گزارش پشت صحنه برنامه «بفرمایید سیب»

میوه تازه درخت رادیو سلامت

همزمان با سالروز ولادت مولای متقیان حضرت علی(ع) و در اولین روز پخش برنامه جدید رادیو سلامت با نام «بفرمایید سیب»، به استودیوی پخش این برنامه می‌روم. این برنامه عصرگاهی ازجمله تازه‌ترین برنامه‌های این شبکه رادیویی است که در این روز پخش می‌شود. برنامه‌ای با ریتم تند با رویکرد ترویج زندگی «توام با شادی» روی آنتن می‌رود.
کد خبر: ۵۶۷۷۷۸

هدیه: سیب

«فیروزه آدابی» مجری برنامه، در ابتدای برنامه توضیحاتی درباره اهداف «بفرمایید سیب» می‌دهد و می‌گوید: موضوع برنامه ما، شاد زیستن است. او از مردم می‌خواهد از طریق ارسال پیامک و تماس تلفنی بگویند شاد زیستن چه تاثیری در زندگی آنها دارد و اعلام می‌کند که این برنامه به شادترین پیامک و شادترین تلفن‌ها، سیب هدیه می‌دهد.

دکتر محمد نظری مجری ـ کارشناس برنامه، اینجا وارد بحث می‌شود و در جواب آدابی می‌گوید: درود بر آقایانی که سبب شادی خانم‌هایشان می‌شوند.

از معصومه مالکی سردبیر برنامه می‌پرسم برنامه بفرمایید سیب چه نوع سیبی به مردم هدیه می‌دهد؟ می‌گوید: سیب سلامتی! در همین زمان از من می‌خواهد به تماس تلفنی یکی از شنوندگان برنامه گوش دهم که می‌گوید «گر خوری هر روز یک سیب، این را تو بدان که نخواهی گشت بیمار و بمانی تو ز دارو در امان.»

مجریان در حال مرور متن‌های خود هستند که با «فریدون ارکانی» تهیه‌کننده برنامه همکلام می‌شوم. او که از سال 61 تاکنون در رادیو فعالیت داشته است، به تنوع و جذابیت‌هایی که برای بفرمایید سیب تدارک دیده است، اشاره می‌کند و می‌گوید: می‌خواهم عصرهای جمعه، شنوندگان برنامه، با کمک همکارانم لبخند بزنند و به همین دلیل، این برنامه دارای آیتم‌های گوناگونی است به‌ طوری که حتی اگر کسی فقط دو دقیقه شنونده برنامه باشد، می‌خندد.

تفریح سالم چیست؟

حدود ساعت 17، «جمشید یزدانی» مدیر گروه سلامت و تفریحات با یک جعبه شیرینی وارد استودیو پخش رادیو سلامت می‌شود و ضمن تبریک میلاد امام علی(ع) و روز پدر به تهیه‌کننده برنامه و دیگر پدران و مردانی که در استودیو حضور دارند، برای دست‌اندرکاران برنامه، آرزوی موفقیت می‌کند.

او سپس خطاب به دست‌اندرکاران برنامه می‌گوید: با توجه به تاکید دکتر صوفی معاونت صدا درخصوص ارائه برنامه‌های شاد و مفرح و همچنین رهنمودهای دکتر بهفر مدیر رادیو سلامت مبنی بر این که مطالب آموزنده حوزه سلامت در قالب شاد ارائه شود، به لطف خداوند از امروز پخش برنامه بفرمایید سیب، با همکاری دوستان شروع شده است که امیدوارم نظر مخاطبان رادیو سلامت را جلب کند. گروه سلامت و تفریحات برای ارتقای سطح سلامت آحاد جامعه، برنامه‌های متنوع و جذابی در قالب‌های مختلف نمایش، طنز، جنگ و مسابقه تولید می‌کند و این برنامه‌های شاد در زمینه سلامت روان، سلامت جسم، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی ـ که در برگیرنده سبک زندگی است ـ ارائه می‌شود.

یزدانی همچنین ادامه می‌‌دهد: تفریحات سالم یکی از نیازهای اساسی خانواده و جامعه سالم است. تفریح موجب نشاط اجتماعی می‌شود و همان‌طور که به غذا و استراحت نیاز داریم، به تفریحات سالم و سرگرمی هم نیاز داریم، ولی تفریح باید به گونه‌ای باشد که در برگیرنده فرهنگ دینی ـ ایرانی ما باشد. حضرت علی(ع) در تفسیر آیه 77 سوره قصص می‌فرماید: سلامتی، توانایی، فراغت، جوانی و نشاط را فراموش نکنید تا هم این دنیا و هم آن دنیا را داشته باشید. از این سخن حکیمانه درمی‌یابیم که میانه‌روی و اعتدال لازمه انجام هر کاری است.

یک کلاغ، چهل کلاغ

«یک کلاغ، چهل کلاغ» یکی از بخش‌های برنامه بفرمایید سیب است که توسط «صادق عبداللهی» اجرا می‌شود. عبداللهی در این بخش با خبرهایی که در حوزه سلامت منتشر شده، شوخی می‌کند. او معتقد است که زبان طنز می‌توان تلخی‌ها را هم شیرین مطرح کرد.

راز سیب

در فرصتی کوتاه، با فیروزه آدابی مجری برنامه گفت‌وگو می‌کنم، او می‌گوید: 13 سال است که در رادیو فعالیت دارم و خوشحال هستم که 10 سال است با رادیو سلامت همکاری می‌کنم. در این برنامه سعی می‌کنیم در رابطه با سلامت و پیشگیری به گونه‌ای جدید صحبت کنیم تا در قالب برنامه‌ای طنز و شاد لحظه‌های خوبی با مخاطبان برنامه داشته باشیم. آدابی در پایان می‌گوید: سیب یکی از میوه‌های مفید است و امیدوارم که این برنامه هم مثل سیب برای مخاطبان مفید باشد. همه با هم در کنار هم از بفرمایید سیب لذت ببریم و بخندیم.

دکتر محمد نظری مجری ـ کارشناس برنامه که چهره آشنای برنامه به خانه بر‌می‌گردیم شبکه تهران و برنامه خانه محبت شبکه قرآن سیما است، فرد دیگری است که درباره ویژگی‌های این برنامه تازه متولد شده، توضیح می‌دهد. او می‌گوید: بفرمائید سیب، یک برنامه خانوادگی است که به دلیل برخورداری از آیتم‌های گوناگون و متنوع، می‌تواند اعضای خانواده را عصرهای روز جمعه دور هم جمع کند تا لحظات خوبی را در کنار یکدیگر سپری کنند.

در همین زمان ارتباط تلفنی با مهمان برنامه برقرار می‌شود. دکتر محمد نظری سریع وارد استودیو می‌شود و در مورد سوال برنامه که شاد زیستن است، با دکتر امیدی، مهمان برنامه صحبت می‌کند. به گفته دکتر امیدی، شادی، غم و به طور کلی هیجانات به دیگران منتقل می‌شود و وقتی کسی شاد یا غمگین است، فکر و اندیشه او هم به همان سمت می‌رود. کسی که شاد است، فکر منفی نمی‌کند و به چیزهای مثبت و خوب می‌اندیشد. در ضمن لازمه شاد زیستن این است که به حداقل‌هایی که داریم قانع باشیم چون هیچ وقت شرایط طوری نیست که همه چیز داشته باشیم.

گزارش به طعم سیب

برنامه بفرمایید سیب، دو گزارشگر دارد؛ هادی اسدی که امروز در میدان جمهوری مستقر است، ضمن توصیف حال و هوای شهر با شهروندانی که شیرینی یا گل در دست داشتند، گفت‌و‌گو می‌کند. مصطفی داعی دیگر گزارشگر برنامه که قرار است از همه جای ایران برای این برنامه گزارش تهیه کند، موقعیت خود را این‌گونه توصیف می‌کند: در جایی هستم که قطعه‌ای از بهشت است و حدود 500 متر با حرم مقدس آقا امام رضا(ع) فاصله دارم. از همین جا خدمت آقا سلام عرض می‌کنم و می‌گویم جای همه شما خالی، مشهد مقدس همیشه حال و هوایی خاص دارد و امروز هم که مصادف با ولادت امیر مومنان حضرت علی(ع) است، زیبایی معنوی خاصی اینجا حاکم است و سیمای زائران خندان است.

در ادامه برنامه، یزدانی مدیر گروه سلامت و تفریحات رادیو سلامت، ضمن گفت‌وگو با عوامل برنامه‌ «بفرمایید سیب» نکاتی را یادداشت می‌کند و می‌گوید: این مساله خیلی جالب است که امروز اولین روز اجرای برنامه است و تاکنون که حدود ساعت 6 بعدازظهر است، 300 پیامک دریافت شده است. او به همکارانش می‌گوید: این تعداد بالای پیامک و تماس تلفنی، مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

فاطمه اسماعیلی دستیار تهیه‌کننده در زمینه آیتم‌های تولیدی که در فواصل برنامه پخش می‌شود با یزدانی گفت‌وگو می‌کند. در همین زمان مریم باقری که در آیتم‌های مختلف ایفای نقش می‌کند و هدایت بازیگران بخش‌های نمایشی و تنظیم متن‌های نمایشی را به عهده دارد، وارد استودیوی پخش می‌شود.

شوخی با خوانندگان

شوخی با خوانندگان یکی از بخش‌های شنیدنی برنامه است. بعد از شنیدن یک آهنگ متوجه می‌شوم که امروز نوبت احسان خواجه امیری است، ولی در این گفت‌وگو به جای این‌که خواجه‌امیری جواب بدهد، تکه‌هایی از شعرهایی که خوانده، پخش می‌شود که شنیدنی و جذاب است.

استقبال مردم در روز اول

معصومه مالکی سردبیر برنامه در فرصتی که آیتم تولیدی مداد رنگی با اجرای گیتی خامنه پخش می‌شود، درباره این برنامه صحبت می‌کند. او از نوجوانی کار خود را با برنامه سلام کوچولو شروع کرده و حدود 21 سال است که در شبکه‌های مختلف رادیو فعالیت می‌کند.

مالکی می‌گوید: در برنامه بفرمائید سیب، من و دیگر همکارانم سعی می‌کنیم برنامه‌ای شاد و آموزنده را در قالب طنز، ارائه دهیم. به همین دلیل برنامه شامل آیتم‌های متعددی همچون یک کلاغ چهل کلاغ، قند آب، ب‌کمپلکس، حرف‌های خودمانی، میکروفن مخفی، خارج از آنتن، شوخی با خوانندگان و قصه‌های مداد رنگی است. می‌توانم بگویم استقبال مخاطبان از این برنامه با توجه به این‌که اولین روز پخش بفرمایید سیب است کم‌نظیر بوده است.

در آخر برنامه شنونده‌ای از شیراز تماس می‌گیرد و در مورد موضوع برنامه (شاد زیستن) نظر خود را بیان می‌کند. فیروزه آدابی هم با لهجه شیرین شیرازی می‌گوید: کاکو دستتون درد نکنه که از شیراز تماس گرفتید! در این اولین روز، فهمیدیم که آنجا هم شنونده داریم! منتظر نظرها و پیشنهادهای سازنده شما دوستان هستیم. خداحافظ تا جمعه آینده ساعت 16 و 30 دقیقه که باز همنشین شما می‌شویم.

برنامه عصرگاهی بفرمایید سیب روزهای جمعه از ساعت 16 و 30 دقیقه تا 19روی موج اف.‌ام ردیف 102 مگاهرتز به صورت زنده پخش می‌شود و کاری از گروه سلامت و تفریحات رادیو سلامت است.

سیما پویا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها