان‌ها آسیب می‌رسانند چون حاوی قند فشرده هستند.
پزشکان مصرف آب، محصولات لبنی، ‌ میوه و سبزیجات، مغز خشکبار و چای سبز را برای کمک به سلامت دندان‌ها توصیه می‌کنند.
>> امروزیها
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر